Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.04.13 - 17:52     Czytano: [3236]

Nowe ciekawe FAKTY z kraju i zagranicy

Prez. Reagan o Polsce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan powiedział w swym najważniejszym przemówieniu politycznym przed brytyjskim parlamentem w 1982 r., że Polska nie jest ani wschodem, ani zachodem, ale jest centrum cywilizacji europejskiej, do której Polacy wnieśli razem ze swoją kulturą przede wszystkim „wspaniałą niezgodę na zniewolenie". To jest właśnie istota polskiej obecności w Europie, zwłaszcza w wieku totalitarnych imperiów. Jej potężnymi akordami były powstanie warszawskie i „Solidarność", które Reagan umieścił w kontekście wiecznych symboli dążenia do wolności: wyjścia Izraela z Egiptu, walki 300 Spartan, powstania Spartakusa... Wykpiwana dzisiaj tak łatwo „martyrologia" tworzy najwspanialsze rozdziały w historii ludzkości, a Polska zaznaczyła w niej swoją obecność, podejmując w II wojnie walkę z dwoma najbardziej zbrodniczymi reżimami w dziejach.

Cudzoziemcy Polakami

W 2011 r. otrzymało obywatelstwo polskie (bez repatriacji) 3499 cudzoziemców, w tym 2326 od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i 1123 w trybie administracyjnym. Do 30 czerwca 2012 r. odpowiednie dane to 1766 cudzoziemców (bez repatriacji), którzy nabyli obywatelstwo polskie, w tym 863 w trybie nadania przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i 903 w trybie administracyjnym. Najwięcej jest wśród nich Ukraińców, Białorusinów, Rosjan i Niemców.

Izraelczycy „Polakami”

To, że rządy polskie po 1989 często „gonią w piętkę” potwierdza to, że nadały one obywatelstwo polskie – paszporty polskie ok. 300 000 obywatelom Izraela, potomkom Żydów pochodzących z Polski, z których zdecydowana większość nie mówi po polsku i nie należy do przyjaciół Polski i Polaków! Zrobiono to pod naciskiem Izraela i USA, aby w ten sposób ułatwić podróżowanie i działalność tych Żydów w krajach Unii Europejskiej.

Order Wschodzącego Słońca

Ustanowiony w 1875 r. przez cesarza Mutsuhito Order Wschodzącego Słońca (Kyokujitsusho) jest najstarszym japońskim wyróżnieniem i drugim co do ważności, zaraz po Orderze Chryzantemy. Do 1945 nadawany był za zasługi wojskowe, po II wojnie światowej stał się odznaczeniem cywilnym. Jest przyznawany obywatelom Japonii oraz cudzoziemcom. Wśród Polaków wyróżnionych orderem są m.in. marszałkowie polscy Józef Piłsudski i Edward Rydz-Śmigły. Po wojnie order przyznano Andrzejowi Wajdzie, Henrykowi Lipszycowi, wykładowcy w Zakładzie Japonistyki i Koreanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i byłemu ambasadorowi RP w Japonii oraz wybitnej japonistce i tłumaczowi na język polski literatury japońskiej Krystynie Okazaki.

Światowy człowiek

Ostatni właściciel Łańcuta, hrabia Alfred Antoni Potocki (1886-1958) cieszył się wysoką pozycją towarzyską w świecie. Jego ojcem chrzestnym był cesarz niemiecki Wilhelm I, za sprawą matki Elżbiety z Radziwiłłów był spokrewniony z dwunastoma domami panującymi w Europie przed I wojną światową. Na zamku w Łańcucie podejmował gości zagranicznych, m.in. króla rumuńskiego Ferdynanda I i królową Marię, księcia Kentu Jerzego i ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa. Był przyjmowany na audiencjach przez papieża Piusa X i cesarza austriackiego Franciszka Józefa, tańczył na balach w pałacach książąt Schwarzenbergów i Fuerstenbergów w Wiedniu oraz w pałacu Buckingham w Londynie. Grał w tenisa z amerykańską aktorką Glorią Swanson, bywał na obiadach u amerykańskiego aktora Douglasa Fairbanksa i pisarki Mary Pickford, odwiedzał prezydenta Stanów Zjednoczonych Franklina Delano Roosevelta i generała amerykańskiej armii Johna Pershinga, polował z premierem Francji Georgesem Clemenceau i szefem państwa Vichy Philippem Petainem, składał wizytę Dalajlamie.

