Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.09.14 - 14:11     Czytano: [2263]

Bałtów


Na szlaku dinozaurów i dzikich zwierząt

Bałtów, to malownicza wieś województwa świętokrzyskiego, leżąca w powiecie ostrowieckim, na tak zwanym Pogórzu Bałtowskim. Przez tę wieś, przepływa rzeka Kamienna. Największą atrakcją turystyczną tej miejscowości, jest Park Jurajski, założony tutaj w roku 2004.

Niecodzienne odkrycie


W miejscowości tej, w pierwszych latach dwudziestego pierwszego wieku, odkryto tropy dinozaurów. W okolicy Bałtowa, znajduje się wiele lessowych wąwozów. W nich to właśnie, odkopano pierwsze ślady zwierząt, jakie zamieszkiwały naszą planetę w erze mezozoicznej.

Historia Bałtowa

Jak podają nam źródła historyczne, wieś ta zamieszkiwana była przez sławnych polskich rycerzy, którzy wyprawiali się na szlaki bojowe wytyczane im przez pierwszego koronowanego króla Polski, Bolesława Chrobrego. Zatem wiemy, że Bałtów mógł istnieć już w XI stuleciu. Prawdopodobnie, już z tego okresu pochodził pierwszy z bałtowski kościół pod wezwaniem świętego Andrzeja apostoła.

W kronikach Jana Długosza

O Bałtowie wspominał już Jan Długosz, podając nazwę wsi jako Baluthow. Jan Długosz, pisze w swoich zapiskach kronikarskich, o zamieszkaniu we wspomnianej miejscowości dziesięciu znanych w całej okolicy garncarzach. Wyrabiali oni dzbany, misy i donice na ziemniaki tłuczone. Z różnych źródeł historycznych wiemy, że właścicielami wsi Bałtów na przestrzeni wieków byli m.in.: Jan z Kalisza, Ossolińscy, Krzysztof Krzyżanowski, Paweł Chocimowski, Marcin i Stanisław Chomentowscy oraz hrabia Jacek Małachowski. W roku 1828, Bałtów nabył książę Franciszek Ksawery Drucki – Lubecki, pieczętujący się herbem Druck.

Koniec XIX stulecia

Pod koniec XIX wieku, potomek Franciszka książę Aleksander Drucki-Lubecki, postanowił wybudować tutaj swoją siedzibę. Zatem w latach 1894-99, w Bałtowie powstał okazały pałac. Po II wojnie światowej, rodzina Druckicch – Lubeckich, zmuszona była opuścić Bałtów. W latach powojennych opuszczony pałac uległ dewastacji.

Zainteresowanie Bałtowem

W Bałtowie, znajdują się lessowe wąwozy, które przyciągnęły do siebie badaczy i odkrywców archeologicznych. Zatem znany polski paleontolog Gerard Gierliński, pracujący na tym terenie, odkrył pierwszy trop dinozaurów. Trop ten, należący do bardzo drapieżnego dinozaura, znajduje się na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką. Nazwa skały związana jest z miejscowymi legendami, według jednej z nich diabeł tańcząc z czarownicami, zostawił swój ślad na bałtowskiej skale. Według innej legendy, mieszkaniec piekieł, niósł wielki głaz, by zburzyć miejscowy kościół. Nie zdołał on jednak dotrzeć na miejsce przed wschodem słońca i upuścił tu kamień, na którym pozostały ślady jego pazurów. Kolejne i co się z tym wiąże ciekawe tropy dinozaurów, w tym znanego stegozaura, można zobaczyć w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem, położonym nieopodal bałtowskiego młyna wodnego. Jak nie trudno się domyśleć, w związku z tymi odkryciami powstał w Bałtowie piękny Park Jurajski, w którym można obejrzeć makiety dinozaurów w naturalnych ich wymiarach. Ścieżki spacerowe podzielone są na odcinki, które reprezentują kolejne epoki geologiczne Ziemi. Są to odcinki rozpoczynające się od epoki kambru, triasu i kredy, aż do chwili gdy w neolicie pojawił się człowiek. W chwili obecnej na terenie parku znajduje się około czterdziestu modeli dinozaurów. Można zatem podziwiać model wylęgającego się z jaja młodego gada, aż do największego liczącego 26 metrów długości diplodoka.

Podziwiając piękno bałtowskiego parku

Na terenie parku znajduje się również muzeum, w którym wystawione są skamieniałości pochodzące z okresu jurajskiego, w tym między innymi tropy dinozaurów, znalezione w innych miejscowościach regionu świętokrzyskiego. W parku tym, są wykonane liczne wystawy, obrazujące życie praczłowieka, polującego na przykład na przodka dziś nam znanego słonia, jakim był mamut. Podziwiać tu można zatem precyzję z jaką wykonane są postacie ludzi pierwotnych, jak też i wielkiego zwierzęcia. Będąc w Bałtowie, zobaczyć też możemy Oceanarium, gdzie w trójwymiarze doświadczyć można życia zwierząt w wodach oceanu.

W starym młynie

Na terenie wspomnianego parku, znajduje się jeszcze muzeum zorganizowane w budynku starego młyna, gdzie zobaczyć można wystawy rękodzielnicze, jak też podziwiać możemy maszyny młynarskie, potrzebne do mielenia ziarna.

Zwierzyniec Górny i Dolny

W tym przecudnym kompleksie Parku Jurajskiego, można podziwiać wiele zwierząt rozmieszczonych w tak zwanych zwierzyńcach. Zwierzyniec Górny, zwiedzamy pieszo, a zachwycają nasze oczy barwne ptaki pochodzące z różnych zakątków świata, jak też i różnego rodzaju ssaki, dla których stworzono warunki bytowania takie, jakie panują w warunkach naturalnych dla danego gatunku zwierząt. Zwierzyniec Dolny natomiast, zwiedzamy podróżując amerykańskim autobusem, który wozi turystów w specjalne rewiry, gdzie znajdują się zwierzęta dzikie i drapieżne.

Jak zatem widać, Park Jurajski w Bałtowie, zachwyca nie tylko każdego turystę, ale i prawdziwego konesera paleontologii, miłośnika zwierząt jak też i historyka. Wiele atrakcji znajdzie się też i dla dzieci. A są to huśtawki, karuzele, Rollercoaste,r a nawet ćwiczenia hipiczne.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska - Walkiewicz

       

       

       

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1935 roku
Konsylium lekarskie stwierdziło u marszałka Piłsudskiego złośliwy nowotwór wątroby.


25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


Zobacz więcej