Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.12.14 - 12:01     Czytano: [1933]

Sygryda Świętosława


Polska królowa Szwecji

Świętosława, przyszła na świat między rokiem 960, a 972. Zmarła ona natomiast po roku 1016. Była ona córką Mieszka I i jego żony Dobrawy. A co się z tym wiąże, była siostrą Bolesława Chrobrego, pierwszego koronowanego króla Polski. Jak podają nam rożne źródła historyczne, była ona królową Szwecji. Towarzystwo Patriotyczne Renesans ze Skarżyska - Kamiennej, w grudniowe dni zadumy, organizuje szereg wieczorów, na których przypominane są mało znane historie naszego kraju. Warto jest zatem, poczytać o Świętosławie, zwanej potocznie, Storrådą.

Pochodzenie Świętosławy


Świętosława jest postacią, która pojawia się w różnych sagach nordyckich, a także w kronikach historycznych. Nie znane są żadne informacje na temat jej dzieciństwa i wychowania. Niektóre jednak źródła historyczne mówią, że wychowywana ona była wraz ze swoimi braćmi, zatem miała ona pociąg do wojny i oręża.

Małżeństwo z Erykiem

Pomiędzy rokiem 980 a 984, ojciec jej, nasz polski władca Mieszko I, wydał Świętosławę za mąż, za Eryka Zwycięskiego, króla Szwecji. Najprawdopodobniej było to małżeństwo tylko i wyłącznie polityczne, wymierzone przeciw Danii. Miało też ono, umożliwić Mieszkowi I umocnienie swej władzy na Pomorzu Zachodnim. Jedynymi znanymi dziećmi, wywodzącymi się z tego polsko-szwedzkiego małżeństwa byli Olaf Skotkonung, późniejszy król Szwecji oraz Holmfryda Eriksdotter. Świętosława, szybko zobligowana została do zmiany swojego imienia, gdyż jej polskiego Szwedzi nie potrafili sprawnie wymówić. Zatem jej imię brzmiało Sygryda. Polska królowa na tronie szwedzkim, szybko owdowiała, bo nastąpiło to w około 995 roku.

Sojusz szwedzko - duński

Olaf, sprawował już wówczas pełnię władzy. Królowa doprowadziła w tym czasie do zawarcia sojuszu szwedzko-duńskiego, wymierzonego przeciw Norwegii. Sojusz ten, został zapieczętowany małżeństwem Świętosławy z królem Danii Swenem Widłobrodym, który wrócił z wygnania. Małżeństwo to, zostało zawarte w roku 996. Z tego związku urodziło się co najmniej pięcioro dzieci, w tym dwaj kolejni duńscy królowie: Harald II Svensson, Kanut II Wielki oraz córki Estryda i Świętosława.

Świętosława na wygnaniu

Gdy Swen, około roku 1002 wypędził żonę, schroniła się ona u brata, Bolesława Chrobrego króla Polski. Swen w roku 1013 został królem Anglii. Po śmierci króla Swena, synowie Świętosławy Harald i Kanut przybyli do Polski prosząc matkę, aby wróciła do Danii. Świętosława, szybko uległa namowom synów.

Intrygi i śmierć

Kanut w roku 1016, podbił Anglię, a matka towarzyszyła mu podczas jego wyprawy. Kolejne jej losy nie są znane. A może dlatego nikt o niej nie pisał, że po prostu ona już nie żyła. Średniowieczny kronikarz Thietmar, dokładnie opisywał życie Świętosławy. Pisał on także, że jej zaloty jako polskiej księżniczki, zostały odrzucone przez Olafa Trygvassona. W tym samym czasie, sama Świętosława oświadczyła się rycerzowi rosyjskiemu, ale niestety i tym razem została przez niego odrzucona. Fakt odrzucenia jej przez Olafa, stał się przyczyną jej wielkiej intrygi, która zakończyła się jego śmiercią w Bitwie pod Svold.

Dumna i pewna siebie

Storråda, to przydomek Świętosławy. Oznacza on osobę mocną w słowach, dumną, przepełnioną wiarą w siebie. Sygryda otrzymała ten skandynawski przydomek, kiedy spaliła żywcem króla Vestfoldii Haralda Grenske, aby przestrzec innych królów przed proponowaniem jej małżeństwa politycznego, pozbawionego uczucia miłości.

Ta polska księżniczka, przeszła do historii kilku krajów, jako niebywale silna osobowość, przed którą drżeli mężczyźni.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1822 roku
Urodził się Edward Dembowski, polski filozof, publicysta, działacz niepodległościowy (zm. 1846)


25 Kwietnia 1974 roku
W Portugalii doszło do puczu wojskowego określanego mianem "rewolucji czerwonych goździków".


Zobacz więcej