Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.11.15 - 20:21     Czytano: [1562]

Dział: Głos Polonii

Jan Kobylański w Dniu Niepodległości


Spotykamy się dziś tutaj, aby uczcić 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to jedno z największych świąt państwowych. Polacy na całym świecie jednoczą się w tym dniu, aby zademonstrować swoją miłość do naszej ojczyzny. Dlatego też na wstępie w imieniu swoim oraz w imieniu organizacji USOPAŁ, Fundacji Jan Kobylański oraz Unii Polsko – Urugwajskiej pragnę powitać wszystkich tu obecnych, zarówno Polaków, jak również naszych przyjaciół Urugwajczyków. Wyrazy wdzięczności kieruję także wobec przybyłych duchownych, którzy sprawowali dziś Eucharystię. To dla nas wielki honor gościć wszystkich Państwa tutaj podczas obchodów narodowego święta polskiego. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Ten dzień stał się symbolem umiłowania Ojczyzny, niestrudzonej walki o wolność, jak również symbolem nadziei i wiary w zwycięstwo. Z jednej strony nasze myśli tego dnia pogrążone są w wielkiej zadumie nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, powinniśmy poświęcić kilka chwil na refleksję nad tym, jak dziś możemy walczyć o dobro naszego kraju. Marzenie o odzyskaniu niepodległości od czasu jej utraty przejawiało się w niezliczonych dziełach literackich i artystycznych.

Nasi poeci starali się krzepić dusze narodu polskiego, aby ten nie tracił nadziei w suwerenność państwa polskiego. Jeden z trzech polskich wieszczy narodowych, Adam Mickiewicz tak napisał w Księdze Pielgrzymstwa Polskiego:
O wojnę powszechną za Wolność Ludów – prosimy Cię Panie! O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej – prosimy Cię Panie...

W tym miejscu należy wspomnieć naszych Rodaków walczących w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym, którzy poświęcili swoje życie w imię wolności. Wielu polskich patriotów zostało zesłanych na Syberię, inni musieli wyemigrować. Jednak promyk nadziei o odzyskaniu niepodległości nigdy nie zgasł. Polska mimo nieobecności na mapie Europy, zawsze była obecna w sercach Polaków.

Wybuch I wojny światowej okazał się realną szansą na przywrócenie utraconego państwa. Odzyskanie niepodległości było wynikiem długiej i mężnej walki o wolność i tożsamość. Po latach niewoli Polska odrodziła się jako państwo silne, liczące się na arenie międzynarodowej. Bóg wysłuchał próśb milionów Polaków, którzy zanosili do niego słowa polskiej pieśni patriotycznej: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie.

W tym szczególnym dniu oddajemy hołd wszystkim tym, którzy swoją niezłomną postawą i męstwem wywalczyli naszej Ojczyźnie wolność. Pamiętamy o bohaterach walk niepodległościowych: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Józefie Hallerze, Ignacym Mościckim, Władysławie Sikorskim, Ignacym Daszyńskim i wielu innych wybitnych postaciach tamtej epoki. Jednak walka o wolność dla naszego kraju trwała także i przez kolejne dziesięciolecia. Należy zatem uczcić również pamięć powstańców walczących w Powstaniu Warszawskim, żołnierzy Armii Krajowej, wszystkich tych, którzy stracili życie w Katyniu, Charkowie, zostali zesłani na Syberię lub zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych. Nie możemy zapominać o ofiarach komunizmu w Polsce, żołnierzach niezłomnych, jak również nieugiętych kapłanach takich jak ks. kard. Stefan Wyszyński czy bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

Święto Niepodległości jest uroczystością nie tylko tych, którzy w 1918 roku wywalczyli wolność, jednak jest również dniem upamiętnienia wszystkich bohaterów, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny. Dla Polaków 11 listopada to dzień, który należy pielęgnować z najwyższą godnością i szacunkiem, gdyż jak mawiał Marszałek Józef Piłsudski: Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Mając w pamięci te słowa bądźmy zatem orędownikami tej prawdy i zaszczepiajmy w swoich latoroślach miłość i uszanowanie dla naszej Macierzy, kierując się w życiu staropolskim zawołaniem: BÓG, HONOR I OJCZYZNA! Niech w tym posłannictwie za przykład nam będzie św. Jan Paweł II, który zawsze swoją postawą i słowami przypominał, jak ważna jest pamięć o przodkach oraz dbanie o historię, kulturę i tradycję naszego narodu.

Montevideo, 09 listopada 2015 r.

Jan Kobylański
Prezes Unii Polsko-Urugwajskiej i USOPAŁ

Leonor Adami
Wiceprezes Unii Polsko-Urugwajskiej

Monika Niżnik
Redaktor USOPAŁ

Wersja do druku

Agamemnon - 17.11.15 22:48
Ad ~ niadamus

Są wartości większe niż życie ludzkie - prawo do rozwoju.

Agamemnon

Jan Zuchowski dr n med. - 17.11.15 20:53
Piękne przemówienie, historycznie bardzo dobrze umotywowane a politycznie
dalekosiężne - oby takich było w Polsce i Polonii jak najwięcej!
Przesyłam same serdeczne pozdrowienia dla Prezesa - Jana Kobylańskiego.
PS.
Marszałek Piłsudski wolną Polskę WYWALCZYŁ orężem,
ale był do tego - PRZYGOTOWANY i stworzył Legiony!
To się nie stało w 1 dzień! Był systematyczny w pracy
politycznej i budowaniu siły militarnej Polski.
Pozdrawiam Czytelników - JZ

Niadamus - 10.11.15 23:34
O wojnę nawoływać może tylko półgłówek. Bycie poetą nie zwalnia od rozumu, niektórych zwalnia. No cóż, przeżyjemy.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


Zobacz więcej