Środa 5 Sierpnia 2020r. - 218 dz. roku,  Imieniny: Emila, Karoliny, Kary

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 23.12.14 - 18:15     Czytano: [1123]

BOŻE NARODZENIE 2014Wszystkim naszym Czytelnikom i Współpracownikom w kraju i poza jego granicami, radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2015 Roku życzy Redakcja GI KWORUM

...............................................................

Zawsze, ilekroć się uśmiechasz do swojego brata
I wyciągniesz do niego rękę – jest Boże Narodzenie.
Zawsze, ilekroć milkniesz, by innych wysłuchać,
zawsze, kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna
obręcz uciskają ludzi w ich samotności,
zawsze, kiedy dajesz odrobinę nadziei ,,więźniom”,
tym, którzy są przytłoczeni ciężarem fizycznego,
moralnego i duchowego ubóstwa,
zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo
znikome są twoje możliwości i jak wielka jest
twoja słabość,
zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych
poprzez ciebie
zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.

Matka Teresa z Kalkuty
Wcielenie Boga nadało sens wędrówce ludzi przez życie. Boże Narodzenie jest dla chrześcijan świętem bogatym w znaczenia – źródłem łaski i znakiem pokoju. Objawia prawdę, która wyznacza drogowskaz w całym naszym życiu.
Człowiek musi kierować się poszukiwaniem prawdy, żeby mógł się rozwijać. Jest ona nieodzownie związana z dobrem, podczas gdy kłamstwo jest wewnętrznie złe. Nie straciły, niestety, swej aktualności słowa wypowiedziane w 1991 roku przez św. Jana Pawła II o tym, że „czeka nas wielka praca nad mową, jaką się posługujemy”, bo „niewielki będzie pożytek z mówienia i pisania, jeżeli słowo będzie używane nie po to, by szukać prawdy, wyrażać prawdę i dzielić się nią, ale po to, żeby zwyciężać w dyskusji. (...)
Wielki zamęt wprowadza się w nasz ludzki świat, jeśli prawdę próbuje się oddać na służbę kłamstwa. Wielu ludziom trudniej wtedy rozpoznać, że ten świat jest Boży”.
Kłamstwo rodzi różnego rodzaju zbrodnie. Zjawiska buntu, niezadowolenia, frustracji wynikają najczęściej ze świadomości ludzi, że są oni okłamywani albo karmieni półprawdami.
Sama wolność mówienia nie zda się na nic, jeśli wypowiadane słowa są podporządkowane egocentryzmowi, podstępowi, nienawiści lub pogardzie dla innych.
O prawdę słów upominali się pisarze, którzy widzieli swą rolę w głoszeniu prawdy i marzyli, jak Julian Tuwim, by słowom naszym „zmienionym chytrze przez krętaczy” została przywrócona „jedyność” i „prawdziwość”
Kłamstwo niszczy naszą społeczną komunikację i tworzy język iluzji. Nowomowa występuje również w systemach demokratycznych i jest groźna, bo asymilowana z mediów staje się niepostrzeżenie codziennym językiem ludzi. W życiu publicznym, w kulturze i w mediach degradacji ulega estetyka i kultura słowa, panoszy się wulgarność, bełkot złości i nienawiści, dominują wyrazy czarne i złe. Słowa są rozumiane opacznie lub opatrywane nową treścią, jak na przykład „miłość”, która w obiegowym użyciu oznacza dziś seks, a nie więź między ludźmi.
„Słowo jest po to, by przekazywać miłość. Jest narzędziem miłości, jest niesłychanie skromnym czerpakiem, za pomocą którego zagłębiając się w istotę Boga, wydobywamy coś z Jego treści, by podać ludziom. A gdy człowiek zrozumie, że słowo ma służyć miłości, wówczas sam nieustannie zmaga się o rzetelność treści zawartej w słowie” – głosił Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.
Jesteśmy dziś poddawani manipulacji za pośrednictwem środków społecznego przekazu. To one stały się przewodnikiem i natchnieniem w zachowaniach indywidualnych, rodzinnych i społecznych. Lansowany przez media styl życia i bycia ukierunkowuje człowieka na zdobywanie i konsumowanie, a „mieć” stanowi zasadę udanego życia. Kryterium oceny w dziedzinie moralności jest utylitaryzm sprowadzający osobę do roli przedmiotu użycia. Sens ludzkiej egzystencji rozpatrywany jest w kategoriach interesu, korzyści i skuteczności, a funkcję busoli pełni moda. Młodzi otrzymują gotowe recepty na życie, w których zawarty jest kult młodości, siły i fizycznego piękna.
Wszystko to niszczy zdolność do rozróżniania dobra i zła. W konsekwencji natomiast prowadzi do tego, że człowiek udaje kogoś, kim nie jest i być nie powinien, gra zadaną rolę. Sterowany w ten sposób, poddaje się złudzeniu, że może przemieniać swoje życie, swoją tożsamość według własnego zamysłu.
Jest w tej manipulacji pogarda dla człowieka i dla wartości. To dobra materialne wyznaczają horyzont ludzkich aspiracji, a normy moralne są napiętnowane jako przejaw zacofania.
Narkotyczny obraz z telewizyjnego ekranu usypia naszą czujność, a także antagonizuje społeczeństwo. Tu nie ma miejsca na przekaz, co znaczy być uczciwym i być „dla innych”.
A ten świat i nasze życie potrzebują zasad, tych prawdziwych, solidnych i owocnych. Patrzymy na Jezusa, który urodził się w rodzinie, bo tak chciał Bóg. W tym niepodważalnym historycznie fakcie została nam przekazana jedna z zasadniczych prawd. Pomyślmy, jak to dobrze być w rodzinie, gdzie mamy obok kogoś, kto nas kocha i wspiera. Taka rodzina pielęgnuje tradycję i przeszłość narodową, uczy patriotyzmu, przygotowuje dzieci do odpowiedzialnego włączania się w życie społeczeństwa.
W tym świątecznym okresie Bożego Narodzenia uklęknijmy przed Świętą Rodziną w stajence i prośmy w modlitwie o odnowienie naszych rodzin. Nie zrażajmy się tym, że nie są idealne, ale dbajmy, by wychowywały do świętości. Niech dorośli uczą dzieci modlitwy i wspólnie się z nimi modlą w domu i w kościele, niech przystępują razem do sakramentów świętych, by swoim życiem dawać świadectwo prawdzie wiary, którą wyznają. Niech dzieci, obdarzone niewinnością i łaską, przyczyniają się do uświęcania rodziców.
Życzę Wam, Drodzy Parafianie, na tegoroczne święta Bożego Narodzenia i na cały Nowy Rok, jak zawsze zdrowia i pomyślności wszelkiej, ale także szczególnej dbałości i troski o Wasze domowe ogniska, by trwały w prawdzie.

