Czwartek 6 Sierpnia 2020r. - 219 dz. roku,  Imieniny: Jakuba, Sławy, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.07.15 - 8:47     Czytano: [1530]

Owoce Tuska i Kopacz

Po ośmiu latach rządów Tuska i Kopacz bliżej nam do Grecji niż do Węgier


Kalicja PO-PSL znacząco przybliżyła nas do greckiej tragedii. Były minister finansów Jacek Rostowski straszył nas Budapesztem, a może nam zafundować Ateny.
Kryzys przywództwa, kryzys moralności i kryzys zadłużenia, kryzys wielkiego bezrobocia i emigracji to również polska przypadłość, a nie tylko grecka.

Wbrew temu co twierdzi premier Kopacz i jej „gospodarczy geniusz” Adam Szejnfeld po ośmiu latach rządów PO-PSL znacznie nam dziś bliżej do greckiego dramatu niż to się wydaje amatorom ośmiorniczek i białych gołębic. Tak jak grecki dług w wysokości 320 mld euro jest nie do spłacenia, tak i polski dług zagraniczny w wysokości, dziś blisko już 380 mld dol., podobnie jak ten grecki, nadaje się nie tyle do negocjacji, co do umorzenia. Grecja podobnie jak Polska tego długu nie będzie w stanie spłacić, tym bardziej, że w przeciwieństwie do Greków, dzięki naszym neoliberałom, my już wyprzedaliśmy wartościowy majątek narodowy.

Edward Gierek pożyczył 10 razy mniej, czyli ok. 30 mld dol., a i tak po umorzeniu części tego długu spłacaliśmy go 32 lata. Grecy mieli Olimpiadę i szybkie wprowadzenie euro, my co prawda „tylko” Euro-2012 w piłce nożnej i chęć szybkiego wprowadzenia euro przez premiera Tuska, już w 2011 r. Grecy już dawno powinni zrezygnować z euro i powrócić do swojej waluty drachmy. Grecy mieli kreatywną księgowość i manipulacje statystyczne, w których pomagał im sam bank Goldman Sachs, my również nie byle jakiego przez 7 lat Sztukmistrza z Londynu -.Rostowskiego, a i amerykański bank GSjuż do Polski zawitał.

Grecy przeznaczyli większość unijnych dotacji na wyszukaną konsumpcję, w tym niemieckie samochody i francuskie wina oraz na budowę dróg i infrastruktury, my przecież podobnie. Grecy mają, choć puste, to jednak własne banki, my mamy zagraniczne banki i banki pełne kredytów we franku szwajcarskim, który dziś poszybował do poziomu 4.05 zł i to nie musi być koniec, podobnie jak rosnący w siłę dolar czy euro. Dziś z pewnością nikt nie wyobraża sobie polskich negocjacji z tzw. Trojką o obniżeniu polskich rent i emerytur z poziomu 800-1500 zł, np. o połowę, ale w Grecji też sobie tego nie wyobrażano i to pomimo, że wynagrodzenia w Grecji są wyższe niż w Polsce, a średnia emerytura to ok. 800-900 euro.

Podobnie jak Grecy mamy dziś wielki problem z bezrobociem i emigracją ludzimłodych. To przecież koalicja PO-PSL, która straszy dziś Polaków PIS-em i jego propozycjami gospodarczymi, podobnie jak greckie rządy, doprowadziła polski dług publiczny od 2007 r. z poziomu 530 mld zł do poziomu 900 mld zł i gdyby nie skok naOFE, przekroczylibyśmy kwotę 1 bln zł i próg konstytucyjny. Podobnie jak Grecy mamy coroczne deficyty w budżecie państwa, malejące dochody z VAT i akcyzy, ogromną skalę korupcji, biurokracji i ustawianych przetargów oraz marnotrawstwa publicznych pieniędzy. To co dziś się dzieje w spółkach Skarbu Państwa bardzo przypomina greckie standardy.

Osiem lat zamiatania afer pod dywan, przepłaconych i niedokończonych inwestycji, puste i niezarabiające na siebie stadiony, status półkolonii gospodarczej Niemiec, to wypisz, wymaluj greckie klimaty, wprost spod Akropolu.

Nasi politycy, co najmniej od 25 lat, a szczególnie od ośmiu lat skutecznie udają przysłowiowego Greka - kompletnie nie chcą słuchać opinii zwykłych obywateli. RządPO-PSL bez zbędnych negocjacji, bo Grecy mają chociaż odrobinę godności i honoru, bez szemrania i z wyprzedzeniem wprowadzał cięcia i obostrzenia, podwyżki podatków, obniżenie świadczeń emerytalnych, podniesienie wieku emerytalnego, śmieciowe umowy, a zwłaszcza wyprzedaż resztek wartościowego majątku narodowego.

