Czwartek 25 Kwietnia 2024r. - 116 dz. roku,  Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.05.14 - 9:47     Czytano: [1633]

Trybunał słucha się rządu





Kaczyński: wyrok TK ws. wieku emerytalnego nie ostudził emocji

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego nie ostudził emocji - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego wobec milionów pracowników została odrzucona zasada ochrony praw nabytych.


Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, przy sześciu zdaniach odrębnych, że przepisy o podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat są zgodne z konstytucją.

Nie sądzę, żeby ten wyrok ostudził emocje, szczególnie że sześć wotum separatum naprawdę rzadko się zdarza w Trybunale. Tam jest bardzo silne dążenie do tego, żeby była jedność. Jeśli doszło tu do takiego wyraźnego rozłamu, to oznacza, że żadne emocje nie zostały wygaszone, że jest różnica zdań
— powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Pułtusku prezes PiS.

Polskie sądownictwo, nie tylko Trybunał Konstytucyjny, od dwudziestu paru lat bardzo wysoko podnosiło zasadę ochrony praw nabytych. To miało różne funkcje, nie zawsze dobre. Tu akurat, w stosunku do milionów pracowników, ta zasada została odrzucona. Wobec jednych obowiązuje, wobec innych nie. To jest coś, co chwały Trybunałowi nie przynosi
— podkreślił Kaczyński.

Trybunał uznał także, że niezgodny z konstytucją jest przepis dotyczący emerytur częściowych. Pozwala on przejść wcześniej na częściową, 50-proc. emeryturę; dla kobiet jest to wiek 62 lat, dla mężczyzn 65 lat. Emerytury częściowe pozostają w systemie prawnym, ale muszą być przez ustawodawcę poprawione; powinny być rozwiązaniem przejściowym, a nie stałym - orzekł Trybunał.

Autorzy skarg, m.in. posłowie PiS, zarzucali przepisom m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, sprawiedliwości społecznej, ochrony praw nabytych. W ocenie skarżących przepisy są też niejasne, podważają ich zgodność w zakresie podwyższenia wieku emerytalnego z ratyfikowaną przez Polskę konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy, dot. minimalnych norm zabezpieczenia społecznego. Trybunał uznał przepisy za zgodne z konwencją.

Zmiany w ustawie o emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych Sejm uchwalił w maju 2012 r. Przed zmianami kobiety miały prawo do emerytury po osiągnięciu 60. roku życia, a mężczyźni – 65 lat. Od 2013 r. zgodnie z zaskarżoną ustawą wiek emerytalny wzrasta co kwartał o miesiąc – dla mężczyzn będzie wynosił 67 lat w 2020 r., a dla kobiet - w 2040 r.
PAP/mall

wPolityce

Wersja do druku

Agamemnon - 09.05.14 13:37
Art. 38 konstytucji RP dotyczy jakości życia a nie tylko życia jako takiego. W/w Trybunał naruszył art. 38 Konstytucji RP. Wypowiedzenie przez Suwerena votum zaufania władzy sądowniczej, powoduje, że akty wydawane przez tę instytucję funkcjonują jako akty pozaprawne.

"Autorzy skarg, m.in. posłowie PiS, zarzucali przepisom m.in. naruszenie zasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa..."

Panie Jarosławie Kaczyński doktorze prawa, prawa się nie stanowi, prawo się formułuje, ponieważ jest deskrypcyjne.

Robert - 09.05.14 12:32
To oznacza, "resortowe" anty ludzkie i polskie traktowanie wsplólnoty narodowej, jako gatunek niepotrzebny, a z wiekiem to oznacza "nie pisaną eutanazję". Bo jak mozna porównać sprawność wiekową 65-67 lat, do młodzieniaszka 20 letniego - w wymiarze pełnoetatowym?. Fizjologiczny nonsens, poziom medyczny i rechabilitacyjny na wysokosci krajów trzeciego świata, a poziom zarobków - poniżej poziomu potrzeb biologicznych, i opłat utrzymania, poziom socjalno-socjologiczny, kulturowy, własnych upodobań i jakiegoś rozwoju, istnieje tylko w teorii.
Jeżeli weżmiemy pod rozwagę, postęp i technologie - to w normalnych państwach, dąży się do coraz szybszego przechodzenia na emeryturę jak i skracanie godzin pracy w wymiarze tygodniowym. A emeryci są zwalniani z wielu opłat. Jeżeli to Państwo jest nienormalne, to Trybunał powinien to ocenić, i dać reprymendę tej klasie rzadzącej aby wszelkie fundusze emerytalne, były świętością tego narodu, który te wartości jak i podatkowe wypracował dla smego siebie - nie po to aby rząd jeszcze okradał i te fundusze. Ten Trybunał, nalezy wywieżć na taczkach, razem z rządzącymi, a najlepiej do kryminału, niema innego wyjścia - aby zaprzestali kradzieży Polski.
A minister złodziej, od finansów Rostowski - to 59 letni emeryt, z majątkiem niepoliczalnym dla zwyczajnej gawiedzi, ale startujący do PE. Ciekawi mnie, jaki to parchawy elektorat będzie głosować na tą mafję, szukajac tylko sposobności do latwej kradzieży Polski i Polaków.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Kwietnia 1942 roku
Urodziła się Ewa Wiśniewska, aktorka filmowa i teatralna.


25 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski.


Zobacz więcej