Wtorek 23 Kwietnia 2024r. - 114 dz. roku,  Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 04.04.14 - 18:45     Czytano: [1434]

Pokaz arsenału polskiego


Kieleckie widowisko

W Kielcach, w pierwszym tygodniu kwietnia bieżącego roku, zorganizowano pokaz arsenału polskiego, począwszy od powstania kościuszkowskiego. Zobaczyć tutaj można było wiele gatunków broni białej i palnej, która była używana w okresie dwóch wojen oraz kilku powstań narodowych.

Muszkiety


Najbardziej zainteresowaniem zebranych gości, na wystawie poświęconej polskiemu arsenałowi, cieszyły się muszkiety. Począwszy od powstania kościuszkowskiego, mającego miejsce w roku 1794, muszkiety były bronią palną, dalekosiężną, zdobioną wokół kolby rzeźbieniami drewnianymi, rzadko kiedy posiadającymi dodatki z kamieni onyksowych. Z biegiem lat, muszkiety pozbawiane były tych jakże pięknych dekoracji, które obciążały muszkiet, co było niezbyt dogodne dla noszącego je żołnierza.

Karabiny nośne

Kolejnym elementem polskiego arsenału, który można było zobaczyć w Kielcach, były karabiny nośne. W okresie powstań śląskich, były one zaopatrzone w prochownicę o małym załadunku, zaś z upływem lat stawała się ona coraz bardziej udoskonalana, aby prochu mieściło się w niej coraz więcej. Nawet można było zauważyć szereg udoskonaleń, które dotyczyły wielkości i ciężaru przymagazynkowego cyngla.

Karabela sieczna

Prawdziwi koneserzy sztuki militarnej, mieli okazję podziwiać wygląd broni białej, która począwszy od sejmowych „indyczek”, zdobiona była cennymi klejnotami i rzeźbieniami płaskowatymi. Początkowo broń ta była bronią ciężką, ale z czasem wykonywana była ona ze stali bardziej hartowanej, co pozwoliło zachować jej sprężystość i giętkość. Należy wiedzieć, że dodawało to ostrości głowni, a przede wszystkim zmieniało jej ciężar, który był bardziej wykorzystywany podczas walk.

Działa ciężko kalibrowe

Z upływem czasu, wojsko potrzebowało nie tylko broni siecznej lub palnej, noszonej przy wyposażeniu każdego żołnierza. Z czasem, dla potrzeb wojska zaczęto produkować działa strzelnicze, o różnym kalibrze i sile noszenia pocisku. W okresie drugiej wojny światowej, używane były przez wojska polskie działa ciężkie 17 milimetrów, działka przeciwlotnicze i przeciwpancerne.

Wystawa polskiego arsenału, cieszyła się wielkim uznaniem wśród osób zwiedzających. Redakcja dziękuje organizatorom wystawy, za możliwość wykonania zdjęć.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

23 Kwietnia 997 roku
Zginął śmiercią męczeńską św. Wojciech, biskup praski.


23 Kwietnia 2019 roku
Zmarł Tadeusz Pluciński – polski aktor filmowy i teatralny. Najczęściej grywał role amantów. (ur. 1926 r.)


Zobacz więcej