Niedziela 20 Września 2020r. - 264 dz. roku,  Imieniny: Faustyny, Renaty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.05.15 - 22:15     Czytano: [1540]

Dział: Głos Polonii

W rocznicę kanonizacji

„Jesteś, byłeś i będziesz zawsze w naszych sercach”. Pod takim hasłem przebiegały spotkania w JOM w dniach 26 i 27 kwietnia w I Rocznicę Kanonizacji Świętego Jana Pawła II. Dzieci , młodzież i poeci uczcili pamięć Świętego Wielkiego Polaka, przypominając Jego wypowiedzi:.
„Zostałem papieżem - zupełnie się tego nie spodziewając.
Zostałem nim - bo miłowałem ludzi.
Zostałem - by uświadomić wam jak kochać.
Zostałem, - by mieć was w swojej opiece.
Zostałem - by wesprzeć wasze miłosierdzie.
Zostałem, ponieważ wy byliście dla mnie wszystkim./ Zostałem…”

To słowa jakim rozpoczął się program poświęcony Janowi Pawłowi II w niedzielę 26 kwietnia na Mszy Św. dla dzieci o godz. 11:00 odprawianej przez superiora Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago o. Tomasza Oleniacza SJ. W tym dniu o. Tomasz w wygłoszonej homilii do wiernych dorosłych i dzieci, mówił o dobrym pasterzu, jakim jest Chrystus, papież Franciszek, jakim był Świętego Jana Pawła II. Podkreśli, że w każdej rodzinie takimi dobrymi pasterzami winni być rodzice. Przed błogosławieństwem, dzieci w wieku od 5 lat do 10 , jak również starsze, przypomniały życie i przesłania Świętego Jana Pawła II.

„ Dzieciństwo miałeś trudne
Lata młodości niełatwe
Wybrałeś służbę Bogu
Stałeś się Jego świadkiem”(…) Recytująca grupa na Mszy Św. przypomniała wypowiedzi Jana Pawła II – Świętego Karola,
„Szukałem was - Teraz wy przyszliście do mnie
Uczyłem was - Dzisiaj wy wskazujecie drogę
Kochałem was - Obdarzacie miłością innych
Wzywałem was - Bądźcie światłem dla niewiernych
Mówiłem wam - Boża miłość się nie kończy
Chwaliłem was - Gdy dłoń z dłonią dobroć łączy
Odwiedzałem was - Nie jak gość, lecz ktoś najbliższy
Obiecałem wam - Będę trwał z wami w modlitwie
Wierzyłem w was - Jak ojciec zawierza dziecku
Ufałem wam - Szukajcie prawdy w człowieku
Posyłam was - Jesteście nadzieją świata
Posyłam was - Jesteście moją nadzieją” . Warto wracaj do tych wypowiedzi, przesłań Wielkiego Polaka, by odnaleźć właściwą drogę, by poznać, co w życiu jest najważniejsze.
„Nie wystarczy być poetą
by opisać Twe pielgrzymowanie
zabrakło Ciebie dla mnie, dla świata (…)
„szkoda że Odszedłeś
gdy zmieniają się tysiąclecia
w rozwoju dobra ludzka solidarność
potrzebna światu do istnienia „(…) Ojciec Święty mówił o zagrożeniach jakie przynosi zmieniający się świat, o wolność, której musimy bronić za cenę życia, cenę jaką płacili nasi Ojcowie za Ojczyznę, a dziś tak chętnie opuszczamy kraj w poszukiwaniu chleba, bo w naszej Ojczyźnie coraz go mniej. Na zakończenie wierni odśpiewali ulubioną pieśń Ojca Świętego barkę. Była również barka dla Jana Pawła, na skrzypcach grała Róża Nowak.
W dniu 27 kwietnia na wieczornej Mszy Św. o godz. 19:00 koncelebrowanej przez księży z Polski z głównym koncelebransem księdzem Biskup Janem Wątrobą z Archidiecezji rzeszowskiej, superiorem JOM o. Tomaszem Oleniacz, o. Jerzym Karpińskim SJ, młodzież zaprezentowała program okolicznościowy. Przy ołtarzu został ustawiony portret z wizerunkiem Świętego Jana Pawła II.

Bp Jan Wątroba przybył do Chicago na zaproszenie prezesa ZKP Jana Kopcia, również prezesa Klubu Ropczyce z okazji jubileuszu 20 lecia. Biskup będzie honorowym gościem parady 3 majowej. Warto przypomnieć, iż Ojciec Święty Jan Paweł II mianował ks. rektora Jana Wątrobę biskupem pomocniczym w Częstochowie ze stolicą tytularną Bisica. Sakrę biskupią przyjął w archikatedrze częstochowskiej w dniu 20 maja 2000 roku. 14.06.2013 roku Ojciec Święty Franciszek mianował Ks. biskupa Jan Wątrobę biskupem rzeszowskim. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Oto idę, aby spełniać wolę Twoją” (Ecce venio). W homilii ksiądz Biskup przypomniał, iż data kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II nie jest przypadkowa, bowiem był On orędownikiem prawdy i wolności, papieżem rodzin, obrońcą życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Za czasów PRL 27 kwietnia(…) podjęto uchwałę, która zezwoliła państwu komunistycznemu na mordowanie patriotów „Żołnierzy Wyklętych, inna uchwała podjęta też w dniu 27 kwietnia(…), zezwala na zabijanie dzieci poczętych. Przed błogosławieństwem odbyła się program ku czci Świętego JP II, recytowali: Iga i Konrad Stepaniak, Kasia i Nikola Kawa, skrzypce Róża Nowak. Po Mszy Św. błogosławieństwo relikwiarzem Świętego Jana Pawła II.

