Piątek 14 Sierpnia 2020r. - 227 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Maksymiliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 29.07.15 - 11:45     Czytano: [1576]

Dział: Nasze zdrowie

Kontrowersyjna ustawa

Sejm za rozszerzeniem obowiązku szczepień, ale bez odpowiedzialności. Kontrowersyjna szczepionka przeciw HPV stanie się obowiązkowa


Rząd, korzystając z wakacji, w pośpiechu, forsuje przepisy, które pozwolą na nieograniczone finansowanie i rozszerzanie listy szczepień obowiązkowych. Dotychczas szczepienia były finansowane za ok. 80 mln rocznie z budżetu Ministerstwa Zdrowia, a po wprowadzanych zmianach będą kosztować ok. 250 mln rocznie (i progresywnie więcej w kolejnych latach) z budżetu NFZ. Nowe szczepienia również mają być obowiązkowe (a już teraz dzieci w 1 roku życia otrzymują 12 obowiązkowych dawek, a do 19 roku życia – 21), bez odpowiedzialności urzędników państwowych za powikłania poszczepienne.

Prawo do decydowania o swoim życiu i zdrowiu jest prawem człowieka, a rodzice, będący prawnymi opiekunami dzieci, pragną ich zdrowia i bezpieczeństwa i mają prawo podjąć świadomą decyzję o tym, czy i w jaki sposób szczepione jest ich dziecko. Tymczasem w Polsce rząd odbiera im to prawo, nie przejmując jednocześnie w żaden sposób odpowiedzialności za możliwe powikłania poszczepienne.

Tworzona specjalnie ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i towarzyszące jej przepisy pozwolą na finansowanie kolejnych szczepionek, automatycznie dodawanych do listy obowiązkowych szczepień, egzekwowanych przez próby nakładania na rezygnujące z nich osoby wysokich grzywien (do 5000 zł).

W Polsce i krajach byłego bloku wschodniego szczepienia są obowiązkowe, a w krajach zachodnich – dobrowolne. W tych drugich jednocześnie istnieją systemy odszkodowań za powikłania poszczepienne, a w Polsce nie, pomimo nakładanego przez państwo obowiązku szczepień. W Polsce rocznie rejestruje się tylko 1000–1800 niepożądanych odczynów i powikłań poszczepiennych, nikły procent faktycznych zdarzeń, i nie wypłacono żadnego odszkodowania.

Podczas pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (druk 3609), w Sejmowej Komisji Zdrowia, Justyna Socha z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”, przedstawiła Komisji Zdrowia postulaty z petycji pt. „Więcej przymusowych szczepień? Skoro jest ryzyko, musi być wybór” oraz przypadki powikłań poszczepiennych zgłoszonych stowarzyszeniu.

Opiekun projektu, poseł Lidia Gądek, chciała uciąć dyskusję, składając wniosek o przejście od razu do procedowania, jednak było to niezgodne z procedurą i komisja usłyszała, że obawy i postulaty rodziców rozumie poseł Patryk Jaki ze Zjednoczonej Prawicy, a poseł Tadeusz Dziuba z PiS zgłosił poprawki, realizujące część postulatów stowarzyszenia i pacjentów, które jednak odrzucono (2 głosy za, 12 przeciw). Dotyczyły zobowiązania personelu medycznego do odbierania od rodziców pisemnego potwierdzenia, że zostali oni poinformowani przed szczepieniem o możliwych powikłaniach, oraz do obowiązkowego monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów po szczepieniu. Dbałość o faktyczną realizację prawa pacjenta do pełnej informacji o zabiegu medycznym oraz aktywne monitorowanie powikłań poszczepiennych to postulaty zgłoszone z nadzieją na poprawienie bezpieczeństwa pacjentów i odbudowę nadszarpniętego zaufania do lekarzy. Ponadto, niezbędne jest wyjście poza niesprawdzający się, pasywny system monitorowania i oceny skali powikłań poszczepiennych.

Zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Zdrowia Maciej Orzechowski przerwał pani Justynie Sosze czytanie postulatów petycji i odebrał jej głos twierdząc, że nie ma jej na liście uczestników spotkania. Nie było to prawdą, lecz gdy ponownie dopuszczono ją do głosu pod koniec dyskusji i gdy wymieniła szereg zgłoszonych stowarzyszeniu niezarejestrowanych niepożądanych odczynów i powikłań poszczepiennych, w tym ciężkich, a także 4 przypadków śmierci, nikt się już do nich nie odniósł. Poseł Józefa Hrynkiewicz z PiS zwróciła uwagę, że konieczne jest rządowe uzasadnienie merytoryczne, finansowe i organizacyjne ustawy ze względu na wagę projektu, który powinien powstać z inicjatywy rządu, a nie grupy posłów PO.

Jednocześnie sejm pracuje już nad rządowym projektem ustawy o zdrowiu publicznym. W projekcie tym brak nawet definicji zdrowia publicznego, nie wspominając o jasnym, realnym uzasadnieniu samego wprowadzenia nowej ustawy. Są w nim natomiast wyliczenia setek milionów złotych, które trzeba będzie wydać na jej realizację. Co ciekawe, projekt ustawy dopuszcza udział lobbystów i sponsorów w procesie decyzyjnym dotyczącym działania organów państwowych, jak również sposobu i celów wydawania tych setek milionów złotych. Są to rozwiązania spotykane w pokolonialnych państwach afrykańskich.

W treści petycji stowarzyszenie zwraca uwagę na trwające od pewnego czasu tworzenie atmosfery agresji i zagrożenia wokół osób, które sceptycznie podchodzą do aktualnej liczby i jakości szczepionek podawanych małym dzieciom. Stowarzyszenie postrzega takie akcje medialne jako taktykę kampanii reklamowej producentów, przedstawiającej szczepionki jako zbawczy produkt, z przemilczeniem ryzyka. Tymczasem zarówno Minister Zdrowia (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych i kryteriów ich kwalifikowania) jak i charakterystyki produktów szczepionkowych potwierdzają nieodłączne ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia, wiążące się ze szczepieniami. Rodzice wyrażają przypuszczenie, że szerokie akcje medialne miały na celu przygotowanie gruntu pod przyjęcie ustawy bez protestów społecznych.

Głos rodziców jest jednak ignorowany, chociaż petycję w zaledwie kilka dni poparło niemal 10 000 osób. Rodzice oczekują opracowania nowego, skutecznego systemu rozpoznawania, monitorowania oraz leczenia niepożądanych odczynów poszczepiennych, utworzenia funduszu odszkodowań współfinansowanego przez producentów szczepionek, utworzenia listy biegłych ekspertów niezależnych od koncernów farmaceutycznych oraz, przede wszystkim, wzorem 16 państw europejskich, dobrowolności, a nie obowiązku szczepień. Rodzice przedstawili członkom Sejmowej Komisji Zdrowia przykłady niepożądanych odczynów poszczepiennych, które nie zostały zarejestrowane w oficjalnych statystykach prowadzonych przez Państwowy Zakład Higieny, takie jak zignorowanie przez inspekcję sanitarną skargi ojca 18-letniego Tomasza Gaickiego, który zmarł dwa dni po podaniu mu szczepionki przeciw błonicy i tężcowi, skarg rodziców zmarłego na poszczepienną gruźlicę mózgu, niespełna dwuletniego Kubusia Skalika, śmierci Zuzi Rojek zaszczepionej w pierwszej dobie życia wycofaną później serią szczepionki Euvax przeciw WZW B, czy śmierci sześciomiesięcznej Basi Łuczyńskiej z Kutna, zaszczepionej dwa dni wcześniej szczepionką Infanrix Hexa.

