Poniedziałek 3 Sierpnia 2020r. - 216 dz. roku,  Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.09.14 - 13:05     Czytano: [1361]

Dział: WPiS

O II tomie "Dziejów Polski" w 9 numerze WPiS


W bieżącym numerze 9/2014:

Wrzesień 1939 – o co właściwie chodziło? – historyk dziejów najnowszych dr Marek Piotr Deszczyński przedstawia sytuację międzynarodową w Europie w końcu lat 30. ub.w. i trudne decyzje, jakie stały przed ówczesnymi przywódcami politycznymi Polski: marsz. Edwardem Śmigłym-Rydzem, Józefem Beckiem i Ignacym Mościckim.

Jedyna rzecz bezcenna: honor – publikujemy pełny tekst słynnego sejmowego przemówienia ministra Józefa Becka z 5 maja 1939 r., w którym stanowczo odrzucił niemieckie żądania polityczne i terytorialne wysunięte wobec Polski.

Józef Beck – postać tragiczna – o czarnym obrazie ministra Józefa Becka, jaki próbuje się ostatnio stworzyć w naszej historii i publicystyce, pisze Leszek Sosnowski.

Jak krzepła polska świadomość – o powstającym właśnie drugim tomie „Dziejów Polski”, ale też o węzłowych punktach naszej historii w XIV i XV w. i ważnych postaciach tego okresu, rozmawiają prof. Andrzej Nowak i Leszek Sosnowski.

Monarchia konstytucyjna wcale nie jest zła – Adam Sosnowski rozmawia z księżną Anitą von Hohenberg, prawnuczką arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga, właścicielką rodowego zamku Artstetten w Austrii, o tym, jak wygląda życie współczesnej arystokracji i jaka jest jej rola w dzisiejszej Europie.

Myśleli, że można zawłaszczyć hierarchów – felieton Adama Sosnowskiego omawiający niektóre medialne reakcje na niedawną homilię kard. Stanisława Dziwisza, w której hierarcha potępił związki partnerskie i zapłodnienie in vitro.

Nie ma przyzwolenia na niemoralne metody! – tekst homilii metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza, wygłoszonej w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas XXII Pielgrzymki Rodzin Archidiecezji Krakowskiej 7 września 2014 r.

Muzułmanie! Nikt nie życzy sobie wroga we własnym domu – poruszające wystąpienie bp. Tommaso Ghirelliego, ordynariusza włoskiej diecezji Imola, w którym apeluje do muzułmanów mieszkających we Włoszech i innych krajach Europy o przeciwstawienie się prześladowaniom chrześcijan, do jakich z rąk ich współwyznawców dochodzi na Bliskim Wschodzie.

Wielcy, bogaci i skundleni – Leszek Sosnowski zabiera głos w sprawie bojaźliwego zachowania Zachodu wobec coraz bardziej panoszących się środowisk muzułmańskich. Bogate i syte zachodnie społeczeństwa i państwa domagają się praw dla homoseksualistów i ateistów, a los mordowanych na naszych oczach przez islamistów chrześcijan jest im zupełnie obojętny. A wojna prowadzona w różnych częściach świata w imię Mahometa narasta.

Zarządzanie Europą w szponach biurokracji – prof. Krzysztof Szczerski przedstawia w rozmowie z Leszkiem Sosnowskim skomplikowany system kierowania Unią Europejską. Okazuje się, że w tej demokratycznej z założenia konstrukcji decydującą rolę odgrywają najsilniejsze państwa i coraz większy aparat biurokratyczny.

Świato-podgląd – kolejna porcja najciekawszych wiadomości ze świata, których próżno szukać w krajowych mediach. Wśród nich informacja o kościołach zamienianych na Zachodzie w bary i nocne kluby, przykłady otwartej islamskiej ekspansji w Europie i niemieccy piłkarze, którzy nie wstydzą się wiary.

Wielogłos o „Tysiącletnim Krakowie” – o najnowszym albumie Adama Bujaka poświęconym Krakowowi mówią m.in. kapelan małopolskiej „Solidarności” ks. Władysław Palmowski, prof. Andrzej Nowak, przewodniczący małopolskiej „Solidarności” Wojciech Grzeszek, konsul Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy i poeta Leszek Długosz.

Camino Polaco, czyli na polskich szlakach św. Jakuba – artykuł opisujący rosnącą popularność pielgrzymowania po Drogach św. Jakuba – tych hiszpańskich i tych krajowych, jakich wiele powstaje ostatnio w całej prawie Europie, w tym także w Polsce. Nowe szlaki wytyczają i biorą pod opiekę Bractwa św. Jakuba.

Kościół ubogi, ale niekoniecznie z pustymi kuframi – korespondencja z Watykanu, w której znawca Stolicy Piotrowej Andrea Gagliarducci przedstawia reformy finansowych instytucji Kurii Rzymskiej wprowadzone w ostatnim czasie przez papieża Franciszka.

Tajemnica Małego Katynia wciąż czeka na wyjaśnienie – historia obozu NKWD w Trzebusce na Podkarpaciu i miejsca straceń akowców w pobliskich lasach w Turzy. Miejsce to nazywane jest Małym Katyniem. Tragiczna wojenna historia, która wciąż czeka na pełne wyjaśnienie.

Mazury niczym tolkienowskie Śródziemie – poseł prof. Krzysztof Szczerski pisze walorach tego pięknego polskiego regionu i o zasadach, jakimi winna kierować się polityka władz państwowych wobec miejsc cennych przyrodniczo. A wszystko to w kontekście najnowszego albumu Białego Kruka „Mazury. Między niebem a wodą”.

Zakonnik, naukowiec, patriota –w 50. rocznicę święceń kapłańskich przedstawiamy sylwetkę o. Zachariasza Jabłońskiego, kaznodziei, profesora, byłego definitora generalnego Zakonu Paulinów, od wielu lat związanego z częstochowskim klasztorem, autora wielu publikacji poświęconych Jasnej Górze.

W kraju, gdzie szanują Lecha Kaczyńskiego – czyli pieszo przez Gruzję – reportaż z pielgrzymki przez Gruzję, jaką w sierpniu tego roku odbyło dwoje młodych ludzi z Chrzanowa, Jacek i Darwina Matuszczakowie. Okazuje się, że postać prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest w Gruzji znana i pamiętana, a opowieści o legendarnej gruzińskiej gościnności są prawdziwe.

Miliony krzyżyków ku chwale Matejki – artykuł o grupie pasjonatów, którzy postanowili zrealizować rzecz z pozoru niemożliwą – wyhaftować replikę matejkowskiej „Bitwy pod Grunwaldem” w naturalnych rozmiarach. Zajęło im to prawie dwa lata i wymagało wykonania prawie 8 mln krzyżyków, ale obraz zyskał światową wręcz sławę. Po „Bitwie” przyszła zaś kolej na „Jana Sobieskiego pod Wiedniem”.

A ponadto jak zawsze krzyżówka z atrakcyjnymi nagrodami, liczne promocje i rabaty dla Czytelników (w tym specjalna oferta z okazji nadchodzących Targów Książki w Krakowie) oraz zapowiedź nowej publikacji Białego Kruka.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

03 Sierpnia 1793 roku
Zmarł Stanisław Konarski, pisarz polityczny, autor 4-tomowego traktatu: O skutecznym rad sposobie (ur. 1700)


03 Sierpnia 1901 roku
Urodził się Stefan Wyszyński, polski duchowny katolicki, kardynał, prymas Polski (zm. 1981).


Zobacz więcej