Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.03.07 - 13:06     Czytano: [2007]

Dziękujemy za solidarność

10 marca 2007 TV Polonia wznowiła rozpoczętą w 25 rocznicę stanu wojennego akcję „DZIĘKUJEMY ZA SOLIDARNOŚĆ”.

Rozpoczęliśmy emisję 15-odcinkowego cyklu programów dokumentalnych poświęconych ludziom, którzy - mieszkając za granicą - pomagali Polsce i Polakom w potrzebie. Emisja w każdą sobotę o godzinie 11.00

Na bohatera pierwszego odcinka został wybrany Jan Minkiewicz z Holandii. To opowieść o stworzeniu biura Solidarności w Amsterdamie, gromadzeniu pieniędzy na sprzęt poligraficzny i o przerzucie sprzętu do Polski.

Bohater drugiego odcinka – Anna Szwatkowska-Bugnon ze Szwajcarii. Pierwszy transport, zorganizowany przez Panią Annę dotarł do Polski 25 grudnia do szpitali i ośrodków pomocy społecznej w Małopolsce, przede wszystkim do szpitali dziecięcych w Istebnej i Rabce.

Dziękujemy za solidarność - Rempert Schleicher
Emisja: Sobota, 24 marca, godz. 11:05, powt. godz. 6:00 oraz w Niedzielę, 25 marca o godz. 22:05

Bohaterem tego odcinka jest Rempert Schleicher, teolog, filozof, założyciel komitetu "Solidarni z Solidarnością" z Wiednia, który to Komitet aktywnie organizował działania pomocne dla Polski w stanie wojennym.

Miłość do Polski miała również prywatny wymiar: jest ożeniony z Polką, mają czworo dzieci. W latach 90-tych był przez pięć lat attache kulturalnym Konsulatu Generalnego w Krakowie. Do tej pory utrzymuje ścisłe kontakty z intelektualistami polskimi, jest doradcą do spraw krajów nowo przyjętych do Unii Europejskiej.

Dziękujemy za solidarność - Sven Jarn
Emisja: Sobota, 31 marca, godz. 10:55, powt. godz. 5:45 oraz w Niedzielę, 1 kwietnia o godz. 22:05

Sven Jarn to wyjątkowa postać ze Sztokholmu. Przyprowadził do Polski ponad 150 transportów z pomocą charytatywną, ale nie tylko.

Jego ciężarówka, kupiona w Holandii, miała tajną skrytkę, w której przewożone były maszyny poligraficzne dla podziemnych struktur Solidarności.

Nigdy nie wpadł. Jego brat nie miał tego szczęścia.

Sven jest osobą bardzo skromną, ciepłą i serdeczną. Razem z żoną, Janiną, prowadzą dom polski, utrzymują kontakty z przyjaciółmi, jeszcze z czasów stanu wojennego.

W kolejnych odcinkach poznają Państwo anonimowych do tej pory bohaterów – osoby, które w trudnych czasach stanu wojennego organizowały pomoc dla Polaków, internowanych i więzionych, także tych bez których bezinteresownego wsparcia nie mogłaby funkcjonować podziemna Solidarność.

Formy pomocy bywały różne. Od wsparcia finansowego i akcji protestacyjnych pod polskimi ambasadami po transporty żywności i leków, w których często przemycano sprzęt poligraficzny czy zakazane wydawnictwa. Były też tysiące paczek żywnościowych od setek zwykłych ludzi dla setek polskich rodzin, a w nich leki, mleko i odżywki dla dzieci, kawa, herbata i ..duże czekolady.

Czy wszyscy za to podziękowaliśmy?

Czy kiedykolwiek zadaliśmy sobie trud, aby odnaleźć naszych darczyńców i wysłać do nich choćby symboliczna kartkę z podziękowaniem?

Solidarność to nie tylko nazwa ruchu społecznego. To także ludzki odruch wobec innych ludzi, czasem mieszkających daleko. Teraz w zupełnie innych warunkach politycznych i po wielu latach chcieliśmy nasza akcją podziękować za solidarność.

Dlatego postanowiliśmy odszukać choć niektórych z tych ludzi, którzy nie musieli, a jednak poświęcili swój czas i energię, by być z nami w trudnych dniach!

W grudniu 2006 roku w 25 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego TV Polonia wyemitowała cykl filmów, w których to my, Polacy dziękujemy za okazaną nam pomoc. Teraz oddajemy głos naszym darczyńcom, którzy opowiedzą m.in., dlaczego pomagali Polsce, i jak tę pomoc organizowali.

Liczymy na Państwa udział w dokumentowaniu tego przedsięwzięcia: wciąż jeszcze zbieramy informacje o obcokrajowcach, którzy przyczynili się do naszego narodowego sukcesu, którzy swoją działalnością, jak i swoim portfelem wspierali rodzący się protest społeczny w naszym kraju. Chcemy pokazać naszych zagranicznych Przyjaciół, by przestali być anonimowi!
Czekamy na Państwa informacje E-mail:
TV.Polonia@waw.tvp.pl

TVP

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1940 roku
Został aresztowany przez Gestapo polski olimpijczyk Janusz Kusociński. Niemcy rozstrzelali go w Palmirach w dn. 21.06.1940r.


28 Marca 1943 roku
Zmarł w Kaliforni Siergiej Rachmaninow, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent (ur. 1873)


Zobacz więcej