Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.12.14 - 19:22     Czytano: [1113]

Dział: WPiS

Kolejny 11 Nr WPiS już do nabycia - Polecamy


Przesilenie w Polsce powinno nastąpić – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Andrzejem Nowakiem o kandydowaniu w wyborach prezydenckich, roli pamięci w podtrzymywaniu świadomości historycznej i nagrodach, jakimi niedawno obóz patriotyczny uhonorował profesora.

Nie kłaniać się okolicznościom – z okazji Święta Niepodległości bp Antoni P. Dydycz pisze o patriotyzmie, ważnych momentach narodowej historii i postaciach, którym zawdzięczamy niepodległość polityczną i duchową – Janie Pawle II, Józefie Piłsudskim, Cyprianie Kamilu Norwidzie i Ignacym Janie Paderewskim.

Gen. Kazimierz Sosnkowski, spadkobierca idei Piłsudskiego – rozmowa z dr. Jerzym Kirszakiem, historykiem, biografem gen. Kazimierza Sosnkowskiego, o życiu i dorobku tej niezwykłej postaci. Kazimierz Sosnkowski był legionistą, generałem, Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych i spadkobiercą idei marszałka Piłsudskiego.

Starodawna wolność Polski – prof. Krzysztof Ożóg analizuje tajemnicze pojawienie się i zniknięcie Galla Anonima. Historyk-mediewista z UJ przybliża postać i dzieło pierwszego kronikarza polskich dziejów na podstawie aktualnego stanu badań: kim był, jak i dlaczego znalazł się w Polsce, dlaczego napisał swą Kronikę i jakie idee w niej zawarł.

Troska o zaspokojenie agresora – Leszek Sosnowski rozmawia z posłem i politologiem prof. Krzysztofem Szczerskim o zasadach kształtowania polityki zagranicznej, strategii postępowania Władimira Putina i dyplomatycznych umiejętnościach aktualnego szefa polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych – Grzegorza Schetyny.

Stop zatruwaniu! – mówią mieszkańcy niewielkich Korsz na Mazurach, którzy od wielu miesięcy walczą z działającym w mieście zakładem utylizacji akumulatorów. Ich zdaniem zakład niszczy środowisko, zatruwa powietrze, wodę i glebę. W dodatku emitowany przezeń ołów wykryty został także we krwi dorosłych i dzieci…

Zimna socjologia zamiast Ewangelii – w korespondencji z Watykanu po Synodzie Biskupów Andrea Gagliarducci prezentuje najważniejsze tematy i wątki obrad, podkreśla nowe zagrożenia, wskazuje postaci, które odegrały najistotniejszą rolę podczas Synodu, prostuje medialne sensacje i przekłamania oraz formułuje ważne dla wszystkich członków Kościoła wnioski.

Za niektórymi artystami kryje się szatańska ideologia – wywiad Adama Sosnowskiego z Krzysztofem Krawczykiem, który wziął niedawno udział w społecznej inicjatywie „Rodzina ma głos”. Znany wokalista opowiada m.in. o swym nawróceniu, ważnych dla niego wartościach rodzinnych, trudnych okresach kariery, programach typu talent show oraz realiach polskiego rynku muzycznego.

Ogień nad katedrą – reportaż z Sosnowca, gdzie w nocy z 28 na 29 października ogień strawił dach zabytkowej, XIX-wiecznej katedry. Podczas pożaru uszkodzone zostało także wnętrze świątyni, w tym cenne polichromie namalowane przez znanego młodopolskiego artystę Włodzimierza Tetmajera. Pomocy spalonemu kościołowi udziela cała Polska.

Targowica, czyli zdrada w patriotycznych szatach – okoliczności i przebieg zawiązania konfederacji targowickiej opisuje historyk z Warszawy, dr hab. Martyna Deszczyńska. Zwolennicy tradycyjnych porządków, nieograniczonej wolności szlacheckiej i słabej władzy królewskiej woleli oddać kraj pod obce panowanie niż zgodzić się na zmianę ustroju Rzeczypospolitej.

Uzdrowisko czy maszynka do „kręcenia lodów”? – pyta dr Franciszek Dąbrowski, przedstawiając realia „prywatyzacji po polsku” uzdrowiska w Wysowej-Zdroju. Kompleks uzdrowiskowy został tam sprzedany przez Ministerstwo Skarbu Państwa, mimo że był dochodowy, a jego przejęciem zainteresowane były samorządowe władze województwa.

Marszałek wraca powoli do „Milusina” – Dorota Wójtowicz zaprasza do dworku „Milusin” w Sulejówku – domu Marszałka, podarowanego mu niegdyś przez jego żołnierzy, po wojnie pełniącego funkcję przedszkola, niedawno zaś odzyskanego przez fundację i zmienianego stopniowo w Muzeum Józefa Piłsudskiego. Mało znana twarz Komendanta – męża, ojca, gospodarza.

Świato-Podgląd – przegląd najnowszych i najciekawszych wiadomości z różnych stron i różnych mediów świata: niemieckie obchody 25-lecia upadku muru berlińskiego, ks. prof. Dariusz Oko we Włoszech i promowanie ateizmu w komunistycznych Chinach.

Prawda i mity o egzorcyzmach. Bez decyzji człowieka nie ma opętania – rozmowa Kajetana Rajskiego z ks. prof. Januszem Królikowskim, byłym egzorcystą diecezji tarnowskiej, o trudnej, choć dla wielu fascynującej kwestii opętań i egzorcyzmów. Ks. Królikowski wyjaśnia, jak dochodzi do opętania, ile ma to wspólnego z obrazami pokazywanymi w licznych filmach na ten temat, na czym polega pomoc egzorcystów i jak są oni przygotowywani do tej posługi.

Ludzie „Solidarności” płacili cenę najwyższą – Wojciech Grzeszek, przewodniczący małopolskiej „Solidarności”, poleca album „Blaski i nędze życia w PRL”, przypominając, że tamte czasy, dziś często stające się tematem żartów i popkulturowych przetworzeń, były okresem prześladowań i zniewolenia.

A poza tym: nowości i rekomendacje książkowe Białego Kruka (w tym liczne i atrakcyjne propozycje świątecznych prezentów), formularz prenumeraty na nadchodzący rok oraz jak zawsze krzyżówka z nagrodami.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

24 Kwietnia 1883 roku
Urodził się Jaroslav Hasek, czeski powieściopisarz, autor popularnych "Przygód dobrego wojaka Szwejka".


24 Kwietnia 1333 roku
Koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony w katedrze wawelskiej w Krakowie.


Zobacz więcej