Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.07.14 - 21:58     Czytano: [1300]

Bitwa o Ankonę

lipcowe zwycięstwo Polaków


Polskie zwycięstwo nad Adriatykiem

Bitwa o Ankonę, to jedna z ważniejszych bitew stoczonych przez wojska alianckie na froncie włoskim w czasie walk nad Adriatykiem, mających miejsce w 1944 roku. Przez historyków zwana jest ona często, zapomnianą bitwą.

Na przedpolach miasta


Jak czytamy w opracowaniach tematycznych Juliusza Sterczyńskiego, w dniu7 czerwca 1944 roku, Trzecia Dywizja Strzelców Karpackich, a także Drugi Korpus Polski rozpoczęły działania pościgowe Niemców nad Adriatykiem. Dywizje niemieckie natomiast, stosowały szeroko zakrojony system zniszczeń i stawiały opór na kolejnych pozycjach wykorzystując nurt tamtejszej rzeki. W dniu 21 czerwca, oddziały Polskiego Korpusu uderzyły z marszu na niemiecką 278 DP nad rzeką Chienti, lecz Polacy nie przełamali wrogiej nam obrony. Jednak Niemcy zmuszeni byli do wycofania się z zajmowanych pozycji obronnych. Korpus przeszedł ponownie do manewru pościgowego. Już dnia 1 lipca 1944 roku, czołowe oddziały 3 DSK, przeszły do pościgu wzdłuż drogi Nr 16. Pod komendą 3 DSK prężnie szły do ataku 5 Dywizja Kresowa, a także Druga Dywizja Strzelców Karpackich.

Nad rzeką Musone

Nad rzeką Musone, Polacy rozłożyli swoje obozy żołnierskie. Rozegrała się nazajutrz krwawa bitwa pod Loreto. Polacy wówczas zdobyli miasto, a już dnia 5 lipca w polskich rękach znalazło się wzgórze S. Piero. 5 KDP po zaciętych walkach sforsowała rzekę Musone i nawiązała łączność bojową z 3 DSK. Opór niemiecki, w tym momencie został złamany po zdobyciu przez 5 KDP Montoro i Palazzo del Cannone. Rozpoczęto zatem, przygotowania do właściwej bitwy o Ankonę – czytamy w opracowaniach Jana Gutwińskiego „Śladami polskiej krwi”.

Opór nieprzyjaciela

Silny opór, niemiecki nieprzyjaciel zorganizował dopiero na przedpolach miasta i portu Ankona. Generał Władysław Anders, postanowił wykonać główne uderzenie używając do tej operacji, siłami 5 Dywizji Piechoty. Miała ona opanować dominujące wzgórza w rejonie Paterniano i Monte della Crescia. 3 Dywizja Strzelców Karpackich tymczasem, otrzymała zadanie rozpraszania nieprzyjaciela walką zaczepną.

Walki o miasto

W dniu17 lipca 1944 roku, o godzinie 6:00 rano, ruszyło natarcie w kierunku Ankony. 3 DSK wykonywała natarcie pozorujące wzdłuż szosy Numana. W tym samym czasie 5 KDP, miała sforsować obronę nieprzyjaciela i opanować Monte del Cresia i S. Stefano. Z rejonu Offagna, Niemcy wyprowadzili kontruderzenie. Polacy temu zajściu, dzielnie stawili czoło. Była do doskonała pozycja wyjściowa do bezpośredniego natarcia na miasto. Dzięki zdobyciu wzgórz Monte Tarto i Croce di San Vinzenzo, uzyskano wgląd w obronę niemiecką. Mimo zapadającego zmroku, oddziały polskiego korpusu kontynuowały natarcie. Już dnia 18 lipca o godzinie 14:30, ułani karpaccy i 2 Batalion Strzelców Karpackich, wkroczyły do Ankony. Niemiecka 278 Dywizja Piechoty, została całkowicie rozbita. Zdobycie tak ważnego portu ułatwiło aliantom prowadzenie dalszych działań na Rimini i Linii Gotów.
Straty niemieckie w bitwie oszacowano na około 800 poległych i 2400 rannych, stanowi to ok 30% walczących. Niemiecka 278 DP straciła znaczną część uzbrojenia i pojazdów. Walki o Ankonę, były jednymi z ważniejszych, w polskiej wiktorii okresu II wojny światowej.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

Wersja do druku

Lubomir - 01.08.14 16:37
Jakoś coraz mniej obecna jest w polskiej świadomości włoska cywilizacja i kultura, a przecież to jądro i kręgosłup polskiej tożsamości. To model, do którego zawsze staraliśmy się nawiązywać. Polskie oręże okryło się chwałą na włoskiej ziemi, a historycy zakochani w historii Niemiec nie potrafią dostrzec tych pięknych kart historii, jakie opisuje publicystka. Oni pewnie wylewają krokodyle łzy nad pokonanymi Niemcami. Przecież to taki hojny dawca funduszy europejskich. Chociaż to raczej 'wydawca', dozujący coś nieco z tego co wcześniej podstępnie zrabował.

Jan Orawicz - 01.08.14 3:31
Brawo!! Droga Pani Ewo za doskonałe wspomnienie bitwy o Ankonę.Ta
bitwa jest zapomniana,no bo jak można wspominać zwycięskie boje polskich żołnierzy?! A tam byli wojacy angielscy,kanadyjscy,amerykańscy - jakby głownie. Na płeć piękną, taki opis wojennych wydarzeń, skłania mnie do
podejrzenia, że Pani posiada szkołę oficerska za sobą. Niechże się Pani tylko
zawczasu przyzna,a wtedy strzele obcasami dla Pani oficer, tak jak trzeba!!!
Serdecznie pozdrawiam!

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Kwietnia 2019 roku
Zmarł Tadeusz Pluciński – polski aktor filmowy i teatralny. Najczęściej grywał role amantów. (ur. 1926 r.)


23 Kwietnia 1794 roku
Początek insurekcji kościuszkowskiej w Wilnie. Na czele walk stanął płk. Jakub Jasiński


Zobacz więcej