Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.10.13 - 14:00     Czytano: [2157]

Dział: Głos Polonii

Złota Ela





Kolejny sukces Polki w australijskim sporcie

W Geelongu, w minionym tygodniu zakończyły się zawody XIV Australian Masters Games, podczas których w pięćdziesięciu dyscyplinach sportowych współzawodniczyło ze sobą ponad 8 tysięcy sportowców ze wszystkich stanów Australii. W zawodach tych corocznie biorą udział sportowcy, którzy ukończyli 30 rok życia.

Jedną z najliczniej reprezentowanych dyscyplin była jak zwykle lekka atletyka, w której wielkim sukcesem zakończył się udział Polki, Elżbiety Szczepańskiej reprezentującej Zachodnią Australię.

Z Geelongu wróciła ona nie tylko z sześcioma złotymi medalami ale również uzyskała swoje najlepsze życiowe wyniki w takich konkurencjach jak: rzut młotem, rzut oszczepem, rzut ciężkim młotem i pięciobój.

Rezultaty imponujące, tym bardziej, że Elżbieta startuje obecnie w przedziale wiekowym po 60 roku życia. Przyznać trzeba, że niewiele kobiet w tym wieku aktywnie uprawia jakąkolwiek dyscyplinę sportową, a jeszcze mniej uczestniczy w sportowych zawodach.

Jak się dowiadujemy, Elżbietę do uprawiania sportu wyselekcjonowano w peerelowskiej ojczyźnie. Jak to sama z humorem opisuje w swojej, niedawno wydanej książce „Zanim wybaczę”, w jej szkole podstawowej w Sosnowcu zjawili się panowie, którzy polecili dzieciom z klas 5 i 6 stanąć pod ścianą i jak opisuje...."wyżsi od innych i z dłuższymi nogami zostali wyselekcjonowani do uprawiania sportu, a niżsi i korpulentni do harcerstwa i organizacji młodzieży socjalistycznej..."

Elżbieta uprawiała lekką atletykę w Polsce od 15-go do 25 roku życia, osiągając dwukrotnie akademickie mistrzostwo Polski w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Potem aktywnie włączyła się w działalność antykomunistyczną. Była w czołówce działaczy Solidarności pracując w Komisji Interwencji. W nocy kiedy wybuchł stan wojenny, 13 grudnia 1981 została internowana, a następnie przez szereg lat poddawana komunistycznym represjom (opisuje je we wspomnianej wyżej publikacji). Przez 20 lat sport nie był jej priorytetem. Do Australii emigrowała z biletem w jedną stronę.

Pierwszy raz wzięła udział w World Masters Games w 1995 roku.

Dzisiaj ma na swoim koncie prawie 200 medali zdobytych na tych zawodach, w przeważającej części medali złotych. Pewnie dlatego nazywana jest "Złotą Elą". Elżbieta jako sportowiec i psycholog z zawodu jest przekonana, że każdy z nas powinien ciągle, świadomie dbać o swoją sprawność fizyczną i psychiczną. Jej determinacja i pasja są zaraźliwe, a jej sukcesy niezaprzeczalne. Dlatego należą się jej szczere gratulacje i życzenia kolejnych medalowych miejsc na podium.

Monika Wiench
Melbourne
Australia

 



Wersja do druku

Blask medali? - 15.02.14 9:07
Była działaczka "Solidarności",Krystyna Ruchniewicz Misiak, w liście opublikowany przez portal wpolityce.pl, napisała: "Nie ukrywam, że otrzymanie tego Krzyża byłoby dla mnie wielkim honorem już choćby dlatego, że inicjatorem tego Państwowego Odznaczenia, które miało honorować antykomunistycznych opozycjonistów - był Prezydent RP prof. Lech Kaczyński. Z przykrością Pana informuję, że nie mogę przyjąć tego Krzyża Wolności i Solidarności z rąk obecnego Prezydenta RP p. Bronisława Komorowskiego - już raz popełniłam podobny błąd. Pan Prezydent, powołujący się na swoją solidarnościową przeszłość, zaprosił na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, twórcę stanu wojennego w 1981 r. w Polsce, Wojciecha Jaruzelskiego; jako jedyny z partii PO głosował przeciwko likwidacji WSI - służb podporządkowanych sowieckiemu KGB; otacza się takimi "doradcami" jak panowie Koziej i Nałęcz, a jego atak na Pana Antoniego Macierewicza wskazuje, w mojej opinii, że jest politycznym patronem postkomunistycznych służb. To wszystko nie mieści się w wyznawanych przeze mnie wartościach. W tej sytuacji ODMAWIAM przyjęcia tego, tak dla mnie wartościowego, KRZYŻA.

Tak postepuje prawdziwa Polka. Ten medal, jest od nas wszyskich dla których Polska jest bezcenna.

Monika z Melbourne - 31.10.13 9:53
Dziekuje za opinie na temat
]

MariaN - 31.10.13 9:18
"W zdrowym ciele zdrowy duch",
Pani Elżbieto - tak trzymać - Była i jest, Pani wielka.

Monika z Melbourne - 31.10.13 5:27
Panie konus, czy jakos tam,
widac, ze Pan probuje trollowac na tym forum. Mow Pan jaki jest Pana cel ostateczny. Udupic, ale kogo i za co? Szczerze. Ponial? Zazdrosci Pan sukcesow?

konus - 26.10.13 10:58
Czyli coś zawdzięcza PRLowi !!!A jednak mozna !!!

Włodzimierz Kowalik - 24.10.13 14:00
Ja rownież gratuluje.
"Korpulentni" i "konusowaci" zostali tez "oddelegowani" na prezesury organizacji polonijnych w Australii.

Hubert - 20.10.13 1:48
Gratulacje!

Monika Wiench - 17.10.13 9:06
Panie Janie,
wielkie dzieki za wspaniale podsumowanie. Ona jest naprawde wspaniala. Wlasnie wychodzi w druku Eli ksiazka po angielsku. Polecam
i pozdrawiam serdecznie
Monika

Jan Orawicz - 16.10.13 18:31
Brawo Złota Eluniu!!! Jesteś złotą cząstką żeńskiej Rzeczypospolitej Polskiej na
oczach całego świata !!! To Wielka - Biało-Czerwona Chluba - także dla Australijskiej Polonii !!! Szczęść Ci Boże w dalszych wspaniałych osiągnięciach
sportowych! ... Jan Orawicz

Wszystkich komentarzy: (9)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

20 Kwietnia 1920 roku
Rozpoczęły się VII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii.


20 Kwietnia 1946 roku
Odział KWP pod dowództwem kpt J. Rogulki ps. "Grot" odbił 57 więźniów w Radomsku


Zobacz więcej