Niedziela 9 Sierpnia 2020r. - 222 dz. roku,  Imieniny: Klary, Romana, Rozyny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 28.11.15 - 17:34     Czytano: [1508]

Dział: Nasze zdrowie

Cała władza w ręce Rad

lekarskichSiedemnaście lat temu, pierwszym dokumentem powstającego Stowarzyszenia Primum Non Nocere (wówczas Stowarzyszeniem Obrony Pacjentów) był apel do Prymasa, Prezydenta, Parlamentarzystów i Rządu RP.
Tu link do skanu dokumentu: www.sppnn.org.pl/akt/apelim.html

O apelu informowaliśmy społeczeństwo, drukując go w tysiącach ulotek i wyklejając w postaci plakatów. Apelowaliśmy o pomoc dla poszkodowanych w następstwie błędów i wypadków medycznych, apelowaliśmy o publiczny, a nie o korporacyjny, nadzór nad Służbą Zdrowia.

Przez lata, uczestnicząc w wielu debatach, opiniując różne koncepcje programów dla Służby Zdrowia, Stowarzyszenie pozostało organizacją apolityczną.

Gdy Platforma Obywatelska, chcąc mieć szybki sukces, deklarowała iż realizuje pochodzące od nas koncepcje, powołania Rzecznika Pacjenta i wprowadzenia ubezpieczeń od złych następstw leczenia, bez obowiązku dowodzenia winy, wskazywaliśmy na liczne błędy we wprowadzanych rozwiązaniach ...
Koncepcja darmowych leków dla najstarszych, lansowana przez PIS w czasie kampanii wyborczej, budziła sympatię mimo iż jest odmienna od naszych koncepcji, finansowania przez pomoc społeczną, leków tylko dla najuboższych. Podobnie plan budżetowego finansowania Służby Zdrowia, zamiast przekazywania środków przez NFZ który jest tzw. parabudżetem, uznaliśmy za rozwiązanie dające nadzieję na oszczędności i uznaliśmy to za rozsądne.

Popierając publicznie, te postulaty, nie przypuszczaliśmy iż w rzeczywistości zaufanie które latami wypracowaliśmy, zostanie użyte do przekazania nadzoru sprawowanego przez państwo, nad Służbą Zdrowia, prominentom korporacji lekarskiej. Na urząd Ministra Zdrowia powołany został były wieloletni prezes, a ostatnio sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej. Jest to zasadniczo sprzeczne z publicznym, a nie korporacyjnym, nadzorem nad Służbą Zdrowia, z tym o co, od lat apelowaliśmy i o co, apelujemy.

Każdy sam może ocenić, czy rzeczywiście jak postuluje art. 17 Konstytucji RP, samorządy zawodowe, zawodów zaufania publicznego, sprawują pieczę nad wykonywaniem tych zawodów tylko w interesie publicznym i dla jego ochrony, czy też czasem dla ochrony pozycji członków własnych korporacji.... Każdy ocenić może sam, skąd tak ogromne niezadowolenie społeczne akurat tam, gdzie w państwo przekazało nadzór korporacjom zawodowym, nad wykonywaniem zawodów zaufania publicznego (Wymiar Sprawiedliwości i Ochrona Zdrowia )....

Zbigniew Dudko - przewodniczący Stowarzyszenia
dr Adam Sandauer - honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Warszawa,
Białystok; 26 listopada 2015 r

więcej :
www.sppnn.org.pl/aktualnosc.php?var=akt/apel.html

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

09 Sierpnia 1173 roku
Rozpoczęto trwającą dwa stulecia budowę krzywej wieży w Pizie


09 Sierpnia 1945 roku
Amerykanie po raz drugi użyli bombę atomową. Tym razem los Hiroszimy podzieliło miasto Nagasaki.


Zobacz więcej