Czwartek 18 Kwietnia 2024r. - 109 dz. roku,  Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.11.14 - 21:31     Czytano: [1418]

Bolesław I Wysoki


Najstarszy syn Władysława Wygnańca


W listopadowe wieczory, kiedy to wspominamy tych co odeszli, świętokrzyskie Towarzystwo Renesans, zorganizowało wieczór poezji o książętach wywodzących się z dynastii Piastów. Jednym z nich był dziś już zapomniany Bolesław Wysoki. Bolesław Wysoki, urodził się najprawdopodobniej w roku 1127. Zmarł on natomiast w dniu 7 grudnia 1201 roku. Historia poznała go jako księcia śląskiego. Bolesław, był najstarszym synem Władysława Wygnańca i wnukiem Bolesława Krzywoustego. Lata dzieciństwa, Bolesław spędził na dworze dziadka, w Płocku. Dopiero po rozbiciu przez Bolesława Krzywoustego w roku 1138 Polski na dzielnice, Bolesław Wysoki, przeniósł się wraz z rodzicami do stolicy dzielnicy senioralnej, czyli do Krakowa.

Rok 1138


-Jak wiemy Bolesław Krzywousty, postanowił w roku 1138 dokonać rozbicia dzielnicowego polskiej ziemi między swoich synów. Dzielnice Polski miały przypaść Staremu, Sandomierskiemu, Sprawiedliwemu, Kędzierzawemu i Wygnańcowi. Nie było to dobre posunięcie polityczne, gdyż między braćmi zapanował konflikt, o tak zwaną władzę absolutną. Takiej władzy wówczas bracia byli pozbawienia, a tylko najstarszy z nich, pełnił tak zwaną władzę senioralną, doglądając reszty dzielnic powierzonych braciom- opowiada Janusz Smeciński Towarzystwo Renesans.

…..wiatr jesienny szyby tłucze
wspomnień czar się tu unosi
Polska wielka i bogata,
Państwa Piastów miano nosi.....

Najstarszy syn Bolesława Krzywoustego

-Panowanie najstarszego syna Krzywoustego, było niezwykle burzliwe. Podstawową sprawą konfliktową było niebezpieczeństwo usunięcia młodszych synów Bolesława Krzywoustego z kraju i pozbawienie ich wydzielonych przez ojca dzielnic. Władysław Wygnaniec, sam postanowił zarządzać wszystkim dzielnicami, na jakie rozbił nasz kraj Krzywousty. Władysław Wygnaniec, wtrącał się nawet do spraw zawierania przez jego kuzynów małżeństw, a nawet na siłę ożenił on swojego piętnastoletniego syna Bolesława Wysokiego, z córką księcia ruskiego Wsiewołoda Olegowicza Zawisławą - opisała w swoich rękopisach Anna Czaplińska z Towarzystwa Renesans.

...spokojniutko i cichutko
słychać szmery starej Wisły
to synowie rodu Piastów
bić o Polskę się tu wyszli...

Rok 1145

-Sojusz polsko-ruski, w ten sposób został zwarty. Jednak panoszący się Władysław Wygnaniec, miał ciągłe utarczki ze swoimi braćmi. Do wybuchu wojny doszło w roku 1145, wówczas to, wydawało się, że pokonanie juniorów w związku z przewagą militarną Władysława Wygnańca jest tylko kwestią czasu. Władysław był na tyle pewny siebie, że wysłał najstarszego syna Bolesława z pomocą na Ruś, by udzielić wsparcia walczącemu o tron kijowski Wsiewołodowi, bo uważał on, że z braćmi poradzi sobie bez problemu- pisze w swoich dziełach historycznych Anna Czaplińska z Towarzystwa Renesans.

...gdy piastowska ziemia nasza
kąpie się w listowia cieniu
pokłóceni z sobą bracia
sieją zło w Polski imieniu....

Wielka przegrana

Wyprawa osobiście dowodzona przez Bolesława, zakończyła się fiaskiem w związku ze śmiertelną chorobą księcia kijowskiego i powstałym z tego powodu zamieszaniem na Rusi. Pod Poznaniem już w roku następnym, wzięły udział tylko nieliczne oddziały zwerbowane przez Bolesława, co wobec powszechnego buntu możnowładców przeciwko władzy Władysława Wygnańca zakończyło się pełnym zwycięstwem juniorów i ucieczką najstarszego syna Bolesława Krzywoustego do Niemiec. Bolesław Wysoki, zapewne udał się tam wkrótce za rodzicami i młodszym rodzeństwem prosto z wyprawy kijowskiej. Początkowo wydawało się, że wygnanie to potrwa tylko parę miesięcy. Żona Władysława Wygnańca, Niemka z pochodzenia Agnieszka Babenberg dzięki koneksjom rodzinnym, załatwiła szybką pomoc dla męża, jaką oferował król Konrad III. Na na prędce zorganizowana pomoc, nie umożliwiła by Wygnaniec, przekroczył linię Odry.

