Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.07.14 - 10:44     Czytano: [1504]

Świętokrzyskie historie


Zwiedzając tereny Gór Świętokrzyskich

Zwiedzając miasteczko Szydłów, łatwo natrafić można na kościół pod wezwaniem świętego Władysława. Kościół ten wzniósł Kazimierz Wielki, na cześć swojego ojca Władysława Łokietka. Lecz niektóre zapiski historyczne mówią, iż był to dar wotywny dla okolicznej ludności, jako część pokuty za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki.

Historia kościoła


Kościół ten, wzniesiono w 1355 roku na miejscu starszego kościoła drewnianego. W roku 1630, świątynia ta spłonęła w pożarze. Kościół został odbudowany, ale pierwotny kształt przywrócono tylko niektórym jego częściom. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z XVIII stulecia, przebudowana z baszty obronnej. W budowli zachowały się otwory strzelnicze, z których wojska polskie strzelały do szwedzkich.

Małopolska Droga św. Jakuba

Kościół znajduje się na odnowionej trasie małopolskiej drogi świętego Jakuba, który jak głosi stara legenda szedł z Sandomierza do Santiago de Compostella na pielgrzymkę. Legenda bowiem głosi, że kto przejedzie te drogę w całości, zazna zbawienia duszy.

Pustelnia Złotego Lasu" w Rytwianach

Zwiedzając tereny świętokrzyskie, należy odwiedzić Rytwiany i cudowne okolice leśne, jako konwent powołany do istnienia w 1624 roku z fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego i jego brata Gabriela, wojewody lubelskiego. Usytuowana w Rytwianach pustelnia, została skasowana w 1820 roku. Obecnie jest siedzibą Diecezjalnego Ośrodka Kultury i Edukacji „Źródło”, ale do dziś można podziwiać okoliczny las i piękne tereny przykościelne.


Kamedulska przeszłość

Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1617 roku. Wówczas to zatwierdzono fundację wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego na rzecz Ojców Kamedułów. Kamień węgielny pod budowę położył dnia 1 maja 1624 roku biskup krakowski Marcin Szyszkowski. Prace budowlane kościoła i budynków klasztornych wraz z domkami pustelniczymi trwały do roku 1637, kiedy to biskup krakowski Tomasz Oborski, konsekrował świątynię nadając jej wezwanie Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Bogactwo swojego barokowego wnętrza rytwiańska świątynia zawdzięcza jednemu z przeorów, niejakiemu ojcu Wenantemu de Subiaco, który jest autorem obrazów w kościele i bocznych kaplicach oraz całości koncepcji ikonograficznej.

Lata zaborów

Kameduli przebywali w Rytwianach 201 lat. Mocą dekretu carskiego, z 1819 roku klasztor został skasowany. Ostatni mnisi opuścili pustelnię w 1825 udając się do Warszawy. Opustoszały klasztor wrócił do rąk fundatorów. Ci, próbując go ratować, sprowadzili braci franciszkanów, lecz i tym razem Rosjanie wygonili wspomnianych zakonników. W tym czasie, istnieje jednak katolicka parafia, częściowo przypominająca minione wieki.

Tereny świętokrzyskie, zachwycają swoim urokiem i szeregiem tajemnych opowieści.

Ewa Michałowska – Walkiewicz

   



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

25 Kwietnia 1926 roku
Urodził się Tadeusz Janczar, aktor teatralny i filmowy (zm. 1997)


25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


Zobacz więcej