Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.04.15 - 19:03     Czytano: [1099]

Dział: WPiS

Ukazał się świąteczny numer WPiS 3/2015


Przedstawiamy najnowszy, marcowy numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Jego wiodące tematy to dziesiąta rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, piąta rocznica katastrofy smoleńskiej oraz zbliżające się Święta Wielkanocne. Prócz tego piszemy także m.in. o górniczych i rolniczych protestach, najnowszej książce naszego wydawnictwa i utalentowanej sportsmence, będącej nadzieją polskiego narciarstwa. Marcowy „Wpis” to prawie 90 stron lektury!
W bieżącym numerze:

● Katolicy mają obowiązek wzięcia odpowiedzialności za dobro społeczeństwa – z okazji Roku św. Jana Pawła II przypominamy papieskie wystąpienie o wspólnej Europie wygłoszone 7 listopada 2003 r. podczas spotkania z uczestnikami seminarium zorganizowanego przez Fundację Roberta Schumana.

● Zderzamy się z antycywilizacją. Przed tym przestrzegał św. Jan Paweł II – w 10. rocznicę śmierci polskiego papieża Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o wpływie Ojca Świętego na Polskę i Polaków, a także o naszym obowiązku pamiętania o nauczaniu wielkiego rodaka.

● Ogołocony ołtarz, jak Jezus odarty z szat – Jolanta Sosnowska opisuje wspaniałe obrzędy Wielkiego Czwartku, ich genezę i współczesną formę.

● Wizerunek pozytywny, czyli defensywny? – Leszek Sosnowski przypomina kulisy kampanii prezydenckiej Prawa i Sprawiedliwości w 2010 r. i przestrzega przed popełnieniem tych samych błędów.

● Białe kołnierzyki wyruszają na wojnę z suwnicowymi – ciąg dalszy naszego artykułu z poprzedniego numeru o proteście górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tym razem piszemy o doniesieniu do prokuratury, jakie złożono na organizatorów niedawnego strajku.

● Będziecie sami narzekali na króla, którego sobie wybierzecie – co mówi Biblia na temat ekonomicznej aktywności człowieka? Czy zarabianie jest dobre? Czy można pobierać procent od pożyczki? I czy godzi się zarabiać dzięki kapitałowi?

● Św. Jan Paweł II zapowiadał wielką wiosnę chrześcijaństwa – Czesław Ryszka odnosi się do uwag, jakie wywołały jego teksty poświęcone kryzysowi Kościoła zamieszczone w poprzednich numerach „Wpisu”. Tym razem konkluzja jest optymistyczna: czeka nas wielka wiosna chrześcijaństwa.

● Jan Paweł II chciał celebracji pasterza, a nie króla – nasz watykański korespondent Andrea Gagliarducci rozmawia z byłym wieloletnim Mistrzem Papieskich Ceremonii Liturgicznych i bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II abp. Piero Marinim.

● Dni i noce w „zielonym miasteczku” – reportaż z „zielonego miasteczka” założonego przez rolników pod budynkiem Kancelarii Premiera w Warszawie. Rolnicy domagali się reakcji rządu na ich trudną sytuację ekonomiczną oraz przygotowania ustawy o zapobieganiu wykupowi polskiej ziemi przez cudzoziemców.

● Ważne i piękne wystąpienia podczas prezentacji najnowszej książki Białego Kruka zatytułowanej „Wygaszanie Polski 1989-2015”, jaka odbyła się w Warszawie 9 marca 2015 r. w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich:
prof. Andrzej Nowak: Symbolika polskiego jeźdźca
prof. Piotr Gliński: Obywatel zorganizowany może kontrolować władzę
poseł Antoni Macierewicz: Gdyby nie było tragedii smoleńskiej, nie doszłoby do ataku na Ukrainę

● Katyń – w tył głowy – recenzja spektaklu o zbrodni katyńskiej przygotowanego przez Polski Teatr Historii i wystawionego na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu.

● Zamiast emerytury – śmierć – w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej przypominamy postać gen. Bronisława Kwiatkowskiego, Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych, b. dowódcy 6. Brygady Desantowo-Szturmowej i Wielonarodowej Dywizji w Iraku, jednego z najbardziej doświadczonych polskich oficerów.

● Zabrakło determinacji i silnej osobowości – druga część artykułu prof. Andrzeja Nowaka o konferencji jałtańskiej i tragicznych losach Polski pod koniec II wojny światowej. Polskiej polityce zabrakło wtedy silnych osobowości, a polskim politykom – determinacji i jedności.

● Policmajster, koronny świadek historii – korespondencja z Paryża wytykająca błędy i przekłamania zawarte w książce znanego francuskiego historyka Daniela Beauvois poświęconej polskiej szlachcie na Ukrainie.

● Tutaj zupełnie inaczej patrzy się na życie… – reportaż o wolontariuszach działającej od dziesięciu lat ogólnopolskiej Fundacji „Dobrze, że jesteś”. Jej członkowie pomagają chorym na białaczkę na szpitalnych oddziałach hematologicznych i onkologicznych.

● Świato-podgląd – zestaw interesujących wiadomości z różnych stron świata: Grecja domaga się odszkodowań za II wojnę światową, kardynałowie zwracają uwagę, że synod nie ma decydującego głosu w Kościele i nie powinien odchodzić od nauk Chrystusa, a duże firmy w USA popierają legalizację „małżeństw” homoseksualnych.

● W Piśmie Świętym szukałam wzmocnienia – dziennikarz sportowy Andrzej Stanowski przedstawia sylwetkę Sylwii Jaśkowiec, zdolnej narciarki z klubu LKS Wiśniowa-Osieczany, koleżanki Justyny Kowalczyk.

● Nasz głód ofiarowujemy Bogu, Polsce i wszystkim więzionym niewinnie –w trzydziestą rocznicę głośnej opozycyjnej głodówki protestacyjnej w Krakowie-Bieżanowie Starym przypominamy jej genezę, przebieg i uczestników.

● Czy znów wejdzie w użycie złoty kajdan i rubel targowicki? – historyk Stanisław M. Jankowski opisuje quasibanknoty wydawane w podziemiu w latach 80. Były wśród nich m.in. czerwoniec, rubel targowicki, ubol, jaruzel i urban…

A ponadto liczne oferty książkowe naszego wydawnictwa (w tym na Pierwszą Komunię Św. i 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II), oferta atrakcyjnej prenumeraty „Wpisu” oraz krzyżówka z nagrodami.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1946 roku
Odział KWP pod dowództwem kpt J. Rogulki ps. "Grot" odbił 57 więźniów w Radomsku


20 Kwietnia roku
Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy


Zobacz więcej