Posiadłość w Saksonii

Władysław Wygnaniec, otrzymał wtedy od swojego protektora króla niemieckiego zamek Altenburg w Saksonii. Początkowo uważał ją za siedzibę tymczasową, nigdy nie przypuszczał, że będzie ona jego rezydencją do końca życia. W tym samym czasie, jak Władysław Wygnaniec pędził raczej dość nudne życie w Altenburgu, jego najstarszy syn, znalazł się na dworze króla Konrada III. Razem ze swoim możnym protektorem, Bolesław wziął udział w większości ówczesnych wydarzeń politycznych w cesarstwie. Nawet wyprawił się do ziemi świętej, biorąc udział w II krucjacie.

...gdy Piastowic na krucjacie
w ziemi Świętej miecz próbuje
tu ojczyzna jest rozbita
brat na barat warczy, pluje....

Pomoc Barbarossy

Mimo szczerych chęci, ówczesny król niemiecki nie zdołał zapewnić rodzinie Władysława powrotu do kraju. Jego następcą został energiczny jego bratanek, Fryderyk I Barbarsossa, na którego służbę wstąpił Bolesław Wysoki. Pierwszymi krokami nowego niemieckiego władcy, nie była pomoc dla wygnańców z Polski, a utwierdzenie się na tronie królewskim i zorganizowanie wyprawy po koronę cesarską do Włoch. W wyprawie tej, wziął także udział Bolesław Wysoki. Dopiero dwa lata później, Fryderykowi Barbarossie udało się zorganizować wyprawę przeciwko Polsce rządzonej przez Bolesława Kędzierzawego i Mieszka Starego.

Jednak na cesarskim dworze

Jak nie trudno się domyśleć, doszło do zwycięstwa militarnego Fryderyka. Jednak mimo wszystko, Bolesław Wysoki pozostał na dworze cesarza, uczestnicząc w jego licznych wojnach. Wierna służba cesarzowi zaowocowała tym, iż udało się wymusić na Bolesławie Kędzierzawym powrót Władysławowiczów do ich dziedzicznej dzielnicy śląskiej. Bolesław Kędzierzawy zgodził się przyjąć wygnańców, ponieważ postanowił odpowiednio zabezpieczyć swoją pozycję, zatrzymując załogi wojskowe w głównych grodach śląskiej prowincji.

Na Śląsku

Wraz z Bolesławem Wysokim, na Śląsk powróciła jego najbliższa rodzina, a więc dzieci z pierwszego małżeństwa, a także jego druga żona, Krystyna pochodząca z niezbyt bogatego średnioniemieckiego rodu. Bracia Bolesław i Mieszko rządzili początkowo wspólnie. W trzy lata po objęciu władzy, Władysławowicze poczuli się na tyle silni by zbrojnie odebrać dzierżone przez seniora dynastii główne grody i odeprzeć jego wyprawę odwetową. Jednak wyprawa ta, zakończyła się klęską.
Wspomniana klęska, ostatecznie spowodowała zmianę horyzontów politycznych Bolesława. Odtąd nie widzimy angażowania się księcia śląskiego w sprawy ogólnopolskie.


Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XII wieku, Bolesław poświęcił na działalność gospodarczą. Rozpoczął kolonizację ubogich puszczańskich obszarów, niemieckimi kolonistami, co w zasadniczy sposób przyśpieszyło rozwój gospodarczy księstwa. Kierunek tej polityki kontynuował później z powodzeniem jego syn Henryk Brodaty. W tym też czasie, Bolesław założył również klasztor cystersów, których sprowadził z Niemiec. Za rządów Bolesława, dynamicznie rozwijały się również główne księstwa takie jak Wrocław, Głogów, a także Legnica. W celu zabezpieczenia swojego państewka przed zakusami innych Piastowiczów, Bolesław wystarał się o bullę protekcyjną papieża Innocentego III. Krok ten umożliwił mu, na powrót przyłączyć dzielnicę opolską do swojego księstwa.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Kwietnia 1946 roku
W Genewie podczas posiedzenia Ligi Narodów dokonano samorozwiązania i przekazano spuściznę ONZ.


18 Kwietnia 1892 roku
Urodził się Bolesław Bierut, działacz komunistyczny, realizował politykę terroru, uzależniania od ZSRR (zm. 1956)


Zobacz więcej