Poniedziałek 3 Sierpnia 2020r. - 216 dz. roku,  Imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.03.14 - 15:55     Czytano: [1591]

Dział: WPiS

Jest już trzeci numer WPiS


W trzecim numerze WPiS 2014 roku, oprócz okładkowego artykułu pt. „Nowi sternicy Episkopatu” można przeczytać:

Post to szansa dla ciała i duszy – o znaczeniu i właściwym przeżywaniu Wielkiego Postu, a także o postrzeganiu tego ważnego okresu przez świętych Kościoła katolickiego pisze Jolanta Sosnowska.

Liczy się nie tylko to, dokąd zmierzam, ale także to, skąd przychodzę – postaci nowych sterników Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczącego abp. Stanisława Gądeckiego i wiceprzewodniczącego abp. Marka Jędraszewskiego, przybliża Agnieszka Gracz.

Przeżyłam własną aborcję – poruszająca rozmowa z amerykańską działaczką ruchu pro life Melissą Ohden, która przetrwała próbę zabójstwa w łonie matki, a dziś działa na rzecz życia nienarodzonego.

Ideologia gender jest niebezpieczna, wprowadza zamęt moralny – list metropolity włocławskiego Wiesława Meringa o wizycie polskich biskupów u papieża Franciszka ad limina Apostolorum oraz stosunku Stolicy Apostolskiej do ideologii gender.

Papież na te czasy – rozmowa z Agnieszką Gracz i Adamem Sosnowskim, autorami nowej książki Białego Kruka „Franciszek. Prawdziwa historia życia”. Twórcy opowiadają o pracy nad publikacją, spotkaniach z ludźmi bliskimi nowemu papieżowi i podróży śladami Jorge Mario Bergoglio.

Skąd się wzięła Ukraina – początki zaporoskiej kozaczyzny – która później przekształciła się w Ukrainę – jej burzliwe dzieje i barwne postaci opisuje historyk dr Robert Kościelny.

Sprawiedliwe rozdzielanie jałmużny to za mało – Leszek Sosnowski ujawnia praktyki zmierzające do osiągnięcia przez banki jak największych zysków – oczywiście kosztem klientów. Uświadamia też znaczenie sektora bankowego dla narodowej gospodarki.

Dzieje Polski na różne sposoby opisane – prof. Piotr Biliński z Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliża najważniejsze dzieła polskiej historiografii epoki nowożytnej i ich rolę w kształtowaniu historycznej świadomości Polaków.

Cześć Waszej Pamięci, Żołnierze Wyklęci! – fotoreportaż Adama Bujaka z krakowskich i tarnowskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Możemy być nauczycielami Europy – rozmowa Leszka Sosnowskiego z prof. Krzysztofem Szczerskim o nowym programie Prawa i Sprawiedliwości w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Duch Ojca Świętego wypędził nieludzką ideologię – reportaż Adama Sosnowskiego z Wadowic, gdzie tamtejszemu radnemu PiS Bartoszowi Kalińskiemu udało się przeforsować uchwałę potępiającą ideologię gender.

Nie chodzi o umieranie, tylko o życie – opowieść o palotynie ks. Marku Kujawskim i założonym przez niego Hospicjum Królowej Apostołów, które na zasadzie wolontariatu opiekuje się ludźmi ciężko chorymi na nowotwór w Radomiu i okolicach.

Tu każdy kamień mówi o Polsce, o polskiej wielkości – z okazji przypadającej w tym roku 650. rocznicy konsekracji katedry wawelskiej i 50. rocznicy ingresu kard. Karola Wojtyły Jolanta Sosnowska przypomina dzieje tej wyjątkowej świątyni i związki z nią papieża Jana Pawła II.

Jakaż w miejscu tem działa moc, jaka potęga! – dr Robert Kościelny przedstawia okoliczności i znaczenie ślubów lwowskich złożonych przez króla Jana Kazimierza w 1656 r., a także początki kultu Matki Bożej Królowej Polski.

Co różni sekretarza wydziału nauki od pełnomocnika do spraw równego traktowania – historyk dr Franciszek Dąbrowski opisuje przeprowadzane w latach 50. ub.w. próby stalinizacji polskiej nauki wzorowane na działaniach radzieckich.

A prócz tego jak zawsze krzyżówka z atrakcyjnymi nagrodami, liczne promocje książkowe (w tym pozycje związane z nadchodzącą kanonizacją Ojca Świętego Jana Pawła II) oraz rabaty dla czytelników.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

03 Sierpnia 2008 roku
Zmarl Aleksander Sołżenicyn, rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla (ur. 1918)


03 Sierpnia 1914 roku
Powstała w Krakowie Pierwsza Kompania Kadrowa - pododdział polski utworzony przez Józefa Piłsudskiego.


Zobacz więcej