Nietolerancja Żydów

Żydzi zawsze i po dziś dzień zarzucają nie-Żydom nietolerancję religijną. Tymczasem sami nią grzeszą w swoim państwie – Izraelu. Można by było na ten temat napisać całą książkę. Dla przykładu: w grudniu 2012 napisy w języku hebrajskim obrażające chrześcijan odkryto w Jerozolimie przy wejściu na cmentarz ormiański oraz na murach klasztoru należącego do greckiego Kościoła prawosławnego (był to drugi tego rodzaju incydent w tym roku wymierzony w klasztor Krzyża Świętego). Sprawcy przedziurawili też opony trzech samochodów w pobliżu klasztoru. Z kolei w październiku 2012 graffiti w języku hebrajskim obrażające Jezusa pojawiło się na bramie klasztoru franciszkanów na Górze Syjon w Jerozolimie, a we wrześniu doszło do zbezczeszczenia katolickiego klasztoru trapistów w Latrun pod Jerozolimą. Sprawcy podpalili drewniane drzwi monastyru i wymalowali na ścianach antychrześcijańskie napisy. Po serii ataków wandali na miejsca i obiekty chrześcijańskie w Izraelu przedstawiciele Kościoła katolickiego zaczęli się domagać od władz izraelskich bardziej zdecydowanych działań wobec sprawców tych aktów (PAP 12.12.2012).

Film „Faraon”

Znany polski film „Faraon” (1965) w reżyserii Jerzego Kawalerowicza i oparty na powieści historycznej Bolesława Prusa pod tym samym tytułem (1895), a który otworzył Festiwal Filmowy w Cannes 1966 i otrzymał nominację do Oskara w 1967, był realizowany aż przez 3 lata (1962-65) w kilku krajach. Sceny pustynne głównie w Uzbekistanie i Egipcie - w oryginalnych sceneriach Luksoru i Kairu, oraz na naszej rodzimej Pustyni Błędowskiej koło Dąbrowy Górniczej; Nilem było jezioro Kirsajty na Mazurach, no i oczywiście w studio filmowym w Łodzi, gdzie m.in. zrekonstruowano wielkie świątynie. Konsultantami byli egiptolodzy: prof. Kazimierz Michałowski z Uniwersytetu Warszawskiego i Shadi Abdelsalam z Instytutu Filmowego w Kairze.

Święta Lipka

Święta Lipka koło Reszla na Mazurach to jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Przybywali tu pielgrzymi nie tylko z katolickiej Warmii, ale z dalszych okolic jak np. z Warszawy, oraz jeszcze bardziej dalekiego Wilna i Lwowa; wśród pielgrzymów odwiedzających Świętą Lipkę był m.in. królewicz Jan Kazimierz. Piękna świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia NM Panny (1688-96) wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce i cenną polską pamiątką na tym terenie. Jej budowniczym był Jerzy Ertli z Wilna, który pracował przy budowie kościoła św. Jana w Wilnie.

Polska pustynia

Aż trudno w to uwierzyć, ale mamy w Polsce swoją własną... pustynię. Jest to Pustynia Błędowska koło Olkusza. Jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Ma 8 km długości i 4 km szerokości i zajmuje obszar 30 km kw., czyli 3000 hektarów. Średnia miąższość piasków wynosi 18 m, największa ok. 45 m. W upalne dni występuje na niej czasami – jak na prawdziwych pustyniach - zjawisko fatamorgana.

Polski ser

Do tej pory za ojczyznę sera uważana była Francja, gdzie jego produkcję rozpoczęto ok. 4000 lat temu. Jednak w 2012 roku historia sera uległa radykalnej zmianie. Otóż odkrycia archeologów polskich i brytyjskich udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że ojczyzną sera są ziemie leżące na terenie dzisiejszego państwa polskiego. Na Kujawach odkopano przedmioty sprzed 7000 lat, które służyły do produkcji sera.

Polacy w MET

MET czyli Metropolitan Opera to teatr operowy w Nowym Jorku na Broadwayu otwarty w 1883 r. Jest on jedną z najważniejszych scen operowych świata, słynącą z wysokiego poziomu artystycznego spektakli, skupiającą najwybitniejszych śpiewaków, instrumentalistów i dyrygentów, także scenografów i reżyserów (m.in. 1908–15 A. Toscanini wystawił w nim ponad 170 oper). Z Polaków w MET występowali znakomici śpiewacy: M. Sembrich-Kochańska, J.M. i E. Reszkowie, A. Didur, J. Kiepura, W. Ochman, T. Żylis-Gara, T. Wojtaszek-Kubiak, Z. Donat, dyrygent K. Kord i in.

Maria Fołtyn

2 grudnia 2012 zmarła Maria Fołtyn (ur. 1925), znana śpiewaczka (sopran) i reżyser spektakli operowych; uczennica A. Didura oraz A. Sari. W 1956 otrzymała złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w Vercelli; była solistką oper: w Warszawie (1949–62), Lipsku (1962–65), Lubece (1965–67), Łodzi (1967–70) i Hamburgu (1967); od 1971 działa gł. jako reżyser operowy; szczególny sukces odniosły jej inscenizacje oper S. Moniuszki za granicą: Halki, m.in. — w Hawanie (1971), Meksyku (1974), Ankarze (1977), Nowosybirsku (1984), Kanadzie i Stanach Zjedn. (1986, 1988), Kurytybie i Paranie (1991), Strasznego dworu — w Bukareszcie (1979), Tokio (1979) i Samarze (1994), oraz Parii w Hawanie (1991). Od 1992 organizatorka Międzynarodowego Konkursu im. S. Moniuszki dla Młodych Wokalistów w Warszawie, prezes Tow. Miłośników Muzyki Moniuszki.

