Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.04.14 - 16:27     Czytano: [1741]

Dział: WPiS

Przed Wielką Kanonizacją - kwietniowy WPiS


W bieżącym numerze:

Dziękujemy Wam, Włosi! Musical o św. Janie Pawle II – Jolanta Sosnowska opisuje krakowską prapremierę włoskiego musicalu o życiu Wielkiego Papieża i skandal, do jakiego doszło z winy jej polskich organizatorów.

Obrzędy stare jak Polska. Wielkanocne abecadło wg Glogera – dawne (ale ciągle żywe) wielkanocne zwyczaje w naszym kraju, opisane przez znanego etnografa i folklorystę Zygmunta Glogera, przybliża Jolanta Sosnowska.

Całun Turyński nie powiedział jeszcze ostatniego słowa – rozmowa z prof. Wojciechem Zającem z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN o Całunie Turyńskim i badaniach naukowych, jakim był poddawany.

Czekanie na Eskimosa… – obecność w naszej gospodarce obcego kapitału, przedstawianego często jako polski, i zyski, jakie z tego tytułu trafiają za granicę omawia Leszek Sosnowski.

Bogu dziękuję za dar Twojej obecności – postać kard. Stanisława Nagyego i jego wieloletnią przyjaźń z Karolem Wojtyłą-Janem Pawłem II przypomina Janina Świerzyńska, wieloletnia sekretarka profesora i kardynała Nagyego.

Tu czujemy radość i dumę z wielkiego Rodaka – reportaż Adama Sosnowskiego z odnowionego Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach.

Wsłuchany w polską naturę – postać i twórczość Józefa Chełmońskiego w stulecie śmierci przypomina Piotr Szczepankowski-Chełmoński, badacz dorobku wybitnego malarza i jego krewny.

Czy każdy z nas mógłby zostać hitlerowcem? – o ludzkiej skłonności do zła i o tym, jak łatwo każdy z nas może przemienić się w bestię, pisze Adam Sosnowski.

Skąd się wzięła Ukraina. Cywilizowanie stepów: od unii brzeskiej do pierwszych rebelii kozackich – druga część artykułu dr. Roberta Kościelnego o początkach Ukrainy i jej związkach z Rzeczpospolitą.

Co to znaczy rząd jedności narodowej – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o Polonii i roli, jaką może ona odegrać w budowaniu światowej pozycji Polski, a także o znaczeniu transatlantyckich więzi między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi w obliczu agresywnej polityki Rosji.

Pamiętajcie, że Syria też jest kolebką chrześcijaństwa – artykuł o tragicznej sytuacji chrześcijan w ogarniętej wojną domową Syrii. Tam, gdzie do niedawna chrześcijanie mogli żyć spokojnie, dziś trwa krwawa wojna religijna wywołana przez islamskich ekstremistów.

Żyjemy w zniewoleniu, mimo że jesteśmy obywatelami świata – reżyser i producent filmowy Arkadiusz Gołębiewski mówi o niezależnym rynku produkcyjnym i dystrybucyjnym filmów dokumentalnych w Polsce oraz o patologicznym systemie publicznego finansowania takiej działalności.

Papież Franciszek, spoglądając na Polaków z kart tej książki, mówi wyraźnie „Powstań Polsko” – rozmowa z dr. Mirosławem Borutą, przewodniczącym krakowskiego Klubu Gazety Polskiej, o wydanej przez Białego Kruka biografii Ojca Świętego i przesłaniu, jakie płynie z jego życia i nauczania.

Szczepienie – ochrona czy zagrożenie? – o niebezpieczeństwach mogących wynikać ze szczepienia niemowląt i rosnącym w siłę społecznym ruchu przeciwko ich narzucaniu pisze Agnieszka Gracz.

Śladami Chrystusa w Jerozolimie – relacja z pielgrzymki wiernych z diecezji sosnowieckiej do Ziemi Świętej. Opis niezwykłego osobistego przeżywania miejsc, w których rozgrywały się ewangeliczne wydarzenia.

Dodatkowy chromosom trudu i radości – artykuł Ewy Rejman o wyzwaniach, jakie przynosi rodzicom urodzenie się dziecka z zespołem Downa, ale też o radości, jaką niesie wspólne życie i opieka nad nim.

A prócz tego jak zawsze krzyżówka z atrakcyjnymi nagrodami, liczne promocje i rabaty książkowe dla Czytelników (w tym na pozycje związane ze zbliżającą się kanonizacją Ojca Świętego Jana Pawła II) oraz zapowiedzi nowych, interesujących publikacji Białego Kruka.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1706 roku
Zmarł Hieronim Lubomirski, hetman wielki koronny, woj. krakowski, podskarbi wielki koronny, marsz. nadworny koronny (ur. 1647)


20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


Zobacz więcej