Rodzice wypełniający ankietę i biorący udział w akcji „#czerwonakartka”, organizowanych przez stowarzyszenie „STOP NOP”, zgłosili setki przypadków NOP (niepożądanych odczynów poszczepiennych), od łagodnych po ciężkie, takich jak regres rozwoju, wymioty i biegunka, drgawki, padaczka, zapalenie mózgu, wstrząs, brak reakcji na bodźce, zaburzenia neurologiczne, utrata przytomności, zapalenia oskrzeli i płuc, bezdech, powikłania po podawanej w pierwszej dobie życia szczepionce przeciwko gruźlicy, łącznie z gruźlicą poszczepienną, poszczepienne odra, świnka i różyczka, zaburzenia widzenia, porażenia, zaburzenia równowagi, bóle i zawroty głowy, wielogodzinny nieutulony płacz, zaburzenia pracy i zatrzymanie akcji serca, śpiączka, krwiaki przymózgowe, wylewy, sepsa. W zdecydowanej większości przypadków ofiary szczepień nie otrzymują potrzebnych informacji, właściwej diagnozy ani odpowiedniego leczenia.

W uzasadnieniu wnoszonych postulatów stowarzyszenie zwraca uwagę na to, że ich spełnienie pomoże w ustaleniu pełnego bilansu korzyści i strat prowadzonego w Polsce programu szczepień, a dzięki temu zwiększy bezpieczeństwo dzieci i dorosłych pacjentów, którzy mają prawo do podejmowania suwerennych, świadomych decyzji o szczepieniach. Stosowane obecnie zastraszanie i przymus, przy jednoczesnym braku pełnej informacji o ryzyku i jakiejkolwiek odpowiedzialności organów państwowych za powikłania poszczepienne, są karygodne i niedopuszczalne.

Według uzasadnienia projektu, od 1 stycznia 2017 roku do kalendarza wejdą szczepionki przeciw pneumokokom i HPV. Polska byłaby wówczas jedynym krajem na świecie z obowiązkiem szczepienia kontrowersyjnymi preparatami przeciwko HPV. Co ciekawe, jeszcze niedawno Rada Agencji Oceny Technologii Medycznych wręcz nie zalecała finansowania tych szczepień, ze względu na brak dowodów na ich skuteczność w zapobieganiu rakowi szyjki macicy. Z całego świata napływają informacje potwierdzające konieczność zachowania w odniesieniu do nich dalece idącej ostrożności. Rząd japoński wycofał się z zalecania pacjentom szczepień przeciwko HPV z powodu licznych przypadków działań niepożądanych. We Francji 500 lekarzy poparło petycję o przeprowadzenie niezależnych badań skuteczności odnośnych preparatów. W tym roku duńska telewizja publiczna wyemitowała film dokumentalny o setkach dziewczynek z poważnymi powikłaniami po tych szczepieniach. Amerykański Sąd Szczepionkowy przyznał miliardy odszkodowań za skutki uboczne szczepionki Gardasil (w Polsce dystrybuowanej pod nazwą Silgard).

Petycję rodziców można poprzeć na stronie http://zmienmy.to/petycja/wiecej-przymusowych-szczepien-skoro-jest-ryzyko-musi-byc-wybor . 30.07.2015 r. ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ma się zająć senat.

Nadesłała: Anna Szmelcer
przewodnicząca Stowarzyszenia Polska Wolna od GMO
mikrobiolog

Wersja do druku

Strzykawka dr mengele - 30.07.15 13:10
Wszystko zgodnie z programem, wyznaczonym dla Polski. Jako broń masowej zagłady. W Polsce?, ma być populacja od 12 do 15 milionów, jako tania siła robocza niewolników, dla 4 rzeszy niemieckiej. Socjo-technika w geopolityce, szczepionka przyszłości.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Sierpnia 1941 roku
Zmarł Maksymilian Maria Kolbe, polski franciszkanin, święty, zamordowany w obozie Auschwitz przez Niemców (ur. 1894)


14 Sierpnia 1938 roku
Urodziła się Beata Tyszkiewicz, polska aktorka filmowa ("Lalka", "Marysia i Napoleon").


Zobacz więcej