O godz. 20;00 w kawiarence poeci ze ZLP im. JP II wyrecytowali i wyśpiewali Ojcu Świętemu swoją nieprzemijającą wdzięczność i pamięć. Wiersze czytali; Ewa Spórna, Maria Mili Purymska, Antoni Bosak, autorka relacji, jak również przybyli na spotkanie. Czytane były również wiersze poetów z Polski, s. Justyny, Jerzego Mordarskiego, Henryka Musy, a przede wszystkim złote myśli Świętego Jana Pawła II.

Ojciec święty nawoływał „ Pozostańcie wierni doświadczeniu pokoleń, które żyły na tej ziemi z Bogiem w sercu i z modlitwą na ustach. (...) Zachowujcie jak skarb największy to, co było źródłem duchowej siły naszych ojców.” A dziś, co możemy powiedzieć o tej wierności, skoro niewielu zauważa nieprawości rządzących w stosunku do narodu i Ojczyzny. Interesujące słowo wstępne zaprezentował opiekun duchowy poetów o. Jerzy Karpiński, przypominając jednocześnie pierwsze wiersze Jana Pawła II z lat młodości.

Na spotkaniu przypomniane zostały znamienne słowa (…)”proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, – taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,(…), …Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.(…)

A dziś rządzący tak łatwo pozbywają się ziemi, która daje wolność i zabezpiecza godne życie.
„ Tego wieczoru prowadząca spotkanie przypomniała znamienite słowa Ojca Świętego wypowiedziane w sobotę 2 czerwca 1979 roku. Tego dnia Ojciec święty wylądował na lotnisku w Warszawie przed południem. Oficjalne powitanie, wizyta w katedrze, potem w Belwederze u szefa partii Edwarda Gierka. Tego samego dnia po południu, pośród wiwatującego tłumu, papież przybył odkrytym samochodem na stołeczny plac Zwycięstwa (plac Piłsudskiego). To tam padły znamienne słowa: „Wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja, Jan Paweł II, papież. Wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień Święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”

Alina Szymczyk
Zdjęcia :Ryszard Siek

       

       Wersja do druku

Alina Szymczyk - 04.06.15 23:36
Drogi Panie Janie, pięknie dziękuję za wpis, jestem podbudowana tak miłymi słowami. My tu na emigracji, mówiący głośno o patriotyzmie i wierze w Chrystusa jesteśmy narażeni często na krytykę, obojętność, a nawet czasem na śmieszność. Kiedy przyjechałam do Chicago wydawało mi się, że jest inaczej, ale z upływem czasu zmieniłam zdanie. Ambasada dba o tych, którzy uczęszczają na jej salony, podobnie jak nad Wisłą, może teraz się coś zmieni, choć korzenie zła głęboko zostały zapuszczone. Tak naprawdę nigdy nie myślałam o nagrodach, choć prawdę mówiąc otrzymałam medal od śp. Kardynała Francis Gegora, na wniosek ojców jezuitów z czego ogromnie się cieszę.
Powiem szczerze, choćby tego medali nie było i tak robiłabym to co robię, oczywiście nie sam, bo sam człowiek niewiele może. Wielu nasza grupa jest belką w oku, że mamy odwagę mówić głośno to co inni omijają lub wygładzają. Pomimo wielu przeciwieństw jesteśmy, spotykamy się i tworzymy, bo przecież „aby zło zatryumfowało, wystarczy, aby dobry człowiek niczego nie robił „(E.Burke). Pozdrawiam serdecznie. Alina

Jan Orawicz - 14.05.15 0:51
Droga Pani poetko Alino, jest Pani niestrudzoną Polką na naszej amerykańskiej
emigracji. Taką Pani pracę patriotyczną,a zarazem twórczą, powinna zauważyć
ambasada III RP! Jak do tej pory nie widzę,by nasze ambasady były kiedykolwiek zainteresowane taką wspaniała pracą. Ich czesto razi taka
tematyka religijna w kulturotwórczej oprawie. Ale doczekaliśmy się czasów!!
A to z tego prostego powodu,że od 1989r nie wymieniono starej czerwonej kadry w ambasadach. Oni dbaja o swoje portfele i ciepłe fotele. Co to dla nich
jakieś tam takie imprezy, organizowane przez miejscową Polonię.U nich
"sytość brzucha rodzi szczęście", jak to powiedział starożytny filozof Epikur.
Serdecznie pozdrawiam - Was
tam Kochani wszystkich!!
Szczęść Boże Wam w tak
Pieknej pracy!!

warszawiacy - 13.05.15 22:55
Cieszymy sie z kazdej uroczystosci ku czci i przypomnieniu nauki sw Jana Pawla II.Powinnismy uczyc sie od Swietego naszego Papieza patriotyzmu,milosierdzia i kochania ,oraz poszanowania Blizniego .Wydaje sie nam,ze zbyt malo korzystamy z nauki Jana Pawla II ,sluchamy i zapominamy.Starajmy sie dazyc do swietosci,jak nas nauczal ,a szybciej staniemy sie lepszymi i Ojczyzna ,nasza Matka POLSKA bedzie z nami cieszyla sie wolnoscia i miloscia .pozdrawiamy.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Września 1949 roku
Proklamowano Republikę Federalną Niemiec z trzech stref okupacyjnych: amerykańskiej, brytyjskiej i francuskiej.


20 Września 1944 roku
Zginął Witold Modelski, najmłodszy uczestnik powstania warszawskiego, odznaczony Krzyżem Walecznych (ur. 1932)


Zobacz więcej