Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.08.14 - 12:13     Czytano: [2476]

Ochotnicza Legia Kobiet


Polki podczas Cudu nad Wisłą


Ochotnicza Legia Kobiet, jako polska ochotnicza organizacja wojskowa utworzona została we Lwowie. Założycielkami jej były kobiety, pragnące pomóc polskim żołnierzom w walce o niepodległość Polski.

28 listopada 1918 roku


Początki powstania tej organizacji, datują się na 28 listopada 1918 roku, kiedy to lwowianki utworzyły ochotniczy oddział kobiecej milicji, działającej w ramach miejskiej Straży Obywatelskiej. Polskie ochotniczki, pełniły początkowo służbę administracyjną, kurierską i wartowniczą. Ale z czasem walczyły one na różnych frontach, podobnie jaki mężczyźni.

Kobieca Formacja Wojskowa

W grudniu 1918 roku, Dowództwo Miasta Lwów, podczas walki z oddziałami ukraińskimi, przeobraziło kobiecą milicję, w formację wojskową, skoszarowaną i zaprowiantowaną, uzbrojoną i umundurowaną, której nadano oficjalną nazwę Ochotnicza Legia Kobiet. Za organizatorkę zawiązania się tej formacji, uważa się major Aleksandrę Zagórską. która była pierwszą komendantką kurierek. W czasie walk o Lwów, straciła ona czternastoletniego syna Jurka, który zginął od ukraińskich pocisków, walcząc na przedpolach miasta.

Kobiety na froncie

Dyrektywy o uczestnictwie kobiet polskich w działaniach bojowych I wojny światowej,, podejmowane były spontanicznie. Helena Bujwidówna, odmówiła zorganizowania punktu sanitarnego, woląc walczyć z bronią w ręku u boku polskich żołnierzy. Podczas wojny polsko – bolszewickiej, kobieca organizacja zwiększyła swoją liczebność do dwóch tysięcy ochotniczek i brała czynny udział w działaniach wojennych, broniąc Warszawy i Wilna.

Pod dowództwem Wandy Gertz

Polskie ochotniczki, pod dowództwem Wandy Gertz, brały udział w obronie Wilna przed bolszewikami. Kobiety z OLK służyły praktycznie we wszystkich rodzajach wojsk polskich. Znaleźć je można było w szeregach piechoty, kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, intendenturze, a przede wszystkim na frontach. Po wojnie polska organizacja kobieca, została rozwiązana. Pod koniec roku 1922, przed rozkazem demobilizacji ochotniczek z OLK, stan personalny organizacji wynosił 2530 żołnierzy. Sześć lat później, ochotniczki OLK utworzyły kolejną paramilitarną organizację w wojsku polskim, nazwane Przysposobienie Wojskowe Kobiet. Ono to brało udział w bitwie obronnej kraju, mającej miejsce w 1939 roku.

W tym roku będziemy obchodzić 94 rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej potocznie Cudem nad Wisłą, w której wielką sława okryły się polskie kobiety, z Ochotniczej Legii Kobiet..

tekst i zdjęcia Ewa Michałowska - Walkiewicz

     



Wersja do druku

Jan Orawicz - 18.08.14 20:35
Panie Stary-Nowy, dzięki za tak wyczerpujące dane. Znam te bolszewickie
postacie w spódnicach! Ale dobrze się stało,że Pan zechciał wspomnieć o
o komunistkach i zdrajczyniach,skierowanych przez watażkę Stalina w szeregi
Platerówek w Dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Tu należy dodać,że cała ta
dywizja była nafaszerowana sowieckimi wtykami.Znam tę sprawę z opowiadań mego szwagra,który z łagrów Syberii dostał się do tej dywizji i w taki sposób
powrócił do Polski. Platerówki też miały to szczęście! Która przeżyła do Polski
wróciła! I to dla nich było najważniejsze ! Szczerze pozdrawiam Pana

Stary-nowy - 18.08.14 11:30
O "Platerówkach" inaczej....

"W DUCHU POLSKOŚCI"

Jedną z bardziej znanych "Platerówek" (zastępcą dowódcy ds. polityczno-wychowawczych) była Irena Sztachelska. Już przed wojną zaangażowała się w komunę (Związek Lewicy Akademickiej "Front", KZMP). Za działalność antypaństwową skazana w 1935 r. - w więzieniu spędziła cztery dni.
Po sowieckim najeździe na Litwę posłanka na Sejm, a następnie członkini Rady Najwyższej Litewskiej SRR. Po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej ewakuowana w głąb ZSRS, wstąpiła do Armii Czerwonej (16. Litewska Dywizja Piechoty). Potem były "Platerówki" i Związek Patriotów Polskich. Tak gorliwie kolaborowała z Sowietami, że w grudniu1942 r. Sąd Specjalny Rzeczypospolitej wydał na nią i męża Jerzego (później PPR-owiec, PZPR-owiec, poseł na Sejm PRL oraz bierutowski minister zdrowia i cyrankiewiczowski kierownik Urzędu do Spraw Wyznań) wyrok od trzech do piętnastu lat więzienia. W komunistycznej Polsce posłanka na Sejm (1947 - 1956) i przewodnicząca Zarządu Głównego Ligi Kobiet Polskich (1945 - 1950). Pracowała jako pediatra w Instytucie Matki i Dziecka.

Rewizjonistką została dopiero w 1981 r. w proteście przeciwko stanowi wojennemu. Lewicowym (czytaj sowieckim) ideałom pozostała wierna do 8 czerwca 2010 r, kiedy zmarła.
W rewizjonistycznej "Gazecie Wyborczej" Związek Kombatantów RP (wcześniej ZboWiD) i towarzyszki broni napisali: "Wychowywała nas - Platerówki - w duchu polskości i umiłowania Ojczyzny".
ooo
W duchu polskości i umiłowania Ojczyzny Irena Sztachelska, razem z innymi "Platerówkami": Adelą Żurawską (dowódczyni kompanii, po wojnie prokuratorka - prawa ręka Heleny Wolińskiej), Krystyną Jodkowską (dowódczyni plutonu) i Ludwiką Bibrowską (zastępczyni dowódcy ds. polityczno-wychowawczych) wytoczyła Henrykowi Piecuchowi proces za poniżenie, bo śmiał wspomnieć, jakie obyczaje panowały w 1. Samodzielnym Batalionie Kobiecym im. Emilii Plater.
TADEUSZ M. PŁUŻAŃSKI
000
Platerówka Aniela Krzywoń (ur. 27 kwietnia 1925 w miejscowości Puźniki w powiecie buczackim w województwie tarnopolskim, zm. 12 października 1943 pod Lenino) – żołnierz ludowego Wojska Polskiego, pierwsza Polka, która otrzymała tytuł Bohatera Związku Radzieckiego.
OOO
Jedne ginęły wierząc, że za WOLNĄ POLSKĘ, inne wstępowały do UB i MO, aby umacniać władzę ludową
s-n

Jan Orawicz - 17.08.14 21:34
Dla nas Polaków młodszych pokoleń, wiedza o Polkach walczących z bronią w dłoniach w szeregach Wojska Polskiego II RP była przez komunistów ukrywana!
Wiedzieliśmy za to dużo o kobietach żołnierzach, walczących w I Dywizji im.
Tadeusza Kościuszki, nazywanych "Platerówkami." od imienia Emilii Plater.
Też były dzielne w bitwie pod Lenino i dalszych bitwach, już na swojej ojczystej ziemi, w trudnych warunkach tamtej mrożnej i śnieżnej zimy 1945r.
Bywało,że tak jak ich poprzedniczka, Emila Plater, jako partyzant powstania
listopadowego, umierały od kul i z wycieńczenia. Pozdrawiam

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1943 roku
W wyniku tzw. sprawy katyńskiej zerwano polsko-radzieckie stosunki dyplomatyczne.


25 Kwietnia 1935 roku
Konsylium lekarskie stwierdziło u marszałka Piłsudskiego złośliwy nowotwór wątroby.


Zobacz więcej