Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.10.15 - 14:06     Czytano: [1307]

Bitwa pod Rybnicą


Październikowa rocznica

Bitwa pod Rybnicą, miała miejsce 20 października 1863 roku, pomiędzy oddziałem powstańców styczniowych, będących pod komendą pułkownika Dionizego Czachowskiego, z oddziałami rosyjskimi majora Czuti.

Przyczyny bitwy


Po przekroczeniu linii Wisły, w dniu 20 października 1863 roku, oddział powstańczy pułkownika Czachowskiego ruszył poprzez Osiek, na północ terenu polskiej ziemi, zajętego przez Rosjan. Na wieść o przeprawie powstańców przez Wisłę, ze Staszowa wyruszył major Czuti z dwiema rotami, halickiego pułku piechoty. Major Czuti, wyśledził powstańczy oddział po jego wyjściu z Osieka. Po zorientowaniu się w kierunku marszu polskich powstańców, urządził on zasadzkę we wsi Rybnica. Dowódca rosyjski, wybrał miejsce zasadzenia się na Polaków, w miejscu gdzie droga przechodziła wąwozem, pomiędzy dwoma wzgórzami w pobliżu młyna wodnego. Rosjanie zajęli pozycję na północnym wzgórzu o nie zalesionym stoku.

Bitwa

Wychodzący przez zachodni kraniec Rybnicy oddział powstańczy, został zaatakowany przez oddział rosyjski. Jazda powstańcza, natknęła się na drodze na patrole kozackie. Jednocześnie ze wzgórza została ostrzelana, kolumna powstańców. Po opanowaniu zamieszania, powstańcy uderzyli na ukrytą w lesie piechotę, obchodząc od lewej strony staw, zamierzając wyjść na tyły nieprzyjaciela. Na wzgórzu doszło do zażartej walki. Równocześnie kozacy zostali zepchnięci w dolinę, na most obok młyna. Wskutek naporu, na moście pękły barierki i kozacy wraz z końmi zaczęli wpadać do wody. Po półtarogodzinnej walce oddział rosyjski wycofał się.

Znaczenie historyczne bitwy

Major Czuti mimo poniesionej porażki, nie zaprzestał obserwacji oddziału powstańczego. Ale mimo wszystko, Polacy uwierzyli w możliwość zwycięstwa nad zaborcami.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1706 roku
Zmarł Hieronim Lubomirski, hetman wielki koronny, woj. krakowski, podskarbi wielki koronny, marsz. nadworny koronny (ur. 1647)


20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


Zobacz więcej