Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.09.14 - 14:08     Czytano: [1789]

Ku chwale Obrońców Mławy


Bitwa pod Mławą


Bitwa pod Mławą, była jedną z pierwszych bitew wojny obronnej rozpętanej w roku 1939. Polska Armia Modlin, dowodzona przez generała Emila Krukowicza- Przedrzymirskiego, walczyła broniąc polskich granic, z 3 Armią generała Georga von Kuchlera.

Zgodnie z Traktatem Wersalskim


Traktat Wersalski, który został podpisany po zakończeniu I wojny światowej, przydzielił do Niemiec Prusy Książęce. Według niemieckiego tak zwanego Planu Białego, Niemcy stworzyli na tym terenie ogromną armię, która by wraz z armią znajdującą się na Śląsku, zadały Polakom znaczące straty podczas trwającej wojny obronnej.

Na dobrym terenie

Spore zadanie w wojnie obronnej, odegrało ukształtowanie terenu. Przeszkody naturalne typu bagniste lasy i zalesione wzgórza, były optymalnym miejscem do zorganizowania się tam jednostek polskich. Polska Armia Modlin, została zatem rozlokowana wzdłuż granicy z Prusami Wschodnimi, mając zatrzymać atak niemiecki zmierzający w kierunku Warszawy i Twierdzy Modlin.

Przed wybuchem wojny

Tuż przed wojną, zaczęto wzmacniać obronę polskich granic. Budowano nagminnie, linie fortyfikacji polowych. Pojawiły się także szeregi schronów, ciągnące się od Warszawy do Mławy. Główna linia obrony państwa polskiego, była rozlokowana wzdłuż Narwi i Wisły. Tutaj, znajdowało się kilka fortyfikacji dziewiętnastowiecznych, pobudowanych na obszarach trudno dostępnych. Po mobilizacji strony polskiej, która zaczęła się już w marcu 1939 roku, polska 20 Dywizja Piechoty, została wcielona do Armii Modlin, która rozlokowała się w okolicach Mławy. Dowódca armii, przydzielił w swoje szeregi dużą liczbę transportów kolejowych i kilka jednostek inżynieryjnych. Dywizja ta, miała budować w tym rejonie umocnienia. Marszałek Edward Rydz - Śmigły nakazał, aby tam znajdowała się główna siła polskiego oporu. Rankiem 1 września 1939 roku, główne siły 3 Armii niemieckiej generała Küchlera, rozpoczęły natarcie na Mławę.

Pierwszy atak

Na umocnienia polskie, będące pod dowództwem pułkownika Wilhelma Liszki- Lawicza, uderzały regularne jednostki niemieckiego Korpusu Wodrig. Nieprzyjaciel niemiecki, zaskoczony silnym ogniem, prowadzonym z broni maszynowej oraz ostrzałem artyleryjskim 20 Dywizji Pancernej, poniósł znaczące straty.

Drugiego września 1939 roku

Następnego dnia, niemiecki 1 Korpus prowadził dalsze ataki. Opanował on dwa kluczowe punkty polskiej obrony, a były to Żaboklik i Góra Kamieniecka. Generał Küchler widząc zaciekłość polskiej obrony, przegrupował podległą mu 3 Armię. Dywizja Pancerna Kempf, została przesunięta nocnym marszem na wschodnie skrzydło polskich jednostek, by zaatakować całą polską kolumnę. Niemcy osiągnęli zatem, wielką przewagę.

Trzeciego dnia września 1939 roku

Kolejnego dnia, obrońcy Mławy dalej stawiali zaciekły opór Niemcom. Zatrzymali oni, oddziały Korpusu Wodrig. Zbliżające się od południowego- wschodu oddziały pułkownika Teodora Furgalskiego, ruszyły do ataku w dwóch rozbieżnych kierunkach. Jednym z nich był kierunek na Przasnysz, odciążający Brygadę Kawalerii, a drugi kierunek był prowadzony na Mławę. W nocy nadciągnęły niemieckie wozy pancerne. Polacy szybko dostrzegli swoje marne szanse w prowadzeniu dalszych walk. Jednostki niemieckie, parły na przód. Przed północą dotarły Modlina, gdzie rozpoczęła się walka o twierdzę. Już dnia 4 września, Polacy zdecydowali się na odwrót. Dowództwo niemieckie przeprowadziło zmasowane bombardowania lotnicze. Doskonała widoczność i płaski teren sprawiły, że ponawiane przez cały dzień bombardowania niemieckiego Luftwaffe, osiągnęły zamierzony sukces.

W dniu 13 września, Niemcy dotarli do twierdzy Modlin zajmując ją. W dniu następnym znaleźli się w Warszawie, zamykając okrążenie miasta.

Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska –Walkiewicz

     



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (ur. 1566)


19 Kwietnia 1943 roku
Wybuch powstania żydowskiego w getcie założonym przez Niemców w okupowanej Warszawie


Zobacz więcej