Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.08.15 - 19:11     Czytano: [1274]

Śpiewny miesiąc sierpień










Mamy szczególny polski miesiąc. Miesiąc walki i dumy, bohaterstwa, solidarności i porywających piosenek. „Pierwszy Sierpień, dzień krwawy, powstał naród Warszawy, by stolicę uwolnić od zła i zatknęli na dachy, barykady i gmachy białoczerwonych sztandarów las”. 6 sierpnia – wymarsz pierwszej kadrowej kompanii z Krakowa na Wojnę o Niepodległość. „Raduje się serce, raduje się dusza gdy nasza kompania na Moskala rusza”. 15 sierpnia – Cud nad Wisłą. „Lanca do boju, szabla w dłoń, bolszewika goń, goń, goń!”. Bunt Solidarności i spontaniczny hymn tamtego czasu „Żeby Polska była Polską”. Przypominam parę tytułów, lecz pieśni powstańczych, legionowych, solidarnościowych jest mnóstwo. Są w równym stopniu pomnikiem historii jak pomniki odlane w brązie i wykute w granicie. I w równym stopniu spychane do kąta w antypolskich mediach. Apeluję zatem do mediów nie podlegających jurysdykcji Moskwy i Berlina: ogłoście sierpień miesiącem patriotycznej piosenki. Może uda się ustanowić wspólny patronat Telewizji Trwam, TV Republika, Radia Wnet, tygodników: „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Gazety Polskiej” i „Tygodnika Solidarność” nad sierpniowymi rocznicami?

Przypominam, że niejaki Tusk, obecny król Europy, jeszcze jako podlizujący się carowi premier Polski, uzyskał od niego zgodę (!) na reanimację Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Był to fakt mocno nagłośniony przez propagandę, jako przełom w popsutych podobno przez prezydenta Kaczyńskiego relacjach polsko-rosyjskich. Ja apeluję o przełom w relacjach polsko-polskich. Media nadające z terytorium Polski powinny służyć polskiej polityce, edukacji, kulturze, w tym szczególnemu nurtowi kultury popularnej, jaki tworzą piosenki. Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu oddany został w pacht komercyjnej sitwie i nie jest zainteresowany tego rodzaju repertuarem. Zróbmy to sami. Tematem wielu debat jest wychowanie do życia w rodzinie. Nie mniej ważne powinno być wychowanie do życia w Ojczyźnie. Ma wielkie znaczenie, czy zaczyna się życie od nuconej przez ojca „Pierwszej brygady” czy „Sziraka strana maja radnaja”.

Korzystając z okazji zapraszam Czytelników na koncert z okazji 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 16 sierpnia o godz. 17 na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Pośpiewamy sobie sierpniowo. NIECH ŻYJE POLSKA!

Jan Pietrzak

Wersja do druku

w duszy coś ciagle gra.. - 22.08.15 13:10
Serdeczne podziękowanie, Panu Pietrzakowi i Lubomirowi. Za czasów mojej młodości, właśnie ten repertuar patriotyczny, był naszym wspólnym śpiewaniem przy wielu okazjach. Na Mazurach, przy ognisku, ktoś powtarzał - zaśpiewajmy tak aby ten bunkier, rozsypał się całkowicie. Ten zbiór nut i tekstów, pomaga poniewierać się po świecie. Warto byłoby wznowić wydrukowanie albumów i nagrań - byłby to piękny prezent dla młodszego pokolenia. Pozdrawiam

Lubomir - 21.08.15 21:05
Nasi lewacy i kosmopolici rzucili się na festiwale etniczne. Polskość to ponoć zbyteczny balast a nie powód do dumy. Mamy zatem Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej we Wrocławiu, Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwal Kultury Ukraińskiej w Koszalinie i m.in. Festiwal Litewskich Zespołów Artystycznych w Burbiszkach oraz Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. Na mapie festiwali w Polsce, wciąż nie widać Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu. Organizatorzy boją się siły ,Bogurodzicy', czy może siły 'Czerwonych maków pod Monte Cassino'?.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1979 roku
Dokonano próby wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie.


19 Kwietnia 1882 roku
Zmarł Charles Robert Darwin, twórca teorii ewolucji biologicznej (ur. 1809)


Zobacz więcej