Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.05.15 - 16:37     Czytano: [3828]

Hôtel Lambert


Polityczny obóz w Polsce

Hôtel Lambert, jest to powstały tuż po upadku powstania listopadowego polski obóz konserwatywno – liberalny, działający na emigracji. W maju 1831 roku, skupiał on w swoich szeregach głównie bogate kręgi polskiego społeczeństwa. Politycznie opierał się on, na postanowieniach Konstytucji Majowej, uchwalonej w 1791 roku. Kierował nim książę Adam Czartoryski, a po jego śmierci syn Władysław. Nazwa wzięła się od siedziby księcia znajdującej się we Francji, a był to jego pałac rezydencjalny, znajdujący się na Wyspie świętego Ludwika.

Wojskowe kierownictwo


Zrzeszał on przede wszystkim cywilne i wojskowe kierownictwo powstania listopadowego oraz dużą część polskiej inteligencji. Członkowie tego obozu uważali, że Polska może odzyskać swoją niepodległość tylko dzięki wielkiej wojnie mocarstw europejskich. Działalność ich, polegała przede wszystkim na prowadzeniu specyficznej gry dyplomatyczno-politycznej. Próbowali oni zatem przekonać Francję i Wielką Brytanię, że Rosja złamała jedną z zasad kongresu – wiedeńskiego, burząc tym samym równowagę sił polityczno - militarnych w Europie.

Memoriał księcia

Książę Adam Czartoryski, rozesłał zatem rządom europejskim memoriał informujący ich o przebiegu wydarzeń w Królestwie Polskim w latach 1830- 1831. Poprzez swoich agentów, Hotel Lambert podsycał ruchy narodowo - wyzwoleńcze na kipiących od wydarzeń politycznych Bałkanach. Zwolennicy tegoż obozu uważali, że Polska odrodzona w granicach porozbiorowych powinna się stać europejską monarchią konstytucyjną, opartą na prawach rodzimej ustawy rządowej.

Tajny Związek Jedności

W 1833 roku, powstał polski tajny Związek Jedności Narodowej, który występował z wyraźnym programem monarchistycznym, sugerując powołanie na tron księcia Adama Czartoryskiego. Próbowano nawet ogłosić go polskim królem. O uzyskanie poparcia dla tych tendencji, zabiegało jednocześnie jawne Towarzystwo Monarchistyczne Trzeciego Maja. Pozytywne skutki działania Hotelu Lambert, przejawiły się w pozyskaniu sympatyków dla sprawy polskiej i w zainteresowaniu nią polityków, zwłaszcza z dalekiej Europy.

Towarzystwo Literackie Przyjaciół Polski

W Londynie doszło nawet, do powstania Towarzystwa Literackiego Przyjaciół Polski, które przez kilkadziesiąt lat propagowało sprawę polską w opinii publicznej i udzielało pomocy politycznym emigrantom z polskich ziem zabranych. Czartoryski próbował nawet sięgać na terenie angielskim do jego parlamentu, jednak zgłoszony tam wniosek o nieuznawanie stanu stworzonego przez cara Mikołaja I w Królestwie Polskim po powstaniu listopadowym, upadł z obawy przed zatargiem Anglii z Rosją. Hotel Lambert powołał więc całą sieć polskich agentów dyplomatycznych, którzy działali zarówno z dyplomacją francuską jak i angielską, w szczególności w zwalczaniu wpływów rosyjskich w Europie. Deklarując swe przywiązanie do religii katolickiej, obóz Hotelu Lambert starał się także o pozyskanie przychylności do swej sprawy kurii rzymskiej. Gdy demokraci potępiali stanowisko papieża Grzegorza XVI, który w encyklice Cum primum uznał powstanie listopadowe za dzieło wichrzycieli, książę Czartoryski usiłował wykorzystać niesnaski, do jakich doszło między papieżem a carem, na tle prześladowań tego wyznania przez cara Mikołaja I. Okazało się wkrótce, że Watykan podpisał tajny konkordat z carem i wykorzystał tym samym naiwność ubiegających się o swoją niepodległość Polaków.

Opieka materialna

Pożyteczną rolę odegrał obóz Hotelu Lambert przy organizowaniu opieki materialnej nad polskimi emigrantami politycznymi, którzy pozbawieni byli swojego miejsca w kraju przodków. Patronował on również dokształcaniu młodych oficerów i sztabowców wojskowych. Natomiast ze sprzeciwem ze strony demokratów, spotkały się próby organizowania legionów polskich podejmowane przez obóz Czartoryskiego. Hotel Lambert przyczynił się do wytworzenia stanu stałej obecności sprawy polskiej w polityce zagranicznej europejskich państw. Działał on jednak w bardzo niesprzyjającej sytuacji międzynarodowej tak, iż w ostatecznym efekcie jego dyplomacja nie mogła przynieść głównego rezultatu, polegającemu na zmianach warunków politycznych bytu polskiego narodu, a tym bardziej w odzyskaniu naszej długo oczekiwanej niepodległości.

EWA MICHAŁOWSKA - WALKIEWICZ

Wersja do druku

Robert - 10.05.15 7:57
Pani Ewo, Bardzo cenny i wartościowy rozdział Polskiej Historii. A jednak to Polska Arystokracja, nadawała kierunki patriotyczne i moralne, przeznaczając swoje majątki i służąc potrzebującym - w trudnym okresie utrzymania Polskości i w dążeniach do niepodległości. Pozdrawiam Robert.

Agamemnon - 05.05.15 11:26
Pani artykuły są nieocenione.

Jan Orawicz - 04.05.15 18:23
... Droga Pani Ewo, poczyniła Pani dla nas przypomnienie ważnego skrawka
naszej historii,który w czasie sowieckiego zaboru, był mocno skrywany przed
nami! Kto z przedwojennej inteligencji - szczególnie nauczycieli, cudem
przeżył zamordyzm niemiecki i sowiecki ten znał ten temat. I wiele innych
tematów naszej historii,którą świadomie ukrywał przed nami, szczególnie sowiecki okupant. Ja -tak po prawdzie w tamtym podłym czasie, historii
Polski uczyłem się ze starych podręczników, nabywanych w "Antykwariatach!.
Patrząc na tamten miniony czas,tak sobie myślę, jak człowiek człowiekowi -
na tej Bożej Ziemi może urządzać p i e k ł o !! W tym miejscu, chodzi mi
głownie o napadanie silniejszych pąństw na słabsze, jakby one nie miały
prawa do swojej egzystencji! Jest to wskazanie rozmiaru zdziczenia, jakie
cechuje silniejszych . A mamy już 21 wiek!!! Ale ubytku w tym zdziczeniu
jeszcze nie widać - szczególnie u naszego wschodniego imperiu,któremu
wciąż doskwiera samodzielne istnienie Polski !! Taki KOLOS,a grozi nam
... AŻ bombami atomowymi!! Jak to inaczej ocenić ,jak nie zdziczeniem?!
Serdecznie Panią pozdrawiam!

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


Zobacz więcej