Środa 24 Kwietnia 2024r. - 115 dz. roku,  Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 08.03.14 - 17:45     Czytano: [3712]

Dział: Głos Polonii

Ocalić od zapomnienia


„Nie dajmy zginąć poległym”- tą dewizą kierowali się organizatorzy imprezy oddającej hołd Żołnierzom Wyklętym, która odbyła się 1 marca w POSKu. Głównymi organizatorami obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli Janusz Wajda i Anna Gonta z „Pokoleń”, a współorganizatorami Marek Laskiewicz i Sylwia Kosiec z „Polskiej Wspólnoty w Wielkiej Brytanii” i „Związku Kombatantów i Rodzin.” Poparcia udzieliła organizatorom również Prezes londyńskiego Koła Armii Krajowej Marzenna Schejbal. Honorowymi gośćmi byli: Marian Pawelczak ps „Morwa” osobista ochrona Hieronima Dekutowskiego ps „Zapora” oraz Sergiusz Papliński ps „Kawka” ze zgrupowania „Szarego”. Na uroczystość przybyła również sprawująca funkcję Trzeciego Sekretarza i Wicekonsula Ambasady Polski w Londynie Ines Czajczyńska- Da Costa.

Obchody Święta Żołnierzy Wyklętych, Janusz Wajda, zainicjował powitaniem licznie przybyłych uczestników i zaprosił na wystawę IPN ukazującą dzieje konspiracji antykomunistycznej, utrwalone na zdjęciach i w tekstach umieszczonych na planszach. Wystawę objęło patronatem Studium Polski Podziemnej, które reprezentowała jego Wiceprezes i zarazem honorowy kustosz Pamięci Narodowej Eugenia Maresch. Przed otwarciem wystawy Prezes PWWB i ZKR dr Marek Laskiewicz w przemowie w języku angielskim, podkreślił, że jest to święto żołnierzy polskich ugrupowań niepodległościowych, którzy brali udział nie tylko w walkach podczas II wojny światowej, ale i po wojnie walcząc przeciwko reżimowi komunistycznemu. Wśród licznych nazwisk zapomnianych bohaterów podziemia komunistycznego wymienił Emilię Izdebską-Malessa ps „Marcysia” rehabilitowaną i pochowaną na Powązkach dopiero w 2005 r.

Sala teatralna POSKu wypełniła się po brzegi, podczas wykładu dr Leszka Żebrowskiego. Pisarz i historyk w swojej prelekcji, przyrównał powstanie antykomunistycznego podziemia w Polsce Ludowej po 1944 roku do powstania styczniowego 1863 roku. Według dr L. Żebrowskiego w Polsce nie ma jednoznacznego stanowiska w kwestii obchodów i oddawania czci Żołnierzom Wyklętym. Zdarzają się przypadki niszczenia tablic pamiątkowych i pomników bohaterów AK. Autor książki pt.: „Walka o prawdę. Historia i polityka” wierzy jednak, że doczekamy się godnego pochówku Żołnierzy Wyklętych, gdyż misja odfałszowania prawdy historycznej, którą po wojnie podjął obóz londyński, a po upadku komunizmu kontynuowali badacze historii antykomunistycznego podziemia została teraz podchwycona przez młode pokolenie. Właśnie dla tych młodych ludzi zebranych w sali teatralnej, fundamentem ideowym są Żołnierze Wyklęci- zapewniał dr Leszek Żebrowski.

Autorka książki i filmu „ Zaporczycy 1943-1949” dr Ewa Kurek, przedstawiła gościa honorowego wieczoru Mariana Pawelczaka ps „Morwa”. Opowiedział on o swoich wojennych losach, a zakończył swoje refleksje słowami, że wciąż marzy mu się Polska 20-lecia międzywojennego, w której Polacy żyli według słów: ” Bóg, honor, ojczyzna”. Po tych słowach wszyscy na widowni powstali i spontanicznie krzyknęli: ”Pamiętamy”. Po wykładach i wystąpieniach można było nabyć książki dr Ewy Kurek wraz z dedykacją autorki, a także książkę pt.”Bestie” Tadeusza Płużańskiego.

Tuż przed koncertem reżyser Jan Ledóchowski, zgromadzonej w teatrze publiczności opowiedział o swojej twórczości filmowej. Zachęcił on środowisko polonijne do obejrzenia filmów: „Inka” oraz „ Wujowie i inni”.

Obchody Dnia Pamięci Żołnierza Wyklętego zostały uwieńczone koncertem ballad Andrzeja Kołakowskiego w wykonaniu krakowskiego artysty Piotra Kordasa. Poezję i listy pisane przez żołnierzy do rodzin z niewoli, recytowali: Konrad Łatacha i Jacek Jezierzański. W role łączniczek, sanitariuszek i harcerek wcieliły się dzieci z Dziecięcego Koła Teatralnego przy Ambasadzie Polski w Londynie pod kierownictwem Dariusza Parczewskiego. Scenografia, składająca się z prawdziwych drzew i krzewów, stroje dzieci łączniczek i sanitariuszek oraz mundury grupy rekonstrukcyjnej „SLGRH Front” Lublin i LHG ”First to Fight” WB oddały wiernie klimat okresu II Wojny Światowej. Wzruszona widownia wtórowała aktorom na scenie, śpiewając znane i lubiane piosenki partyzanckie.

Około 300 osób wzięło udział w wystawie, wykładach oraz koncercie. Polska emigracja, swą liczną obecnością na obchodach Święta Żołnierzy Wyklętych oddała hołd i cześć tym, którzy walczyli z okupantem niemieckim i komunistycznym.

Nadesłała: Iwona Gould
Rzecznik prasowy PWWB i ZKR
Londyn

     



Wersja do druku

Jan Orawicz - 09.03.14 3:02
Wspaniała sprawa!!! Jako Polak, składam niskie ukłony i Bóg Zapłać za
wspaniałe uczczenie Pamięci o naszych Niezłomnych Żołnierzach, bijących się
do ostatniej kropli krwi za nasza Ukochana Ojczyznę. Serdecznie pozdrawiam
Drogich organizatorów tego Dnia Pamięci, o naszych najwierniejszych Córkach i
Synach RP.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24 Kwietnia 1952 roku
W Polsce wprowadzono obowiązkowe kontyngenty na mleko.


24 Kwietnia 1333 roku
Koronacja Kazimierza III Wielkiego i jego żony Aldony w katedrze wawelskiej w Krakowie.


Zobacz więcej