I tak bliżej nam dziś - wbrew pozorom i tego co głosi rządowa i medialna propaganda - do Aten niż do Budapesztu, którego tak się brzydził były minister finansów Jacek Rostowski. Tyka mina z opóźnionym zapłonem tzw. kredytów frankowych, na kwotę blisko 150 mld zł, a każde kolejne tąpnięcie w Grecji będzie powodować, nie tylko palpitację serca u 700 tysięcy Polaków wraz z rodzinami, ale będzie również groźne dla stabilności polskiego systemu finansowego i bankowego i to wbrew buńczucznym zapewnieniom polskich władz i MF o naszej fantastycznej kondycji gospodarczej. Game is over, 15-letnia historia strefy euro dobiega końca, integralność UE stoi pod dużym znakiem zapytania. Nie tylko Polska, ale i Unia jest kompletnie nieprzygotowana na dalszy rozwój wypadków. Panika w Grecji może przewrócić nie tylko greckie banki, a wariant z rabunkiem oszczędności na kontach bankowych na Cyprze może być powtórzony wszędzie. Chyba, że to unijni biurokraci ulegną Grekom.

Władze w Brukseli są coraz bardziej przerażone i zdezorientowane, bo grecki naród zabierze głos. Nie śmiejmy się więc na wyrost z Greków i nie twórzmy nowego przysłowia Polak - Grek dwa bratanki. znacznie lepsze jest to stare; Polak - Węgier dwa bratanki.

Tako rzecze Kasandra. Rząd powinien zwołać pilnie wraz z NBP Komitet Stabilności Finansowej, bo sytuacja jest napięta i grozi poważnymi zawirowaniami na rynku walutowym, również w Polsce.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK
Artykuł ukazał się wPolityce

Wersja do druku

solo - 26.07.15 12:23
Rozliczenie PRL UB, WSI to nie tylko sprawa moralności. Też ma wymiar materialny. Rozkradziony majątek PRL, PZPR, konta w Szwajcari, afery za Jaruzelskiego, Wałęsy, Kwaśniewskiego. Alkoholowa, ubezpieczenia, konta walutowe, afera celna, itd. wymieniać można długo. To przed 1989 wszystko należało do nas wszystkich, Polaków. Ukradła to garstka cwaniaków. Jak to Pan Pietrzak mówił w tamtych czasach. My się kłócimy aborcja, lustracja. A walizka z kasą odjechała do Zurychu z peronu trzeciego. Z dnia na dzień mieliśny milionerów. O których za PRL nikt nigdy nie słyszał. Tak, to też powinno być rozliczone. Jeżeli mamy mieć normalny kraj. Ustalenie zdrowych, logicznych stosunków państwo kościół powinno też być załatwione. Uważam że jako przedstawiciele obcego państwa powinni otworzyć ambasadę, sami opłacać swoich pracowników. Płacić podatki za usługi, płacić ubezpieczenia jak każda firma. Wymówienie konkordatu to tylko pierwszy krok.

operator taczki - 25.07.15 4:15
Rozliczenia PRL czy UB mają może dla kogoś znaczenie li tylko moralne i może dla doktorantów babrzących sie w ..... tematach. Trzeba myśleć o przyszłości a tu na pierwszym miejscu jest wymówienie haniebnego konkordatu. Ma to wymiar moralny i materialny, gdyż jak niektórzy podają, konkordat kosztuje nas do 15 mld złotych rocznie !! gdy uwzględnić utracone podatki i koszty ukryte np. dopłaty do gruntów rolnych trafiające do właścicieli gospodarstw takich jak np. PGR Rejsyty w Elbląskiem.

MariaN - 18.07.15 8:53
Jak się widzi i słucha tych cwaniaków z platformy i peeselu w telewizji, to ręce swędzą aby na odlew zrobić z nich użytek. Jak można tak kłamać w żywe oczy, przecież te dziwne istoty mają nas ludzi normalnych za idiotów. Oni myślą, że ludzie nie mają pamięci. Niestety mogą tak robić, bo media rządowe (tvn, TVP, Polsat) nie przypominają tego co robili i mówili choćby przed rokiem a gdy ktoś z opozycji przypomina o tym na antenie dziennikarz.... przepraszam.... funkcjonariusz zaraz zagłusza wypowiedź i ci mniej rozeznani w polityce nie dowiedza się.

Jan Orawicz - 15.07.15 5:37
Solo, ale aż kapiesz fanatyzmem. Ubliżasz naszej religii. Co chcesz
tutaj zwojować, pisząc Chrystusa z małej litery? To widać z jakiego
środowiska się wywodzisz. Taki nowy Hitlerek albo Stalinek tutaj się
popisuje. To tobie daje satysfakcje,co widać gołym okiem. No cóż, pod
nickiem, każdy taki moralny prymityw jest rycerzem .To ciebie cieszy!
O, rany!! Jaszcze jak!!! Ruszaj do Palikota! On na takich jak ty czeka!
I przestań ubliżać swoją obecnością tej naszej gazecie!

solo - 08.07.15 13:59
Panie, nie nie Panie. Jak się tykać to w obie strony. Ty O........ może coś na temat artykułu? Napiszesz. Od kiedy to chrystus jest królem Polski? Jeżeli chodzi o agentów, to wśród poddanych tego chrystusa też było nie mało. Wydaje mi się że jeżeli Polacy na jesieni zmienią rządzących i będziemy mieli premiera, który zadba o Polską rację stanu. Mamy jeszcze szanse wyjść na prostą. Zobaczymy. Wymagać trzeba aby oprócz straszenia, napisał Pan Szewczak co można zmienić, jak zmienić, itd. Wyjście z UE, lub przynajmniej ograniczenie jej wpływu, uważam za pierwszy krok na polepszenie Polskiej sytuacji. Rozliczenia PRL, UB, WSI, 25 lat transformacji kraju. Wymówienia konkordatu.

