Środa 22 Sierpnia 2018r. - 234 dz. roku,  Imieniny: Cezarego, Marii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 19.03.07 - 13:19     Czytano: [3299]

Dział: Głos Polonii

Lekcja patriotyzmu

Lekcja polskiej historii i patriotyzmu w Muri k/Berna – Szwajcaria

Pragnę podzielić się wspaniałym wrażeniem z wizyty w Polskim Muzeum Historycznym w Muri w Szwajcarii.
W folderze czytamy:
„Polskie Muzeum Historyczne zostało ufundowane ze zbiorów prywatnych Zygmunta i Catherine Stankiewicz – d’Ernst. Otwarte zostało w 1984 r. w dniu rocznicy ogłoszenia pierwszej w Europie demokratycznej Konstytucji 3-go Maja 1791 r. Muzeum mieści się w pomieszczeniach dawnego klasztoru w zamku Muri pod Bernem, na wzgórzu, które było od niepamiętnych czasów miejscem celtyckich i rzymskich kultów religijnych. Zbiory muzealne obejmują: ikonografię, mapy, monety, broń, zbroje itd., które obrazują całość historii narodu i państwa polskiego od przyjęcia chrześcijaństwa w 966 r., aż do czasów obecnych „Solidarności”. Celem muzeum jest podkreślanie osiągnięć naszego narodu idącego drogą wolności, sprawiedliwości i prawdy ku prawdziwej demokracji, aby móc tworzyć pomost zrozumienia z krajami wolnego Zachodu”.

Jest to jedyne polskie, historyczne, prywatne muzeum w świecie.
Po uprzednim uzgodnieniu wizyty, zostaliśmy przyjęci przez właściciela muzeum i zamku Pana Zygmunta Stankiewicza, rzeźbiarza, filozofa, plastyka i wielkiego patriotę, żyjącego w Szwajcarii już wiele dziesiątek lat.
Ten skromny 93-letni hrabia, odsłonił nam przepiękne, polskie zbiory historyczne datujące się od V – VII-go wieku, ukazujące bogactwo oręża polskiego na przestrzeni wieków: wspaniałe chorągwie, mundury, broń i inne, niezwykle cenne pamiątki z okresu I i II wojny światowej.
Osobną część zajmują pamiątki rodzinne: dyplomy, odznaczenia, legitymacje, części umundurowania, zdjęcia.
W osobnym pomieszczeniu zaskakuje nowoczesność myśli artysty wyrażona w rzeźbach o filozoficznej wymowie, pobudzających wyobraźnię i wywołujących refleksję nad stanem obecnego świata, jego poszukiwań dla ulepszenia Matki-Ziemi, a w rezultacie sprowadzających się do cudownych dzieł naszego Stwórcy. Głęboką myśl zawarł artysta w przestrzennym wyrazie prostych form połączonych, w sposób jemu tylko właściwy.
Większe eksponaty znajdują się w ogrodach wokół zamku i zdobią zadbane otoczenie.

Mieliśmy ogromne szczęście słuchać naszego „przewodnika” w osobie samego artysty, który opowiedział nam niezwykłą drogę swego życia i z iście polską gościnnością przyjął nas nie tylko w muzeum, ale i w salonach swego zamku.
Tu znaleźliśmy się wśród licznych portretów przodków Rodziny małżonki mistrza – Szwajcarki, Madame Catherine d’Ernst, w otoczeniu pamiątek wielowiekowych oraz królewskiego wyposażenia wnętrz.
Prostota i gościnność pp Stankiewiczów – d’Ernst, pozwoliła na dłuższą rozmowę, poznanie historii rodu Madame, aż po marszałków Francji i napełniła nas podziwem oraz wielkim szacunkiem dla tej wspaniałej polsko-szwajcarskiej Rodziny, tak głęboko związanej z historią naszej Ojczyzny.

Nadszedł jednak czas, aby te skarby polskiej historii zostały otoczone pieczołowitą opieką i zabezpieczone dla potomności. Część z nich wymaga fachowej konserwacji i lepszej ekspozycji, chroniącej przed zniszczeniem z powodu wilgoci, czy zmian temperatur, a nawet przed kradzieżą. Muzeum ulokowane jest w pół-suterenowym, historycznym zabudowaniu o pięknych gotyckich, ceglanych sklepieniach i posadzką zdobioną polskimi orłami.

Gorąco polecamy zwiedzenie Polskiego Muzeum w Muri, szczególnie naszym młodym Rodakom, którzy w pogoni za zabezpieczeniem bytu, nie mają czasu na zgłębianie naszej bogatej historii.
W ciągu dwóch godzin „odbędą studia” pobudzające do dumy bycia Polakiem, a także przekazywania wiedzy o naszym kraju w środowiskach, w których żyją.

W imieniu pp Stankiewiczów d’Ernst zapraszamy do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca – Château 3074 MURI; tel: 00 41 31 951 00 07, nabycia albumu bogato ilustrowanego, zawierającego jeszcze jedną historię życia wielkiego Polaka, która ze wszech miar wzbogaca wielkie dzieło kultury polskiej w świecie.

Krystyna Orłowicz Sadowska
Stowarzyszenie kulturalno-oświatowe Nazareth Famille
Paryż, 13 marca 2007

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

22 Sierpnia 1864 roku
Powstanie Czerwonego Krzyża. 19 europejskich państw podpisało Konwencję.


22 Sierpnia 1944 roku
22 d. Powst. Warszaw.: W nocy następuje drugie nieudane natarcie na Dworzec Gdański. Powstańcy ponieśli ogromne straty. Walki o tzw. "małą PASTĘ"


Zobacz więcej