Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.08.13 - 20:50     Czytano: [1412]

Komendant wyrzuca krzyże





Inspektor Karol Szwalbe nakazał usunąć krzyże z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i podległych jej komisariatów. Namawiał też policjantów, by nie szli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Tak wynika z pisma, jakie radomscy policjanci skierowali do komendanta mazowieckiej policji inspektora Cezarego Popławskiego.

Szefowi radomskiej policji nie podobał się również wizerunek św. Michała Archanioła, patrona policjantów.

Zachowanie komendanta, który pełni swoją funkcję od dwóch miesięcy, zbulwersowało policjantów, którzy postanowili skierować w tej sprawie pismo do komendanta wojewódzkiego policji. Podpisali się anonimowo jako „Policjanci KMP Radom i jednostek podległych”.

Oprócz komendanta wojewódzkiej policji Cezarego Popławskiego z listem funkcjonariuszy zapoznał się również ks. bp Henryk Tomasik, ordynariusz diecezji radomskiej.

Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Radomiu Justyna Leszczyńska nie chciała wczoraj komentować sprawy, odsyłając nas do Mazowieckiej Komendy Policji z siedzibą w Radomiu, gdzie pismo zostało skierowane.

Nie chciała także komentować sprawy ściągania krzyży w radomskiej komendzie miejskiej i zniechęcania funkcjonariuszy do udziału w pielgrzymce na Jasną Górę. Komenda mazowiecka potwierdza, że takie pismo wpłynęło i zostanie rozpatrzone.

– Mam nadzieję, że jest to tylko incydent, a nie trend, który będzie postępował w całej policji – komentuje senator Wojciech Skurkiewicz (PiS), który zapowiedział złożenie pytania poselskiego skierowanego do szefa MSW i komendanta wojewódzkiego policji z siedzibą w Radomiu.

W opinii jednego z policjantów, z którym wczoraj rozmawiał „Nasz Dziennik”, to nie jest odgórne polecenie z Warszawy, ale osobista akcja komendanta.

– Wcześniej współpraca z Kościołem była bardzo dobra. Tak było przez wiele lat. Nie wiem, co się stało, że Karol mógł zdecydować się na takie zachowanie, tym bardziej że jest policjantem nowego chowu, przyjętym do służby po 1990 roku. Być może zdecydowały względy rodzinne? – zastanawia się nasz rozmówca.

Policjant zastrzega, że niestety w policji jest w dalszym ciągu tak, że jeśli nawet w domu, prywatnie praktyki religijne są oczywistością, to w trakcie służby młodzi policjanci nasiąkają nawykami z czasów komuny.

– To zjawisko jest powszechne – mówi policjant. Autorzy pisma skierowanego do komendanta wojewódzkiego zarzucają swojemu bezpośredniemu przełożonemu, że jest człowiekiem „grubiańskim, nieprzyjemnym i niewierzącym w Boga”.

„Czy uczestniczyć w pielgrzymce i podpaść panu Szwalbe, czy odpuścić sobie, aby nie być napiętnowanym przez niego?” – dopytują policjanci. Oczywiście pewna grupa, wykorzystując urlopy, jak co roku udała się na pielgrzymkę w tzw. grupie mundurowej.

Informacje te potwierdza senator Wojciech Skurkiewicz, któremu osobiście opowiedziano o praktykach, jakie zagościły w radomskiej komendzie miejskiej.

– Wczoraj podczas pierwszego dnia pielgrzymki na Jasną Górę, w której uczestniczyłem, zwracały się do mnie osoby informujące mnie o rzeczach, które od pewnego czasu dzieją się w Komendzie Miejskiej Policji w Radomiu w związku z objęciem tej funkcji przez nowego komendanta – relacjonuje senator Skurkiewicz. Opowiadano mu, że krzyż i wizerunek patrona policjantów św. Michała Archanioła został zdjęty i zamknięty w szafie.

– To jest niepokojące, ponieważ niezgodę na tego rodzaju praktyki wyrazili nawet sami policjanci, pisząc owo pismo do komendanta wojewódzkiego, wskazując na rzeczy, które się tam dzieją. Stwierdzili, że komendant namawiał ich, by nie brali – jak to było dotychczas – udziału w pielgrzymce jako grupa mundurowa. Choć do tej pory współpraca z lokalnym Kościołem i duszpasterzami wyglądała bardzo dobrze – podkreśla senator Wojciech Skurkiewicz.

