Piątek 13 Grudnia 2019r. - 347 dz. roku,  Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.10.14 - 23:05     Czytano: [1045]

Podatkowy skandal!

Bagatelizowany jest rozpad struktur polskiego państwa!Polskie państwo po siedmiu latach rządów Platformy i PSL-u jest niezwykle słabe i dlatego skandale podatkowe mogą się dziać bezkarnie.


Informacje medialne, mówiące o tym, że budżet państwa w 2015 roku może stracić aż 3,3 mld zł wpływów z podatku dochodowego ze względu na nieopublikowanie do 30 września tego roku w Dzienniku Ustaw ustawy o opodatkowaniu zagranicznej spółki kontrolowanej, dobitnie pokazują jak funkcjonuje (a w zasadzie jak rozpada się) polskie państwo.

Od wielu dni media emocjonują opinię publiczną tym kto wejdzie do rządu premier Kopacz, później co będzie zawierało jej expose i jak będzie zaprezentowane, od środy natomiast przekonują, że było wspaniałe, ba najlepsze jakie do tej pory wygłosili polscy premierzy po 1989 roku, natomiast realne problemy zwykłych ludzi i polskiego państwa jak się okazuje nie są w ogóle rozwiązywane.

Wprawdzie zdaniem dziennikarzy i ekspertów przychylnych nowej pani premier jej expose, odpowiadało „na głosy ulicy” ale mnogość złożonych przez nią obietnic i brak pieniędzy w budżecie już teraz potwierdzają, że rządzący nie zamierzają tych zapowiedzi realizować.

Ale dzięki tym zabiegom medialnym, uwaga opinii publicznej jest skupiona na rzeczach marginalnych, a w medialnym zgiełku można bagatelizować rozpad struktur polskiego państwa, co powoduje właśnie takie zdarzenia jak nieopublikowanie we właściwym czasie ustawy podatkowej.

Jeszcze w czasie kiedy byłem posłem na Sejm RP w zasadzie w każdej debacie budżetowej, czy podatkowej zwracałem uwagę ministrom (wiceministrom) finansów, na coraz szybszy rozpad polskiego systemu podatkowego, czego wyrazem były zmniejszające się wpływy z podatków w sytuacji corocznego skromnego ale jednak wzrostu gospodarczego.
Na tę okoliczność przytaczałem dane pochodzące z materiałów samego ministerstwa finansów, które wprawdzie trzeba było „wyczytać między wierszami” ale można to było zrobić i o to się pokusiłem.

Spadek dochodów podatkowych w stosunku do PKB (chodzi o wpływy z 4 podstawowych podatków: VAT, akcyza, PIT i CIT), można wyraźnie zaobserwować od końca 2007 roku i to mimo rosnących z roku na rok obciążeń podatkowych.

Relacja ta wyraźnie rosła w latach 2005-2007 z 15,9% do 17,5%, a już od 2008 roku zaczęła gwałtownie spadać do 14,6% w 2013 roku, a na koniec 2014 roku według przewidywań samego ministra finansów, ma wynieść tylko 14,4%.

Ta różnica pomiędzy najlepszą wydajnością w 2007 roku i najgorszą w 2014 roku wynosi 3,1% PKB, co w warunkach tego roku oznacza, że do prywatnych kieszeni zamiast do budżetu państwa, wpłynie kwota przynajmniej 52 mld zł (1% PKB w cenach bieżących w 2014 17,4 mld zł).

Na te informacje nerwowo i niemerytorycznie reagował minister Rostowski, choć tuż przed swoim odejściem przygotował ustawę o tzw. odwróconym VAT, minister Szczurek bardziej się przejmował, stąd kilka nowych projektów podatkowych w tym o opodatkowaniu zagranicznej spółki kontrolowanej.

Dosyć szybko przeszła ona przez Sejm, Senat nie wniósł poprawek, prezydent podpisał ją 17 września i w związku z tym, że Dzienniki Ustaw wydawane są elektronicznie wydawało się, że 2 tygodnie to naprawdę dużo czasu, żeby została opublikowana.

Niestety okazuje się, że Biuro Legislacyjne Kancelarii Premiera nie zdążyło i w związku z tym, ustawa nie będzie mogła wejść w życie od 1 stycznia 2015 roku.

Spółki córki zagranicznych podmiotów mogą więc dalej transferować dochody do spółek matek za granicę (głównie do rajów podatkowych jak choćby Cypr i Luksemburg) i nie płacić podatku dochodowego w Polsce.

Nie sadzę, żeby to nieopublikowanie miało charakter przypadkowy, wszak zagraniczne podmioty ocalą z tego tytułu ponad 1 mld USD zysku ale takie „tricki” można wykonywać tylko w „słabych” państwach.

Polskie państwo po 7 latach rządów Platformy i PSL-u jest niezwykle słabe i dlatego takie skandale podatkowe, mogą się dziać bezkarnie.

Zbigniew Kuźmiuk

Wersja do druku

Agamemnon - 10.10.14 12:17
Pan Panie Kuźmiuk całe to wrogie Rzeczpospolitej zgromadzenie przestępcze po kryptonimem Platforma Obywatelska nazywa Pan publicznie wraz z mecenasem Januszem Wojciechowskim, prof. dr. hab. Mirosławem Piotrowskim oraz prezesem PiS. Jarosławem Kaczyńskim "rządem polskim" tym samym legitymizuje Pan wrogie przejęcie władzy przez ośrodki antypolskie. Ostatnio pan Jarosław Kaczyński zaszczycił Donalda Tuska ( po expose Ewy Kopacz) swoim uściskiem dłoni i życzeniem, by mu się powiodło w Unii Europejskiej.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

13 Grudnia 1816 roku
Urodził się Werner von Siemens, niemiecki wynalazca i przemysłowiec (zm. 1892)


13 Grudnia 1689 roku
Zmarł Zbigniew Morsztyn, polski poeta ariański, opisywał wojny - zwłaszcza ich ciemne strony (ur. ok. 1625)


Zobacz więcej