Wtorek 7 Lipca 2020r. - 189 dz. roku,  Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.03.07 - 16:32     Czytano: [1642]

Promieniowanie

Dnia 14 kwietnia 2007 (sobota) o godz. 19.00 w Kinie –Teatrze Bajka przy ul. Marszałkowskiej 138 (róg Świętokrzyskiej) odbędzie się niecodzienna premiera sztuki Kazimierza Brauna pt. „Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej-Curie”.

Kazimierz Braun, znany między innymi jako autor sztuki o Tamarze Lempickiej, obecnie mieszkający w USA, przedstawił teraz ostatnie dni życia Marii Skłodowskiej-Curie, które spędziła wraz z córką Ewą w sanatorium Sancellemozz, gdzie zmarła 4 lipca 1934 roku.
To właśnie Ewa czuwała do końca przy umierającej matce, to ona wspierała ją w najtrudniejszych chwilach. Te właśnie chwile, rozliczenia z przeszłością, wspomnienia i rozmowy dwóch najbliższych sobie kobiet zobaczymy na deskach teatru.
Grają aktorki rodem z Teatru J. Słowackiego w Krakowie, obecnie mieszkające w Kanadzie, matka i córka, Maria Nowotarska i Agata Pilitowska. Przedstawienie pokazywano między innymi w konsulatach polskich w USA i Kanadzie, widziała je też Pani Ewa Curie Labouisse.

Rozpoczyna ono oficjalne obchody trzech ważnych rocznic: 140 rocznicy urodzin Marii Sklodowskiej-Curie, 40-lecia powstania Jej Muzeum w Warszawie i 75–lecia powstania Instytutu Radowego w Warszawie.

Przedstawieniu towarzyszyć będzie wystawa wykonana przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ukazująca życie i dokonania uczonej.
Można będzie również zakupić książki poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie.
Bilety w cenie 30 zł już są do nabycia w kasie Teatru. Serdecznie zapraszamy do udziału w spektaklu.

(nad. Hanna Shen)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

07 Lipca 1981 roku
Papież Jan Paweł II ustanowił biskupa warmińskiego Józefa Glempa, prymasem Polski.


07 Lipca 1969 roku
W Kanadzie ustanowiono język francuski językiem urzędowym na równi z językiem angielskim


Zobacz więcej