Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.12.14 - 19:02     Czytano: [1366]

Dział: WPiS

Świąteczne wydanie Miesięcznika Kulturalnego


W bieżącym numerze - 12/2014:


Dlaczego to święto? – o artystycznych obrazach Bożego Narodzenia w polskiej i światowej literaturze, od Andrzeja Krzywickiego po Edgara Allana Poe – pisze Adam Sosnowski.

Palestyna w czasach Jezusa była biednym i peryferyjnym krajem – o realiach życia w Ziemi Świętej w czasach narodzin Jezusa, jej sytuacji gospodarczej i politycznej opowiada ks. prof. Roman Bogacz, biblista z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Donald Tusk klnie po angielsku i twierdzi, że w komunizmie nie było mu źle – omawiamy pominięty przez polskie media wywiad, jakiego znanemu brytyjskiemu dziennikowi „Financial Times” udzielił były premier Donald Tusk.

Wojenna Wigilia w okopach – opowieść o krwawej bitwie pod Łowczówkiem, jaką w grudniu 1914 r. stoczyła I Brygada Legionów. Legionistom przyszło spędzić wigilię i Boże Narodzenie w zasypanych śniegiem okopach.

Św. Józef specjalnie w życiu nie kombinował – rozmowa z postulatorem krakowskiej prowincji karmelitów bosych o. Szczepanem T. Praśkiewiczem o specyfice świąt w zakonie karmelitańskim, kulcie Dzieciątka Jezus, Matki Bożej i św. Józefa.

Chrześcijańskie oblicze rządu węgierskiego – Leszek Sosnowski rozmawia z węgierskim ministrem ds. wyznań, mniejszości narodowych i organizacji pozarządowych Miklósem Soltészem. Wspólne chrześcijańskie korzenie mogą być podstawą współpracy krajów Europy Środkowej, a zwłaszcza Polski i Węgier.

Dzisiaj w Betlejem – reportaż z wciąż niespokojnej Ziemi Świętej. Napięta sytuacja, z jaką mamy tam do czynienia, sprawia, że liczba wiernych przyjeżdżających do Betlejem jest mniejsza niż przed laty. A przecież zobaczenie miejsca narodzin Jezusa to wielkie przeżycie dla każdego chrześcijanina.

Międzymorze – idea nadal aktualna – dr Marek P. Deszczyński przypomina projekt przedwojennej polskiej dyplomacji – stworzenia związku państw Europy Środkowo-Wschodniej leżących między trzema morzami: Bałtyckim, Czarnym i Adriatyckim. Polityczno-gospodarczy sojusz mniejszych krajów pozwoliłby im przeciwstawić się ekspansji zachłannych totalitaryzmów – III Rzeszy i ZSRR.

Największy kongres średniowiecznej Europy – historyk z UJ prof. Krzysztof Ożóg przedstawia okoliczności i przebieg soboru w Konstancji, który zakończył rozłam w Kościele zachodnim. Istotny udział w obradach miała polska delegacja z abp. gnieźnieńskim Mikołajem Trąbą.

Biblista na klęczkach – Jolanta Sosnowska przedstawia postać ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, biblisty, kaznodziei, laureata tegorocznej Nagrody Ratzingera – Benedykta XVI.

Nowoczesne rozbiory nie muszą likwidować granic – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o współczesnych sposobach podporządkowywania sobie państw, o tym, czego w tej mierze uczy nas historia i próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest jeszcze suwerenna.

Świato-podgląd – przegląd najciekawszych wiadomości z mediów całego świata: zbrojenia na Dalekim Wschodzie, buddyzm nie jest już religią pokoju i tolerancji oraz głos papieża seniora Benedykta XVI na temat nauczania Kościoła w sprawie rozwodów.

Boże Narodzenie z Golcami! – rekomendacja najnowszej płyty znanych i lubianych artystów, braci Pawła i Łukasza Golców. Płyta to zapis koncertu kolęd i pastorałek nagranego w niezwykłym miejscu – w sanktuarium na Jasnej Górze.
Tylko idioci i mundurowi, albo jak wygrać wybory – mgr Stanisław Kąkretny podsumowuje niedawne wybory samorządowe, wzywa do stworzenia Społecznej Komisji Wyborczej, a także do odzyskania dla społeczeństwa telewizji publicznej.

Niemcy na skraju moralnej przepaści – artykuł o protestach niemieckiego społeczeństwa przeciwko postępującej w tym kraju demoralizacji dzieci i ofensywie ideologii gender. Niemcy wychodzą na ulice i mówią: Stop seksualizacji naszych dzieci!

Trud, szarość i… serdeczność – o albumie Wacława Klaga pisze autor wstępu do publikacji, prof. Andrzej Nowak. W PRL, wśród nędzy i poniżenia rodziła się serdeczność, a pozbawieni wolności Polacy potrafili stworzyć sobie oazy prywatnej swobody.

Straszna młodość, piękna starość – opowieść o życiu Genowefy Aleksander, która jako nastolatka należała do konspiracyjnej organizacji niepodległościowej Związek Białej Tarczy. W 1949 r. została aresztowana przez Urząd Bezpieczeństwa. Dziś chętnie przekazuje pamięć o strasznych czasach stalinowskiego terroru.

Godzina Łaski dla duchownych, którzy pobłądzili – artykuł Czesława Ryszki przypominający objawienia Matki Bożej we włoskim Montichiari-Fontanelle. Maryja prosiła tam o szczególną modlitwę w intencji tracących wiarę kapłanów i zakonników.

Wilno, ojczyzno moja… – reportaż ze stolicy dzisiejszej Litwy, gdzie na każdym kroku napotkać można ślady wielowiekowej obecności Polaków oraz polskiej kultury w tym mieście. Nie zatarła ich nawet trwająca tam kilka dekad sowiecka władza.

A poza tym: nowości i rekomendacje książkowe Białego Kruka (w tym liczne i atrakcyjne propozycje świątecznych prezentów), formularz prenumeraty na nadchodzący rok oraz, jak zawsze, krzyżówka z nagrodami.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


28 Marca 1943 roku
Zmarł w Kaliforni Siergiej Rachmaninow, rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent (ur. 1873)


Zobacz więcej