o. Kazimierz M. Lorek
Parafia Rzymskokatolicka oo. Barnabitów
pw. św. Antoniego Marii Zaccarii
Warszawa

…………………………….


Boże Narodzenie - Tryptyk

Wtedy jest Boże Narodzenie
kiedy potrafisz zapomnieć urazy
przełamać nienawiść
utulić wszelkie żale
w białym chlebie pojednania

Wtedy jest Boże Narodzenie
kiedy w sercu rodzi się miłość
co potrafi obdarować
nadzieją bliźniego
uśmiechem przez łzy

Wtedy jest Boże Narodzenie
jeśli wymażesz z pamięci
uprzedzenie i złość
a miłość rozświetli drogi
po których idzie Twój czas

Czas nadziei

Jak to dobrze że jest dobroć
ona nie potrzebuje reklamy
niesie nadzieję i miłość
i my się zmieniamy

Jak to dobrze że jest miłość
która nie pragnie niczego
nie stawia warunków
kocha bliźniego

Jak to dobrze że jest nadzieja
co daje jeszcze jedną szansę
otwiera drzwi spełnienia
pozwala uwierzyć

w Miłosierdzie Boże


Matko Boga

kiedy obojętności
zatrzasnęła drzwi
Ty niosłaś nam Boga

Światłość nadziei
w noc ludzi rzucających
kamieniami słów

kiedy Niosłaś Zbawienie
w noc rozwiązania
nie było miejsca w gospodzie

wtedy Bóg zapalił gwiazdy
na firmamencie nieba
Byś trafiła do Stajenki

Posłał Aniołów
by głosili radosną nowinę
zwycięstwa dobra nad złem

Matko szukająca gospody
dla Miłości na ziemi
przynieś nam zrozumienie
Judaszy i Kainów
daj nam mądrość
otwartych serc pasterzy
nadzieję przebaczania
w kruchym opłatku
tymczasowej wędrówki

grudzień 2014, Alina Szymczyk

...

Wigilia

Tak blisko nam do nieba
tej jedynej nocy w roku,
kiedy Gwiazda Betlejemska
prowadzi drogą miłosierdzia
serce do serca.

