Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.03.07 - 11:18     Czytano: [1632]

Dział: Nasze zdrowie

Raport o stanie gruźlicy

Zachorowalność na gruźlicę przestała rosnąć, ale coraz częściej pojawiają się szczepy oporne na leki – informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 24 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Gruźlicą.

Według WHO, rok 2005 był rokiem przełomowym. Po raz pierwszy od 1993 r. zachorowalność na gruźlicę spadła, a nie wzrosła. Dla całego świata wynosi około 150 przypadków na 100 tys. osób. W Afryce sięga 350 przypadków na 100 tys.

W Polsce odsetek zachorowań (24 na 100 tys. według biuletynu Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc) jest, niestety, trzykrotnie wyższy w porównaniu ze średnią w krajach starej Unii Europejskiej, choć spada od wielu lat.

Mimo dość optymistycznych statystyk, gruźlica wciąż zabija około 1,6 miliona osób rocznie. Każdy nie leczony chory może w ciągu roku zarazić kolejne 10-15 osób. Zarażonych prątkiem gruźlicy jest około 2 miliardów ludzi. Na szczęście, u większości choroba się nie rozwija.

W ostatnich latach liczba przypadków gruźlicy rosła proporcjonalnie do przyrostu światowej populacji. W roku 2004 było to 8,71 miliona. Ponad 7 milionów chorych stanowią mieszkańcy Azji i Afryki subsaharyjskiej.

Rozwojowi gruźlicy sprzyja niedożywienie, złe warunki mieszkaniowe i stres. Choroba często pojawia się u osób o osłabionej odporności, na przykład zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. W wielu krajach dostęp do skutecznego leczenia jest ograniczony, choć nie byłoby ono drogie. Brakuje koordynacji w leczeniu AIDS i gruźlicy.

Choroba wciąż jest groźna, gdyż pojawiają się nowe szczepy, oporne na wiele leków. Lekooporna gruźlica XDR-TB dotyczy już 35 krajów, zarówno biednych, jak i bogatych. Zdaniem specjalistów z WHO, przyczyną powstania groźnego szczepu jest niewłaściwa strategia leczenia: zbyt wczesne jego przerywanie i za małe dawki leków lub ich niewłaściwy dobór.

Wszystkie te czynniki prowadzą do rozprzestrzeniania się lekoopornych prątków gruźlicy. W przyszłości może to oznaczać ponowny wzrost zachorowań. Tym ważniejsze jest opracowanie skuteczniejszych szczepionek i leków – twierdzą specjaliści.

Ostatnie skuteczne lekarstwo opracowano 50 lat temu. Wykrywanie bakterii tradycyjną metodą pod mikroskopem okazuje się nieskuteczne w co drugim przypadku. Określenie, czy dany szczep jest odporny na leki może trwać nawet dwa miesiące. W przypadku chorych na AIDS bywa, że pacjent wcześniej umiera.

Mimo że w badania nad gruźlicą zaangażowano wielkie sumy, na efekty przyjdzie poczekać kilka lat – twierdzą eksperci z WHO.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Lipca 2005 roku
Zmarł Marian Wolniewicz, polski teolog, biblista (ur. 1919).


14 Lipca 1911 roku
Urodził się Tadeusz Fijewski, aktor teatralny i filmowy (zm. 1978)


Zobacz więcej