Czwartek 18 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.07.15 - 10:22     Czytano: [1096]

Rytwiany


Na świętokrzyskiej ziemi

Rytwiany, to niewielka miejscowość, znajdująca się w województwie świętokrzyskim. Rzeką, która przepływa przez Rytwiany jest Czarna Staszowska. Znajduje się tu wiele zabytków, które zawsze jest warto odwiedzić.

Historia


Historia Rytwian, wiąże się z dziejami miasta Staszów. Ludzie tutaj zamieszkujący, wywodzą się od ludów okresu neolitu. Znaleziono tutaj bowiem, mnóstwo narzędzi kamiennych i siekierek, z tamtej epoki. Pierwszym właścicielem Rytwian, był Piotr Bogoria Skotnicki. Gdy popadł on w długi, sprzedał swoje włości Mikołajowi z Kurowa, a następnie nabył je Jan Rytwiański. Za jego to czasów, nastąpił rozwój tej miejscowości. Zakładano tu jarmarki i miejsca targowe, które przynosiły dochód dla całej miejscowości.

Sakralna budowla

Widząc rozwijające się Rytwiany, biskup Wojciech Jastrzębiec, który z czasem został prymasem Polski, wybudował tu zamek obronny. Budowlę tę, wzniesiono w rozlewiskach rzeki Czarnej. Z chwilą wojen szwedzkich, nastąpiła dewastacja tegoż zamku, gdyż Szwedzi organizowali w jego murach liczne zabawy. Zniszczona zatem została podłoga, a cenne obrazy wywieziono do Szwecji.

Kolejny właściciel Rytwian

Kolejnym właścicielem Rytwian, był Jan Tęczyński. Za jego czasów, miejscowość ta, przeżywała swój prawdziwy rozkwit. Jan Tęczyński sprowadził do Rytwian zakon kamedułów, którzy w roku 1621 wybudowali klasztor i kościół. Odbywały się tu liczne nabożeństwa i spotkania patriotyczne. Był to czas wielkich wojen, w które uwikłana była nasza ojczyzna. Zatem takie spotkania, były bardzo znaczące dla społeczeństwa. Kolejnymi właścicielami Rytwian byli Radziwiłłowie, którzy wnieśli tu własną rezydencję, o walorach niewielkiego pałacyku. Tutaj też, odbywały się spotkania i odczyty, nawołujące ludność polską do walki z kozakami i pogańskimi Turkami.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Kwietnia 1025 roku
Koronacja Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Tym samym Bolesław Chrobry został pierwszym królem Polski.


18 Kwietnia 1955 roku
Zmarł Albert Einstein, niemiecki fizyk pochodzenia żydowskiego, laureat Nagrody Nobla (ur. 1879)


Zobacz więcej