Bożena Zylla

...

Choinko nasza

Choinko nasza
Z tamtymi blaskami,
Z Solidarnością
Za kratami!!

I z jej Sztandarem -
Już bez łopotu -
Od więziennej bramy,
Do kolczastego płotu !

Choinko nasza
W tamtych dniach,
Co blask Twój tonął
W naszych łzach

Z Tamtą Wigilią
Wracasz w nasze progi,
Co je przekraczał,
Łomot wrogi !

Ale nie gasną
Twoje blaski !
Bo czas znów czeka
Twojej Łaski ...!

Z Bożą Dziecina
Pod gałązkami,
Śpiewaj kolędy
Razem z nami !

Jan Orawicz

Wersja do druku

W, Panasiuk - 02.01.15 20:52
Najpiękniejsze życzenia Dla Całego Kworum i Jego Czytelników, by radość była górą ponad wszystko i niech ten Nowy Rok nas zjednoczy do walki ze złem.

Michał Sybirak - 02.01.15 17:49
Kto ufa Bogu, nigdy się nie zawiedzie. Radosnych, spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego 2015 Roku
Pragnę serdecznie zachęcić do odwiedzenia portalu http://urbietorbi.gbzl.pl/
Zachęcam do obejrzenia Listy Stron Patriotycznych: http://patriotyczna.listastron.pl/?we=m2014

warszawiacy - 27.12.14 23:15
Bardzo dziekujemy za piekne zyczenia i skladamy Blogoslawionych Swiat Bozego Narodzenia w calej oktawie,oraz Szczesliwego Nowego Roku ,pelnego pokoju,radosci ,zdrowia i spelnienia pragnien.Z modlitwa i pozdrowieniem warszawiacy.

australijka - 27.12.14 3:48
Dziękuję za życzenia, przesyłam wszystkich czytelnikom i autorom gazery polonijnej KWORUM wzajemne, najserdeczniejsze na nadchodzący 2015 rok, niech będzie dobrym, spokojnym, a nade wszystko w zdrowiu i pogodzie ducha. Danuta Duszyńska "australijka"

Wojciech Kozłowski - 26.12.14 6:10
Dzięki za życzenia i wzajemnie życzę mocy jaka płynie od Maluśkiego Mocarza. Pozwolę sobie dołączyć jedyny wierszyk jaki napisałem niegdyś w wigilię. W dodatku jedyną spędzoną samotnie:

WIGILIA

Jedz piesku jedz
ja wiem że ty
nie lubisz śledzi
ale przecież ja nie będę
jeść z tobą kości

no dobrze jeśli ty
zjesz mojego śledzia
to ja zjem twoją kość
ale pamiętaj

nie mów nikomu o tym
że podzieliłem się
z tobą opłatkiem

Można ten wierszyk różnie interpretować, ale najważniejsza w nim jest złota recepta na zawieranie kompromisów.
Myślę, że może nam się przydać w nadchodzącym roku...

Lubomir - 25.12.14 12:05
Wielkiej Nadziei płynącej z Wiary, radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2015 - wszystkim redagującym Kworum, piszącym i czytającym, wszystkim zatroskanym o stan chrześcijańskiego Kościoła, o stan Polski i polskości - życzy Lubomir

His - 24.12.14 9:21
Pieknie opisane skutki czyjegoś działania, które niszczy nasze społeczeństwo.
Kto stoi za tymi działaniami, czy mamy szansę się obronić powinno być oddzielnym tematem już poświątecznego artykułu.

Życzę zdrowia do walki z tym nierozpoznanym wrogiem, którą wszyscy do tej pory przegrali. Dostrzeżmy jego podstępne działania w sobie i nauczmy się ich pozbyć. Mądrym Polakom życzę, żeby mieli odwagę publicznie napiętnować i obnażać te działania.

Szczęść Boże Polsce i Polakom.

Robert - 24.12.14 6:59
Prawda, wyrażona prostymi pięknymi słowami. Szczęść Boże.

Wszystkich komentarzy: (8)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

05 Sierpnia 1772 roku
I rozbiór Polski - Podpisanie w Petersburgu trzech traktatów rozbiorowych, ustalających granice zaborów.


05 Sierpnia 1944 roku
5 d. Powst. Warszaw.: Baon "Zośka" zdobywa "Gęsiówkę", uwalniając 348 Żydów. Niemcy mordują w Szpitalu św. Łazarza ok. 1000 osób


Zobacz więcej