Poniedziałek 3 Sierpnia 2020r. - 216 dz. roku,  Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.05.14 - 11:59     Czytano: [1380]

Dział: WPiS

40 LAT U BOKU ŚWIĘTEGO - nowy, 5 numer WPiS


W bieżącym numerze:

Jak świętuje człowiek mądry? – Leszek Sosnowski zastanawia się, czy warto świętować dziesięciolecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, do czego usilnie namawia nas rząd. Jaki jest rzeczywisty bilans tego kroku dla naszego kraju i czy Polska rzeczywiście na tym zyskała?

Częściowo zdrowy, to chory! – o wątpliwej zasadności świętowania innej rocznicy – częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. – pisze mgr Stanisław Kąkretny.

Mity unijnej pobożności – rozmowa z prof. Ryszardem Legutko, filozofem i kandydatem do Parlamentu Europejskiego, o funkcjonowaniu instytucji europejskich, nurtach dominujących w Unii i naukach płynących dziś z dzieł Platona.

Monte Cassino – od pustelni do krwawej bitwy – w 70. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez polskich żołnierzy przypominamy historię tamtejszego benedyktyńskiego klasztoru – jednego z najważniejszych miejsc w historii zachodniego chrześcijaństwa.

Skąd się wzięła Ukraina – trzecia część historycznej opowieści dr Roberta Kościelnego o dziejach dawnych południowo-wschodnich Kresów Rzeczypospolitej, które później stały się Ukrainą.

Świato-podgląd – przegląd najciekawszych informacji z drukowanych i elektronicznych zagranicznych mediów. Wiadomości, których próżno szukać w polskiej prasie, portalach i telewizjach.

40 lat u boku Świętego – rozmowa Jolanty Sosnowskiej z Adamem Bujakiem, o jego czterdziestoletniej „fotograficznej” znajomości z Karolem Wojtyłą i Janem Pawłem II, oraz dorobku, jaki pozostawił nam po sobie Papież Polak.

Neobolszewickie brednie o rozdziale wiary od polityki – Czesław Ryszka w kontekście bulwersującego zachowania polskich parlamentarzystów przed kanonizacją Jana Pawła II przypomina, że polityka również musi się opierać na fundamencie moralnym.

Kto tego jeszcze doświadczy? – reportaż Adama Sosnowskiego z niezapomnianych dni kanonizacyjnych w Watykanie. Radość, tańce i zabawa, ale też modlitwa i zaduma na ulicach Wiecznego Miasta, które dzięki Janowi Pawłowi II znów stało się polskie.

Wiele cudownych znaków – wystąpienie kard. Stanisława Dziwisza podczas prezentacji dwóch najnowszych książek Białego Kruka „Święci Papieże” i „Kanonizacja wszech czasów”, jaka odbyła się 12 maja w pałacu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

Miał przysporzyć chwały królestwu i jego władcy oraz pożytku poddanym – rozmowa z historykiem-mediewistą z UJ prof. Krzysztofem Ożogiem na temat okoliczności utworzenia przez króla Kazimierza Wielkiego uniwersytetu w Krakowie, w 650. rocznicę tego wydarzenia.

Transfuzja polskiej krwi – krytyczna rozmowa Leszka Sosnowskiego z prof. Krzysztofem Szczerskim o ostatnim sejmowym exposé ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego.

Sanktuarium na polu bitwy – reportaż z powstającego w podwarszawskim Radzyminie Sanktuarium Św. Jana Pawła II. Miejsce to ma być ośrodkiem kultu Papieża Polaka i pamięci o zwycięskiej bitwie z bolszewikami w 1920 r.

W poszukiwaniu idealnego napędu – rozmowa z prof. Markiem Brzeżańskim z Politechniki Krakowskiej o nowych napędach pojazdów i przyszłości motoryzacji w XXI w.

Tutaj usłyszałem: Jest tu Pan i przyzywa cię – w 20. rocznicę odsłonięcia odrestaurowanego „Sądu Ostatecznego” Michała Anioła przypominamy homilię wygłoszoną przez św. Jana Pawła II podczas Mszy św. z tej okazji, sprawowanej w Kaplicy Sykstyńskiej 8 kwietnia 1994 r.

Święto patrona Ojczyzny – fotoreportaż Adama Bujaka z tradycyjnej krakowskiej procesji z Wawelu na Skałkę w święto patrona Polski św. bp. Stanisława.

A prócz tego jak zawsze krzyżówka z atrakcyjnymi nagrodami, liczne promocje i rabaty książkowe dla Czytelników oraz zapowiedzi nowych, interesujących publikacji Białego Kruka (w tym najnowszej, wyczekiwanej książki prof. Andrzeja Nowaka).

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

03 Sierpnia 1901 roku
Urodził się Stefan Wyszyński, polski duchowny katolicki, kardynał, prymas Polski (zm. 1981).


03 Sierpnia 1793 roku
Zmarł Stanisław Konarski, pisarz polityczny, autor 4-tomowego traktatu: O skutecznym rad sposobie (ur. 1700)


Zobacz więcej