Wtorek 20 Sierpnia 2019r. - 232 dz. roku,  Imieniny: Bernarda, Sabiny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.02.14 - 14:47     Czytano: [1667]

Dział: Nasze zdrowie

Światowy Dzień Chorego

-11 lutego 2014Zbliża się kolejny Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji Stowarzyszenie Primum Non Nocere przekazuje ocenę sytuacji w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Niestety, widać że sytuacja nie jest dobra. Doniesienia medialne ciągle informują o dramatycznych sprawach, które poruszają społeczeństwo.
Te najbardziej nagłośnione, stanowią prawdopodobnie niewielki ułamek wszystkich tragedii, których doświadczają ludzie w kontaktach ze służbą zdrowia.
Wielu chorych, po prostu nie ma ani siły, ani środków, by komukolwiek się poskarżyć, czy próbować walczyć o swoje prawa.

Wydaje się, że w Polsce z tej sytuacji, nie wyciąga się wniosków.
Oczywiście, gdy zbliżają się jakieś wybory, najprościej jest zlecić wykonanie kolejnych projektów zmian naprawczych, czy udawać, że wszystko jest w porządku, że wszystko działa tak, jak należy.
Niestety, od naszego oświadczenia wydanego z okazji poprzedniego Światowego Dnia Chorego 2013 (dostępne w linku poniżej):
www.sppnn.org.pl/aktualnosc.php?var=akt/Dzien_Chorego_2013.html
nic się nie zmieniło, a problemy się pogłębiają.

Ministerstwo Zdrowia, po staremu, pracuje nad nowym projektem skrócenia wydłużających się kolejek do leczenia i nad poprawą własnego, jakże nadwątlonego wizerunku.
Urząd Rzecznika Praw Pacjenta jest tak transparentny że prawie nie widoczny.
Od lat, powstają dokumenty jak będzie dobrze, i co tu za moment jeszcze poprawiny, tylko nie wiedzieć czemu, mimo tych ciężkich działań, media donoszą o kolejnych skandalach, a ludzie są niezadowoleni.
Nie ma odpowiedzialnych za te sytuację, a ciężar ponoszą pacjenci, bo pozwalają sobie chorować, a na dodatek żądają profesjonalnej opieki.

Coraz częściej i mocniej są widoczne nowe organizacje, mające reprezentować pacjentów. Są to instytucje profesjonalnych działaczy, reprezentujących jednorodne grupy chorych, lub ich federacje. Otrzymują ogromne dotacje unijne, dotacje od administracji publicznej z koncernów farmaceutycznych.

W efekcie władze publiczne mają społecznego partnera, którego same sobie wyhodowały i sponsorują, wraz z koncernami farmaceutycznymi.
Pojawiają się pytania na które każdy powinien sobie sam odpowiedzieć: - w jakim zakresie, głos takich organizacji jest personalizacją głosu świadczeniobiorcy ( pacjenta ), a w jakim, służy koncernom, władzy i korporacjom zawodowym?
- kiedy i czy zawsze te interesy są zbieżne ?

Zarząd Stowarzyszenia Primum Non Nocere
www.sppnn.org.pl

Zbigniew Dudko - przewodniczący
Adam Sandauer - honorowy przewodniczący
Witold Szmigielski - wiceprzewodniczący

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Sierpnia 1847 roku
Urodził się Bolesław Prus (Aleksander Głowacki), pisarz, publicysta, dziennikarz - zm. w 1912 r.


20 Sierpnia 1930 roku
Urodził się Jan Olszewski, działacz opozycji demokrat. i obrońca w procesach politycznych w okresie PRL prawnik, polityk, premier 1991-92 (zm. 2019 r.)


Zobacz więcej