Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 14.08.14 - 23:08     Czytano: [1371]

Wniebowzięcie NMP





Jedną z trzech największych uroczystości maryjnych - Wniebowzięcie NMP - Kościół katolicki obchodzi 15 sierpnia. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary.

W Polsce i wielu krajach europejskich dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej. W kościołach święci się wówczas zioła, kwiaty i snopy dożynkowe. W sanktuariach maryjnych gromadzą się wielkie rzesze pielgrzymów. Na Jasną Górę przybywa ich corocznie kilkaset tysięcy.

Wśród teologów nie było przez wieki zgodności, czy Maryja została wzięta do nieba za życia czy po śmierci. Dlatego też często używano sformułowania "zaśnięcie". W Kościele Wschodnim do dziś święto to jest nazywane Zaśnięciem albo Odpocznieniem, podczas gdy na Zachodzie mówi się o Przejściu albo Wniebowzięciu.

Pius XII, ogłaszając dogmat, nie rozstrzygnął sporu, używając sformułowania "po zakończeniu ziemskiego życia". Dopiero Jan Paweł II w katechezie 25 czerwca 1997 r. postawił pytanie: "czy jest możliwe, aby Maryja z Nazaretu doświadczyła w swym ciele dramatu śmierci?". I odpowiedział, że tak, bo choć śmierć według Biblii jest karą za grzech, a Maryja została zachowana od grzechu, to jednak "z chwilą, gdy Chrystus umarł, byłoby trudno przyjąć coś przeciwnego w odniesieniu do Jego Matki".

Według tradycji Zaśnięcie NMP mogło się dokonać ok. 45 r. na Górze Syjon, gdzie od IV w. istnieje bazylika (kilkakrotnie burzona i odbudowywana) utożsamiana z Wieczernikiem i miejscem zaśnięcia. Według innych źródeł św. Jan Apostoł miał zabrać Maryję ze sobą do Efezu i tam miała Ona zakończyć swe ziemskie życie.

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. W tym dniu w latach 1923-47 i ponownie od 1992 Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

Tygodnik NIEDZIELA

Wersja do druku

Lubomir - 17.08.14 15:37
Miałem szczęście przeżywać tegoroczne święto Wniebowzięcia Maryi w Bazylice Mariackiej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w Krakowie. Mistrz Wit Stworz znakomicie przedstawił zarówno Zaśnięcie, jak i Wniebowzięcie Maryi. W stolicy Polski Jagiellońskiej można się duchowo pokrzepić. Słyszy się apele do chrześcijan europejskich, by bronili chrześcijan na bliższym i dalszym Wschodzie, w Afryce i Ameryce. Jednak chrześcijaństwo europejskie także jest niszczone i to najbardziej od wewnątrz. Miejscowi poganie, niczym mieszkańcy afrykańskiego buszu, próbują reanimować pogańkie wielobóstwo, zarówno kult Eskulapa, Bachusa, jak i Wenery. Ataki ateistów i laicyzatorów, też nie słabną. Ci marzą o nowej Sodomie i Gomorze. Tym razem w Europie. Nawet do muzyki przemycają treści kultywujące moralną rozwiązłość i szatana. Marksiści to odrębny rozdział. Ci wciąż są zwarci, szczegolnie w BR Deutschland. W Krakowie można pooddychać zarówno głęboką wiarą w Chrystusowe posłanie, jak i przemyśleć dokonania spoczywających tam władców Zjednoczonej Polski: Łokietka i Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełly i m.in. Kazimierza Jagiellończyka. Trudno też nie zajrzeć do miejsc wiecznego spoczynku najwiekszych krzewicieli języka polskiego - Mickiewicza i Słowackiego. Kraków, nazywany od czasów włoskiego Renesansu - Rzymem Północy wydaje się niekiedy być religijnie aktywniejszy, niż Rzym nad Tybrem. Kraków promowany jest obecnie jako miasto świętego Jana Pawła Drugiego. Pierwszy Rzym często utożsamiany jest z zabójczym dla Europy, tzw traktatem rzymskim i z pogańską masonerią. Nowy renesans ma szanse 'eksplodować' w Krakowie. JPII z pewnością moralnie przewyższa papieża Renesansu - Sykstusa. Jednak czy twórcy polscy są przygowani by zmierzyć się z wielkością m.in. Alighieri Dantego?. Oby polscy poeci potrafili głosić Odnowę-Rinnovamento, nie gorzej niż Dante robił to w Rinascimento.

WARSZAWIACY - 16.08.14 22:48
Dziekujmy Matce Bozej,ze zostala nasza Krolowa,i prosmy dalej o opieke.Dzien Wniebowziecia NMP jest swietem Matki Bozej,swietem koscielnym i naszym Narodowym.Szczegolnie jest nam teraz potrzebna opieka i pomoc NMP,kiedy Polska ginie .Matka Boza mowila odmawiajcie Rozaniec,a wiele uzyskacie.JEST Kolo zywego Rozanca,jest Karmelicki pomysl odmawianie codziennie 1 Dziesiatki Rozanca,albo 1 raz w tygodniu modlitwy rozancowej.prosimy-skorzystajmy z tej mozliwosci OCALENIA POLSKI!.pozdrawiamy.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


24 Kwietnia 1945 roku
Oddział ppor. Mariana Berciaka ps. "Orlik" rozbił siedzibę POBP w Puławach. Uwolniono 107 więźniów


Zobacz więcej