Poniedziałek 9 Grudnia 2019r. - 343 dz. roku,  Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.02.07 - 17:26     Czytano: [1630]

Dział: Nasze zdrowie

Czarna księga...

błędów lekarskich

Stworzenie „czarnej księgi” błędów systemu ochrony zdrowia zapowiada Okręgowa Rada Lekarska (ORL) w Warszawie. Będzie to lista przypadków śmierci i powikłań u pacjentów, spowodowanych niedofinansowaniem służby zdrowia i jej wadliwą organizacją.


– Dziś ludzie nie wiedzą, ile osób umiera na przykład dlatego, że w szpitalu zabrakło respiratora i nikt nie wszczyna śledztw w takich sprawach. A stanąć przed sądem w takich wypadkach powinno państwo, politycy – powiedział przewodniczący ORL w Warszawie dr Andrzej Włodarczyk. Według niego, opublikowanie księgi wymusi na decydentach zmiany systemu ochrony zdrowia w Polsce. Przypadki kwalifikujące się do „czarnej księgi” można zgłaszać na adres mailowy: czarnaksiega@oil.org.pl

Zgłaszane tam przypadki powinny być szczegółowo opisane, tzn. zawierać imię i nazwisko poszkodowanego, jego wiek, miejscowość, w której przypadek miał miejsce i okoliczności zdarzenia. ORL zapewnia, że przekazane do księgi dane osobowe będą objęte tajemnicą.

Zapowiedź opublikowania „czarnej księgi” ORL ogłosiła w specjalnym apelu do lekarzy, który powstał w odpowiedzi na – jak to określiła Rada – „ujawnione w ostatnich dniach tzw. afery korupcyjne w szpitalach resortowych w Warszawie”.

ORL zaprotestowała w nim przeciwko okolicznościom, w jakich doszło do zatrzymania kardiochirurga ze szpitala MSWiA Mirosława G. „Sposób, w jaki przeprowadzono spektakularne zatrzymanie lekarza oraz niektóre wypowiedzi członków rządu mogą wskazywać na to, że jest to działanie mające na celu zdyskredytowanie środowiska lekarskiego” – czytamy w oświadczeniu ORL.

Lekarze alarmują też, że sprawa zatrzymania kardiochirurga wpłynęła na drastyczne zmniejszenie liczby przeprowadzanych przeszczepów.

(PAP)

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

09 Grudnia 1592 roku
Urodził się Krzysztof Arciszewski, generał artylerii Holandii, Brazylii i Polski oraz admirał floty Brazylii (zm. 1656)


09 Grudnia 1946 roku
Początek procesu kpt. S. Sojczyńskiego ps. "Warszyc" i jego podkomendnych z Konspiracyjnego Wojska Polskiego


Zobacz więcej