Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.03.07 - 11:18     Czytano: [1835]

Dział: Nasze zdrowie

Raport o stanie gruźlicy

Zachorowalność na gruźlicę przestała rosnąć, ale coraz częściej pojawiają się szczepy oporne na leki – informuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 24 marca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Gruźlicą.

Według WHO, rok 2005 był rokiem przełomowym. Po raz pierwszy od 1993 r. zachorowalność na gruźlicę spadła, a nie wzrosła. Dla całego świata wynosi około 150 przypadków na 100 tys. osób. W Afryce sięga 350 przypadków na 100 tys.

W Polsce odsetek zachorowań (24 na 100 tys. według biuletynu Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc) jest, niestety, trzykrotnie wyższy w porównaniu ze średnią w krajach starej Unii Europejskiej, choć spada od wielu lat.

Mimo dość optymistycznych statystyk, gruźlica wciąż zabija około 1,6 miliona osób rocznie. Każdy nie leczony chory może w ciągu roku zarazić kolejne 10-15 osób. Zarażonych prątkiem gruźlicy jest około 2 miliardów ludzi. Na szczęście, u większości choroba się nie rozwija.

W ostatnich latach liczba przypadków gruźlicy rosła proporcjonalnie do przyrostu światowej populacji. W roku 2004 było to 8,71 miliona. Ponad 7 milionów chorych stanowią mieszkańcy Azji i Afryki subsaharyjskiej.

Rozwojowi gruźlicy sprzyja niedożywienie, złe warunki mieszkaniowe i stres. Choroba często pojawia się u osób o osłabionej odporności, na przykład zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. W wielu krajach dostęp do skutecznego leczenia jest ograniczony, choć nie byłoby ono drogie. Brakuje koordynacji w leczeniu AIDS i gruźlicy.

Choroba wciąż jest groźna, gdyż pojawiają się nowe szczepy, oporne na wiele leków. Lekooporna gruźlica XDR-TB dotyczy już 35 krajów, zarówno biednych, jak i bogatych. Zdaniem specjalistów z WHO, przyczyną powstania groźnego szczepu jest niewłaściwa strategia leczenia: zbyt wczesne jego przerywanie i za małe dawki leków lub ich niewłaściwy dobór.

Wszystkie te czynniki prowadzą do rozprzestrzeniania się lekoopornych prątków gruźlicy. W przyszłości może to oznaczać ponowny wzrost zachorowań. Tym ważniejsze jest opracowanie skuteczniejszych szczepionek i leków – twierdzą specjaliści.

Ostatnie skuteczne lekarstwo opracowano 50 lat temu. Wykrywanie bakterii tradycyjną metodą pod mikroskopem okazuje się nieskuteczne w co drugim przypadku. Określenie, czy dany szczep jest odporny na leki może trwać nawet dwa miesiące. W przypadku chorych na AIDS bywa, że pacjent wcześniej umiera.

Mimo że w badania nad gruźlicą zaangażowano wielkie sumy, na efekty przyjdzie poczekać kilka lat – twierdzą eksperci z WHO.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1930 roku
Konstantynopol i Angora zmieniły nazwę na Stambuł i Ankara


28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


Zobacz więcej