Czwartek 28 Marca 2024r. - 88 dz. roku,  Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.07.14 - 21:49     Czytano: [1739]

Dom Uphagena


W starym Gdańsku

Dom Uphagena, należy do wyjątkowych miejsc w Gdańsku. Położony jest, przy ulicy Długiej. Jest on jedyną w Polsce, kamienicą mieszczańską, pamiętającą czasy osiemnastego wieku. Zwiedzając Pomorze, nie możemy nie wstąpić do tego wyjątkowego miejsca.

Tuż po pierwszym rozbiorze Polski


Kamienicę tę, w 1775 roku od sławnego rodu kupców gdańskich, nabył Johann Uphagen. Ten znamienity znawca sztuki, literatury i geografii mieszkaniec Gdańska, wspomniany zakup, sukcesywnie modernizował i unowocześniał. Z biegiem lat, jego piękny dom, dostosowywany został do potrzeb zamożnego właściciela. Był on pięknie umeblowany, stwarzając niezatarty klimat epokowy. Dom ten, zamieszkiwany był przez wiele lat przez Uphagena i jego rodowych spadkobierców.

Z biegiem lat

Przez wiek XIX, dom ten pozostawał w rękach jednej rodziny Uphagenów. W 1911 roku, utworzono w tej kamienicy muzeum, które działało aż do roku 1944. pod koniec wojny, Niemcy przewidując upadek swoich pozycji nazistowskich, chcąc łatwo się wzbogacić, postanowili ograbić jej eleganckie wyposażenie. W ten sposób, nastąpiła powolna zagłada tego miejsca.

Rok 1998

Minęło wiele lat, kiedy to Dom Uphagena, już jako muzeum przywrócono do istnienia. Dziś, oglądać w nim można pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, które tchną klimatem dawnych dni i epok. We wnętrzu tego zabytku, zobaczyć możemy sień, mały kupiecki kantor, kilka saloników, które ozdobiono drewnianymi boazeriami. Sufit zaś, ozdobiony jest barwną sztukaterią.

Oficyna

W oficynie, urządzono trzy saloniki, których ściany wyłożono boazerią, na której namalowano barwne motyle, kwiaty i ptaki. Warto jest wiedzieć, iż jeden z tych pokoi służył niegdyś jako pokój muzyczny, w których urządzane były koncerty fortepianowe i smyczkowe.

Drugie piętro

Na drugim piętrze, są stylowe sypialnie. W oficynie poprzecznej, znajduje się natomiast mała jadalnia, wyposażona w stół i krzesła, pamiętające dawne dzieje domu. Na parterze kamienicy, są pomieszczenia gospodarcze typu sień, kuchnia i spiżarnia.


Tekst i zdjęcia Ewa Michałowska – Walkiewicz

 



Wersja do druku

Lubomir - 23.07.14 14:25
Może lepiej byłoby szukać polskich śladów i polskiej historii, niż gloryfikować wielkość niemczyzny na Pomorzu Gdańskim?. Ta droga prowadzi m.in. sytuacji podobnych do tej związanej z obwożeniem weterana Waffen-SS Guenthera Grassa po Gdańsku i nadaniem mu honorowego obywatelstwa Bursztynowej Bramy Bałtyku. W tym roku po raz kolejny zahaczyłem o Spisz, m.in. o Zamek w Niedzicy. To tutaj wielki Jagiełlo dokonał dyplomatycznego majstersztyku, zakupując dla Polski Grody Spiskie. Po unii polsko-litewskiej, Grunwaldzie i rozwaleniu niemczyzny Polska rozpoczęła swój wielki marsz przez Europę. I tą wielkość należy chwalić. To obiecałem sobie robić patrząc na wizerunek Jagiełły - w pięknym i arcypolskim Krościenku, który już przed stuleciami leżał blisko Gdańska. A to za sprawą pienińskich flisaków, pływających Dunajcem i Wisłą - do portu nad Motławą.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Marca 1933 roku
Rozwiązano Obóz Wielkiej Polski


28 Marca 1892 roku
Urodził się Stanisław Dąbek, polski płk, dowódca Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej (zm. 1939)


Zobacz więcej