Duszpasterz radomskich policjantów ks. Gabriel Marcina potwierdza te informacje. – Komendant zdjął krzyż w pierwszym dniu swojego urzędowania. Była to pierwsza czynność, jaką zrobił. Potem nakazał również jego zdjęcie w sekretariacie. Sekretarka jednak tego nie zrobiła, dlatego została przeniesiona na inne stanowisko z tytułu niewypełniania poleceń służbowych.

Pod koniec czerwca okazało się, że zginął również krzyż i ikona św. Michała Archanioła ze świetlicy. Potem komendant polecił zdjęcie krzyży w dwóch komisariatach w Radomiu. W jednym z nich komendant nie wyraził na to zgody, a w drugim krzyż został zdjęty. Faktem jest, że również sugerowano policjantom, by nie szli w pielgrzymce – relacjonuje duszpasterz. Jak dodaje, krzyż zdjęty na komendzie jest niesiony przez jednego z pątników do Częstochowy.

Komendant miejski jest w tej chwili na urlopie i dopiero gdzieś pod koniec sierpnia będziemy w tej sprawie mogli coś więcej powiedzieć. W sprawie tego anonimu komendant będzie musiał się jednak wypowiedzieć – usłyszeliśmy wczoraj od Alicji Śledziony, rzecznika prasowego mazowieckiej policji.

Inspektor Karol Szwalbe ma 42 lata. To zupełnie nowy policjant bez milicyjnej i esbeckiej przeszłości. Ukończył politologię na Uniwersytecie Warszawskim. Służbę w policji zaczął w 1991 r. w Komendzie Rejonowej Policji w Puławach. Był wykładowcą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a od 2001 r. rozpoczął służbę w KWP w Radomiu. Tam był m.in. naczelnikiem Sekcji Patrolowo-Interwencyjnej, a także komendantem komisariatu policji. Od 2006 r. zastępca komendanta miejskiego policji w Radomiu. W 2011 r. objął stanowisko szefa sokołowskich policjantów, a rok później został komendantem KPP w Węgrowie.

Maciej Walaszczyk
Nasz Dziennik

Wersja do druku

Lubomir - 11.08.13 21:52
Można być obywatelem czującym i myślącym po polsku, a można być także wyłącznie rezydentem mieszkającym w Polsce. Rezydenci wiarę i kulturę chrześcijańską uznają najczęściej za jedną z bajek.

Jan Orawicz - 11.08.13 4:03
Ten cały komendant w taki sposób chce się podlizać PO i reszcie lewackiego
zbioru na polskiej ziemi. Zapewne czuje się nie policjantem,ale milicjantem.
Można podejrzewać,że jego tata był milicjantem albo wuja z ciotką. I tak to przeszło na tego towarzysza. W taki sposób symbol męki Chrystusa za ludzkie
barbarzyństwo go razi.Gdyby ten komendant przeżył choćby ćwiartkę czasu hitlerowskiego i sowieckiego zamordyzmu, to by widział na własne oczy,
że niszczone krzyże i kościoły przez tamtych barbarzyńców, powstały jak Feniks z popiołów. A co pozostało po barbarzyńcach??!! No,ale m a m o n a
odbiera rozum,tym bardzo chytrym na nią. Ofiarowane stanowisko dla każdej miernoty rodzi zwykle - także tego rodzaju " p o d l i z u n e k..." Te sprawy są znane ludziom,którzy przeżyli choćby trochę tego naszego życia na tym
ziemskim padole, wykopanym - właśnie przez takich osobników.Krzyż mu
wadzi,ale symbol bandytyzmu komunistycznego, w postaci sierpa i młota
zapewne nie wadzi,a wręcz odwrotnie r a d u j e!!

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 2020 roku
W wieku 86 lat zmarł wybitny kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny Krzysztof Penderecki. Nagrodzone utwory: „Strofy”, „Emanacje”, „Psalmy Dawida.


29 Marca 1937 roku
Zmarł Karol Szymanowski, polski kompozytor. Obok F. Chopina, uznawany za najwybitniejszego kompozytora (ur. 1882)


Zobacz więcej