WETERANI - 07.07.15 21:47
Sami musimy decydowac o sobie,damy rade jesli zechcemy.Strachy bylych wladcow zawawsze sie pojawialy i cieszyly pseudopanikarzy.Kryzys trzeba przerwac i z radoscia wziac sie do pracy.Odstawic jak najszybciej niszczycieli, ,polecic im wlasne kraje .DAMY RADE!

Jan Orawicz - 07.07.15 18:27
solo - przestań tutaj wymyslać swoje jadowite dyrdymały!
Jak tylko się tobie trochę odpuści to zaraz wypuszczasz te
swoje żądełko. Czy ty się jeszcze czujesz człowiekiem,czy
gadem w ludzkiej postaci?!

Jan Orawicz - 07.07.15 18:11
Ad. adamaitis. Jako jeden z tych,co domagali się oczyszczenia KPA i nie tylko tego organu Polonii Amerykańskiej ze szpiclowatych,których tutaj zainstalowała komuna - pragnę przypomnieć,że w tej patriotycznej
pracy, dużą role odegrał Pan Adam Ocytko wydawca "Kuriera Codziennego"
w Chicago. Od kilku lat "Kurier Chicago."Przypomnę jeszcze,że Pan A.Ocytko
był pomysłodawcą budowy Pomnika Chrystusa Króla w Polsce. Ile ten nasz Polonus musiał przeżyć ataków na Jego osobę to ten temat jest na książkę.
No cóż, tak bywa jak ktoś się odważy włożyć kij w gniazdo os! A tu należy
dodać,że kij był włożony w zainstalowane w KPA gniazdo czerwonych os!!
Oczywiście,że nie tylko w Kongresie Polonii Amerykańskiej,ponieważ wtyki
SB były jeszcze w polonijnych mediach,czyli w gazetach,radiach i TV.
To gorsze,że one nadal sobie prosperują niczym swięte krowy, bez żadnego rozrachunku za służbę dla sowieckiego okupanta Polski. Co się dziwić
Polonii,kiedy w Polsce jest to samo. Postkomuna ma się fajnie -tam i tu!!!
Panie adamaitis pozdrawiam! (J.O)

adamajtis - 07.07.15 9:27
Jedna z najważniejszych postaci Polonii amerykańskiej współpracowała z SB!
Wojciech Wierzewski – prawa ręka trzech kolejnych prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej był Kontaktem Operacyjnym SB

Przez ostatnie 25 lat należał do najbardziej wpływowych osób w środowisku polonijnym w USA.
Wkradł się w łaski trzech kolejnych prezesów Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Okazało się, że wcześniej jako „kontakt operacyjny” współpracował z SB!
Dzisiaj jego żona broni go, twierdząc, że nikomu nie zaszkodził …….
Tutaj cała (!?) wiedza.

http://3obieg.pl/wojciech-wierzewski-prawa-reka-trzech-kolejnych-prezesow-kongresu-polonii-amerykanskiej-byl-kontaktem-operacyjnym-sb


Potwierdza to tylko wiedzę, że KPA już dawno został rozpracowany przez bezpiekę oraz naszpikowany komunistycznymi szpiclami. Obecne władze również.

"Wyklęty powstań ludu ziemi, powstańcie których gnębi głód.... myśl twoja blasku promiennymi niech wiedzie nas na bój, i trud. Bój to jest nasz ostatni... gdy związek nasz bratni połączy ludzki ród...".

"Proletariusze (konfidenci) z KPA łączcie się!"

solo - 06.07.15 14:12
Czy naprawdę, nadworny pisarz "Kworum" musi nas Polaków tylko straszyć? Frankowicze są sami sobie winni. Mogli brać w złotówkach. Dlaczego państwo musi chronić pożyczkobiorców? Komplentna bzdura. Ateny powiedziały NIE dla polityki finasowej UE. Mam nadzieję że nowy Polski rząd zrobi to samo. Zadłużenie mamy już takie same.

His - 02.07.15 16:42
Wciąż oficjalnie nikt nie podał kto stoi za działaniami pionka Tuska.
Amerykanie dużo wcześniej doświadczyli ataku na rodzinę i wszelką wiarę poza judaizmem.
Kto stoi w Nowym Yorku za tą zarazą, którą teraz nam zaserwowano ?

Wszystkich komentarzy: (11)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

06 Sierpnia 1914 roku
Józef Piłsudski powołał w Warszawie tajny Rząd Narodowy.


06 Sierpnia 1944 roku
Zmarła Krystyna Wańkowicz, sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, córka Melchiora (ur. ok. 1919)


Zobacz więcej