Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.07.15 - 16:51     Czytano: [893]

Antoni Szyling


Polski generał na Wyspach

Antoni Szyling, urodził się w dniu 31 sierpnia 1884 roku w Płoniawach, zaś zmarł on dnia 17 czerwca 1971 roku w Montrealu. Zasłynął on jako, generał brygady polskiego wojska, podczas toczącej się II wojny światowej. Dowodził on Armią Kraków. Był on jednym z najwybitniejszych dowódców, polskiej wojny obronnej mającej miejsce we wrześniu 1939 roku.

Pochodzenie


Jego matka Aleksandra z Ryksów, ogromną rolę przykładała do posiadania przez jej dzieci odpowiedniego zawodu. Toteż właśnie ona, namówiła Antoniego, aby ukończył on siedmioklasową szkołę handlową. Egzamin dojrzałości, Antoni Szyling zdał w 1904 roku, już wtedy ujawniając swój niezwykły talent militarno - wojskowy, spleciony z entuzjastycznym wręcz patriotyzmem. Jego kolega Antoni Spychalski, mawiał o nim….to prawdziwy talent żołnierski i praktyk w tym względzie zawołany. Antoni Szyling, brał czynny udział w tajnych organizacjach bojowych, noszących nazwę Proletariat. W jego mieszkaniu, organizowane były liczne spotkania konspiracyjne, mające na celu przyniesienie ojczyźnie Polaków, upragnionej wolności poprzez zbrojne walki, kierowane przeciw ruskiemu zaborcy. Aresztowany za działalność konspiracyjną, kilkakrotnie siedział w X pawilonie Cytadeli Warszawskiej. Z tego okresu pozostał wiersz napisany o generale, przez Janusza Pączka.
Tam w X pawilonie
Nasz Antoni karę znosi
Mimo gniewu ruskich katów
On o wolność Boga prosi…

Rosyjskie restrykcje

Pozbawiony przez rosyjskich zaborców praw do uzyskania wykształcenia, wcielony on został po opuszczeniu warszawskiego więzienia do wojska rosyjskiego, stacjonującego w głębi Rosji. W wojsku tym służył Szyling dwa lata, a podczas tego okresu kochał się on w córce ruskiego namiestnika carskiego Tatianie Omskiej. O tym okresie pozostały wiersze, opisujące życie wspomnianego polskiego generała.

Nie opłakuj siostro brata
Wróci z Rosji za dwa lata
Choć on służy obcej ziemi
Wróci walczyć między swemi…
Nie omami jego Omska
Bo go ściągnie ziemia Śląska…

Po powrocie do Polski, ukończył on w murach Wyższej Szkoły Rolniczej w Warszawie, 6-semestrowe Kursy Przemysłowo-Rolnicze, po których odbyciu Antoni Szyling pracował samodzielnie jako zarządca areałów ziemskich. Jego praktyka rolnicza dawała o sobie znać na każdym kroku, toteż kolega ojca Antoniego Jerzy Burtner pokierował go na stanowisko kierownika folwarku doświadczalnego w Szamocinie. Z tego okresu, również zachowała się poezja o tym jakże zasłużonym dla sprawy polskiej człowieku.

Służysz Polsce jak potrafisz
To rolnicza twoja dola
Lecz gdy ty do wojska trafisz
Ruskich wyprzesz z wojny pola…

Rok 1914

W dniu wybuchu I wojny światowej, Antoni Szyling został zmobilizowany do armii rosyjskiej, w której szybko zakończył służbę w stopniu kapitana. Podczas trwającej wojny, przeszedł on do II Korpusu Polskiego Wojska, gdzie dowodził 5 Pułkiem Strzelców Wyborowych. Po bitwie pod Komorowem, rozegranej jako zakończenie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, dostał się do niewoli niemieckiej. W 1925 roku, Szyling został powołany do wojskowej służby czynnej i objął on funkcję dowódcy piechoty dywizyjnej w Warszawie.

Jako generał

Tam ukończył III kurs Wyższych Studiów Wojskowych. W maju 1937 roku, objął funkcję generała do prac przy Generalnym Inspektoracie Sił Zbrojnych na odcinku śląskim. W kampanii wrześniowej, dowodził on słynną Armią Kraków oraz trzema brygadami zmotoryzowanej Kawalerii Krakowskiej. Już dnia 2 września 1939 roku, Armia Kraków, musiała opuścić dotychczasowe pozycje, jednakże generał Szyling, przeprowadził swoją armię aż na tereny Lubelszczyzny. Był on znamienitym taktykiem wojskowym, toteż uznawał konieczność oszczędzania wojska przed wrogiem. Antoni Szyling wraz z Armią Kraków, połączył się z Armią Lublin, by walczyć z niemieckim najeźdźcą nad Tanwią. Jednak, siły wroga były lepiej uzbrojone, toteż szybko on podjął decyzję o kapitulacji. W dniu 20 września, po raz drugi generał Szyling, dostał się do niemieckiej niewoli. Niemal cały okres wojny, spędził polski generał w obozie jenieckim w VII A Murnau.

Wyjazd na Wyspy

Wyzwolony przez Amerykanów, wyjechał najpierw do Wielkiej Brytanii, a następnie do Kanady, gdzie zmarł 17 czerwca 1971 roku. Spoczął on, na cmentarzu Satveur des-Mont. Gdy zamieszkiwał on Wyspy Brytyjskie, polski generał został dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari 4 i 5 klasy, a następnie Orderem Odrodzenia Polski 3 i 4 klasy. Jego pobyt w Anglii zaowocował kolejnym odznaczeniem jego zasłużonej osoby, poprzez przyznanie mu Krzyża Walecznych oraz Złotego Krzyża Zasługi. Zwykł on wówczas mawiać…czyż nie mogłem żyć na swojej ziemi by mnie tam zauważono…

EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1934 roku
Urodził się Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, artysta kabaretowy (zmarł w 2019r.)


19 Kwietnia 1943 roku
Wybuch powstania żydowskiego w getcie założonym przez Niemców w okupowanej Warszawie


Zobacz więcej