Geografia Ptolemeusza

Uczony grecki Klaudiusz Ptolemeusz (żył 100-168) wydał m.in. bardzo ważne wówczas dzieło z zakresu geografii pt. Geografia, w którym uwzględnił ok. 8100 najbardziej znanych miejscowości, gór i rzek. Jeśli chodzi o ziemie dzisiejszej Polski, słabo wówczas znane w cywilizowanej Europie, to wymienił m.in. Budorigum utożsamiane z Wrocławiem lub Brzegiem, Kalisię, identyfikowaną przez niektórych z Kaliszem, Karrodunon łączony dawniej, np. przez J. Lelewela z Krakowem, Skurgon, Askaukalis utożsamiany ze Żninem w Wielkopolsce.

Kościół Mariacki w Krakowie

Wielki gotycki i dwuwieżowy kościół Mariacki czyli kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIV-XV w., jest po Katedrze Wawelskiej najbardziej znanym kościołem w Krakowie; należy także do najbardziej znanych kościołów i zabytków Polski. Od 1962 posiada tytuł bazyliki mniejszej. Kościół stanowi wraz z wyposażeniem wielkie arcydzieło sztuki i jest wielkim i cennym muzeum. Jest tu m.in. słynny, największy na świecie gotycki Ołtarz Wielki – dzieło Wita Stwosza (XV w.).

„Polski” Kanut I Wielki

Syn króla Danii, Swena Widłobrodego i Polski, księżniczki Świętosławy (Gunhild), córki Mieszka I, a siostry Bolesława Chrobrego – Kanut I Wielki, był królem Anglii od 1016 do 1035 roku.

Polska-Francja

Więzy historyczne łączące Polskę z Francją trwają nieprzerwanie od tysiąca lat: od czasu pierwszych zakonników benedyktyńskich przybyłych z Francji do Polski za pierwszych Piastów i od czasu pierwszych biskupów francuskiego pochodzenia (np. biskup krakowski Baldwin 1103-09) nigdy nie ustała w dziejach wymiana kulturalna i ideowa między bliskimi sobie narodami. Już w średniowieczu na paryskiej Sorbonie studiowali Polacy, m.in. późniejszy biskup krakowski, a potem arcybiskup gnieźnieński Iwo Odrowąż (zm. 1229).

Prudnik

Prudnik na Opolszczyźnie w języku niemieckim aż do 1708 r. był nazywany Polnisch-Neustadt czyli Polskie Nowe Miasto. Stąd Polacy Prudnik nazywali także Nowym Miastem. Dlatego jeszcze w 1750 r. nazwa dla Prudnika "Nowe Miasto Królewskie" wymieniona jest w języku polskim przez króla pruskiego Fryderyka II pośród innych miast śląskich w zarządzeniu urzędowym wydanym dla mieszkańców Śląska. Jeszcze przed II wojną światową Prudnik był żywym ośrodkiem polskości. W okresie plebiscytu działała tu Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska, a potem oddział Związku Polaków w Niemczech i Polsko-Katolickiego Towarzystwo Szkolne. W kościele były odprawiane nabożeństwa polskie.

Zabytki Lubelszczyzny

Na terenie województwa lubelskiego zachowały się cenne zespoły pałacowo-parkowe: Potockich w Radzyniu Podlaskim, Zamoyskich w Kozłówce (bogate muzeum) oraz Czartoryskich w Puławach. Z zamków zachował się zamek w Lublinie z bardzo cenną kaplicą św. Trójcy, oraz ruiny gotyckiego zamku w Kazimierzu Dolnym i renesansowego monumentalnego zamku Firlejów w Janowcu. Z kościołów należy wymienić zabytkowe kościoły i klasztory w Chełmie, Zamościu, Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Uchaniach, Krasnobrodzie, Gołębiu i Kraśniku. Piękna renesansowa Starówka w Zamościu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego (UNESCO).

Krzyżtopór

W miejscowości Ujazd k. Opatowa na Kilecczyźnie dominują ruiny dużego pałacu zwanego Krzyżtopów. Pałac, wzniesiony w 1627-44 w stylu włoskim dla Krzysztofa Ossolińskiego, według legendy „okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a 4 narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów”. Pałac zniszczyły wojska rosyjskie w 1770 r. w czasie dławienia przez nie Konfederacji Barskiej. Od tej pory stanowi stosunkowo dobrze zachowaną monumentalną ruinę (zachowanych 90% murów). Planuje się odbudowę pałacu.

Marian Kałuski

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1865 roku
Urodził się Antoni Listowski, polski dowódca wojskowy, gen. dywizji, pełniący obowiązki Naczelnego Wodza wiosną 1920 (zm. 1927


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej