Poniedziałek 18 Grudnia 2017r. - 352 dz. roku,  Imieniny: Bogusława, Laury

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 02.02.07 - 22:02     Czytano: [20655]

Dział: Głos Polonii

Odwołać ambasadora

Szanowna Pani Minister
Anna Elżbieta Fotyga
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
AL. J. Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa

Wielce Szanowna Pani Minister

Minął już rok od chwili zwycięstwa wyborczego „Prawa i Sprawiedliwości”; zwycięstwa, które wlało w serca milionów Polaków nadzieję na gruntowne zmiany polityczne w ich Ojczyźnie a tym samym na poprawę ich losu i to nie tylko w aspekcie materialnym lecz nade wszystko w wymiarze duchowym.
Podobne nadzieje wiązały z tymi zmianami środowiska polonijne na całym świecie, przede wszystkim zaś te, w mrocznych czasach komunizmu a także w zmarnowanych latach tzw. Transformacji 1990 – 2005, liczyły na zdecydowane przemiany ustrojowe.

Polonia szwajcarska z uwagą śledzi sytuację w Polsce oraz poczynania władz w Warszawie. Wiele z tych działań budzi nasze uznanie ale też i uzasadnione obawy, że przemiany w Polsce, dokonywane zbyt wolno i niezdecydowanie, w pewnym momencie utkną w koleinach niemożności czy wręcz zaniedbania. Do dziedziny tej zaliczamy politykę zagraniczną a przede wszystkim w jej ramach odnowę kadrową.
Dla nikogo interesującego się polityką nie jest tajemnicą, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nadal zaliczane jest do tych sektorów władzy w których najmocniej osadziła się żydokomunistyczna kadra wykorzystująca wszelkie możliwe okazje by torpedować, czy przynajmniej osłabiać, działania rządu polskiego a tym samym szkodzić polskiej racji stanu.
Wymiana urzędników na placówkach zagranicznych postępuje zbyt wolno i w sposób, nie obrażając, dyletancki. Nie można bowiem ograniczać się do zmian w ambasadach i konsulatach pojedynczych osób lecz kompletnie odnawiać składy personalne zapobiegając tym samym utrwalaniu się starego porządku i wpływów „wrogiego układu”.
Taką sytuacją mamy w Szwajcarii, gdzie tutejsi pracownicy ambasady i konsulatu wyraźnie okazują niechęć do środowiska tutejszej diaspory reprezentującej postawę patriotyczno-niepodległościową.
Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii ZOP, będący dachową organizacją skupiającą działające na terenie Szwajcarii polskie kluby i związki, do którego należą również dwie najważniejsze instytucje, a mianowicie Polskie Misje Katolickie we Fryburgu i Zurychu, odczuwa najbardziej brak właściwych ludzi na polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych w Bernie. Pracują w nich nadal osoby blisko związane personalnie i ideowo z komunistycznymi oraz tzw. libertyńskimi kręgami w kraju, wrogo wręcz nastawione do środowiska patriotyczno-niepodległościowego skupionego wokół ZOP.

Szanowna Pani Minister
W tym kontekście niepokojąca jest działalność pana Janusza Niesyto, ambasadora RP w Szwajcarii, który podobnie jak jego poprzednik, pan Margański, przekracza uprawnienia dyplomatyczne, prowadząc bojkot Związku Organizacji Polskich w Szwajcarii. Widzimy w tym działanie celowe, mające prowadzić do rozbicia jedności wśród polskich patriotycznych organizacji.
Procederowi temu Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii musi przeciwstawiać się z mocy statutu a także w interesie tutejszej polskiej, w większości patriotycznie nastawionej diaspory.
Domagamy się by Pan Janusz Niesyto, reprezentujący urząd Premiera oraz Prezydenta RP, a kontynuując znaną nam z czasów Polski Ludowej politykę agenturalno-rozbijacką, absolutnie sprzeczną z polską racją stanu oraz interesem najwyższych władz państwowych, został bezzwłocznie z tego godnego urzędu odwołany.

Szanowna Pani Minister
Wiemy dobrze, że podobne problemy mają właściwie wszystkie środowiska polonijne na całym świecie, i że jest to problem globalny wymagający szybkiego i skutecznego rozwiązania. Polska diaspora w większości jest wprawdzie politycznie bierna ale jej postawa oraz przekonania polityczne są zdecydowanie bliskie obecnym władzom w Polsce i potencjału tego, zmarnować nie można. A działania zmierzające do rozbicia jedności Polaków, wprowadzanie zamieszania w ich środowiskach, marginalizacja czy wręcz likwidacja tematów o treści patriotycznej i niepodległościowej, prowadzone są z całą mocą i konsekwencją.
Jak widać kręgom tym nie zbywa na doświadczeniu, ani na logistyce ani na środkach finansowych. Większość ich mocno związana jest właśnie z polskimi placówkami dyplomatycznymi. I tu koło się zamyka. Nie jesteśmy w stanie, jako organizacje polonijne, skutecznie przeciwstawić się działaniom wrogich Polsce sił, dysponującym ogromnym potencjałem i perfidnie wykorzystujących stojącą dla nich otworem infrastrukturę oraz ogromne środki finansowe.

Rozumiemy, że przedstawione przez nas problemy mają charakter ogólnikowy, wszelako jesteśmy w każdej chwili gotowi służyć szczegółowymi materiałami dotyczącymi dręczących diasporę problemów, i to widzianych przez szerszy pryzmat ogólnych interesów Państwa Polskiego.
Będziemy radzi otrzymać od Pani Minister odpowiedź na najważniejszy w tej chwili dla nas Polaków w Szwajcarii problem, wymiany kadrowej na polskich placówkach dyplomatyczno – konsularnych w Bernie.

Pozostajemy z wyrazami prawdziwej sympatii, zapewniając przy tym o naszym poparciu dla Rządu pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego oraz Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, pana Lecha Kaczyńskiego.

Do wiadomości:
Pan Prezydent RP Lech Kaczyński, Warszawa
Pan Prezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński, Warszawa

Za Związek Organizacji Polskich w Szwajcarii
Dr Jan Pyszko – prezes
Stanisław Komorski – sekretarz


Binningen, dnia 13 grudnia 2006 r.

Wersja do druku

gstaszewski - 01.11.09 21:17
Panie Ryziel, to jest wlasnie TO/.

Alicja - 28.08.09 16:52
Rodacy maja rację! Na Białorusi , w Mińsku jest jeszcze gorsza sytuacja. Tutejsza ekipa "polskich dyplomatow" - to całkowita porażka. Takich "wysłańców" jeszcze nie widziano zza czasów komunistycznych! Panie Ministrze, panie Sikorski, niech pan przeczyta życiorys Litwina - to jest pedagog resocjalizacyjny, a nie zawodowy dyplomata. Jego "dyplomacja" polega na jak najwiekszej liczbie ściągnietych kolegów (równiez z bardzo podejrzanymi życiorysami) z Moskwy. Czy w MSZ zabrakło kandydatów na stanowisko Ambasadora w Mińsku?!?

polak maly - 11.08.09 3:37
Szanowni Panstwo rodacy na calym swiecie albo jestescie tak niezorientowani albo tak naiwni.Nic sie w Polsce nie zmieni bez naszego w tym udzialu w zmianie ordynacjii wyborczej ktora mimo zapisu w konstytucji RP o rownosci wszystkich obywateli preferuje partie polityczne i to one od czasu porozumien Okraglego Stolu sa winne tego stanu rzeczy.Nic sie samo nie zrobi a ruch na rzecz JOW pod przewodnictwem profesora z Wroclawia Jerzego Przystawy nawet jak pojdzie w tzw marszu na Warszawe i 100 razy niema szans na wprowadzenie ordynacjii wiekszosciowej bo to by oznaczalo koniec kariery nieudacznikow .Prosze zwrocic uwage na fakt ze za rzadow PiSu i za rzadoe PO marszalkiem Sejmu jest ten Sam wygwizdany na uroczystosciach Solidarnosci w Gdansku ubieglego roku Bogdan Borusewicz a ministrem spraw zagranicznych za rzadow PiSu i Po ten sam Radoslaw Sikorski .Niema znaczenia ktora partia w Polsce sprawuje wladze to zawsz ci sami ludzie od 20 lat.Przejzyjcie wreszcie na oczy i przylaczcie sie do Bojkotu wyborow do Sejmu proklamowanych przez Stowarzyszenie Demokracja USA zsiedziba w Nowym Yorku Bojkot wyborow a Polsce poparla wielka patriotka i dzialaczka Solidarnosci Pani Anna Walentynowicz ,Pan Andrzej gwiazda nawet zaproponowal aby isc na wybory ,zabrac karte do glosowania i przykleic ja na oknie w widocznym miejscu.Trzeba podjac kolejny wysilek i dokonczyc rewolucje Solidarnosci i odebrac wladze tym ktorzy nas oszukali.Pozdrawiam z USA i poddaje panstwu pod rozwage powyzsza sprawe.Stefan Michal Dembowski stowarzyszeniedemokracjausa@yahoo.com

Helena - 29.05.09 11:48
Dobrze ze znacie zyciorysy swoich konsuli.
Sa tez tacy, ktorzy zrobili blyskawiczna kariere na studiach dostajac
stypendia z fundacji batorego,natychmiast w MSZ.i konsulacie
Propaguja Karte Polaka. Mowia, ze pochodza z Warszawy a to
nieprawda. Polonia ma sie asymilowac.

Czyzby niektore narody mieliby Wymienic Styl i charakter swojego zycia

i wymienic sie z kamienicami..........

Lubomir - 23.05.08 15:04
Re: max. Wiele poszlak wskazuje, że wymieniona osoba jest bardzo ważnym ogniwem w strukturach BND i Mosadu. Chronią ją najwyrażniej dwa parasole, jeden z Berlina, drugi z Tel Awiwu.

warszawiacy - 05.11.07 16:32
Pan Prezes Pyszko cieszy się dobrą opinią wśród nas i dziękujemy Mu za wypowiedzi.Liczymy;że polski rząd wybierze polskich ministrów i ambasadrów.Wybrani będą służyć Polsce i światu,a nie sobie.Amen.

Skorpion - 13.05.07 19:39
Do: Polak Zdrowo Myślący- jesteś albo naiwny albo niezorientowany. A swoją drodą lustracja powinna objąć również i przede wszystkim cały garnitur dyplomacji. Wyczyścić i odświerzyć go !!!

Magda K. - 20.04.07 11:30
"stara polonijna gwardia" wysmazyla list w obronie towarzysza Niesyto. Wiele do myslenia daje fakt, ze jest to, to samo srodowisko, ktore w okresie stanu wojennego biesiadowalo z towarzyszami konsulami i ambasadorami zarowno w restauracjach hotelowych Zurychu jak i w goscinnych progach PRL-owskich placowek w Bernie. O podrozach do PRL-u w tamtych czasach "wielkiej smuty", nie wspominajac. Poniewaz jak widac golym okiem, razwiedka w Szwajcarii ma sie nadal dobrze, czas by stosowne instytucje polonijne wystapily o ogolna samolustracje wszystkich "zaangazowanych" Polonusow. Moze na przyklad ZOP ?

stary emigrant polityczny - 11.04.07 11:10
Goniac z tego kraju towarzysza Niesyto nie mozna zapomniec o jego pozostajacych tutaj - a madrzacych sie nadzwyczaj - towarzyszkach i towarzyszach, *dzialajacych" w roznych tzw. polonijnych organizacjach oraz polskojezycznych redakcjach. Lustracja, jesli juz ma byc, to niech bedzie przeprowadzona konsekwentnie i stanowczo.

max - 06.04.07 19:28
A co z ambasadorką Polski w Watykanie, dr Suchocką? Kiedy ona zostanie zawrócona do kraju, tu mogłaby pogłębiać "centralizm demokratyczny" i może się z tego zagadnienia habilitować.

Stan - 23.02.07 17:05
Pozwole sobie na usuniecie niescislosci, ktora wkradla sie do tekstu "neutralnego". SVP jest nie druga lecz pierwsza co do poparcia spolecznego partia w Szwajcarii. Po wyborach przed trzema laty uzyskala najwiecej glosow i utrzymuje ten prymat do dzisiaj ( wedlug biezacych sondazy) z wynikiem 27%. Druga co do sily jest piata kolumna szwajcarskiego ukladu politycznego, czyli SP (socjalisci), majaca swoja centrale raczej w Brukseli niz w Bernie.

Neutralny - 23.02.07 1:03
Na komentarz " Polak zdrowo myślący " można odpowiedzieć tylko jednym zdaniem " koń, który zdycha najmocniej kopie ". Koło postkomunistów, zgromadzonych około własnego ambasadora rusza do ataku, obraża Szwajcarów, którzy im dali chleb i pracę, obraża demokrartyczną partię SVP, drugą najsilniejszą partię polityczną w Szwajcarii i obraża Polaków ( nie mówię o polskojęzycznych i współpracownikach UB, którzy Polakami nie są ). Jej gniew i wściekłość jest wyrazem bezsilności i bezradności. Prawdę i sprawiedliwość ,uważa ta zbankrutowana kasta polityczno-narodowa, za największego wroga, która nienenawdzi demokracji Helwetów i polskich gojów. Dziękujemy prezesowi dr Janowi Pyszko za jego determinację, odwagę i spełnienie patriotycznego obowiązku. Niechaj przykład szwajcarski jest wzorem dla innych placówek dyplomatycznym do naśladowania, jak np. w Francji, Australii, czy Kanadzie i innych.

Bartosz Glowacki - 22.02.07 19:39
Jestem studentem z Polski na praktyce i przypadkowo dowiedzialem sie o istnieniu tego portalu. Nie chce sie mieszac w sprawy tutejszej Polonii ale przy lekturze tych postow zadziwia mnie jedna rzecz. Z jednej strony czytam uargumentowane wypowiedzi "obozu" dazacego do usuniecia obecnego pana ambasadora ze stanowiska, a z drugiej "oboz" jego obroncow, ktorzy tak naprawde poza inwektywami i emocjami pod adresem przeciwnikow nie maja nic konkretnego do powiedzenia w tej sprawie. Wiec jesli nawet w Szwajcarii niektorzy rodacy nie potrafili sie nauczyc rzeczowej wymiany pogladow to nie dziwmy sie niskiej kulturze politycznej w Polsce. A swoja droga jesli pan ambasador ma za soba taka przeszlosc jaka mu zarzucaja jego adwersarze, to ja bym sie ich postawie specjalnie nie dziwil.

Polak zdrowo myslacy - 22.02.07 10:43
Nalezac do nowej fali imigracyjnej, nie wyrastajac juz w starym ukladzie politycznym, ale w tym nowym, "lepszym", nie zgadzam sie ani w jednym punkcie z opinia Pana Pyszki, oraz ZOP. Na podstawie tego artykulu, moge wywnioskowac, iz ZOP to nie niestety banda PiSowskich oszolomow, nie widzacych z nienawisci, i z zawisci czubka wlasnego nosa. Ludzie, jak tak mozna? Ten czas skonczyl sie 17 lat temu!!! Ile chcecie pluc jesze wokol siebie jaki ten swiat jest niesprawiedliwy, i jacy biedni wy jestescie? Czego wy chcecie? Wladzy, kasy, poczucia sily? Sprawiedliwosci nie ma i nigdy nie bedzie, wiec o tym zapomnijcie. Obracajac sie w kregach polonijnych w Szwajcarii, moge powiedziec, iz ZOP jako Zwiazek Organizajci Polonijnych w Szwajcarii, nie reprezentuje niestety ich zdania, i nie ma na to wplywu Pan Niesyto, ale normalny, zdrowy ludzki rozsadek. Krotko mowiac, wiele organizacji, lub conajmniej wiekszosc tak zwanych "reprezentowanych" osob nie podpisalo by sie pod tym pismem! Pozostawiam ten, jakze objektywny i przemyslany, oraz w zadnym calu nie tendencyjny list, ocenie czytelnikow. Przypomina mi to troche kampanie SVP ktora probuje zdobywac glosy siejac strach i nienawisc do "Auslanderow". No nie wiem moze to po prostu nowa, tania gra polityczna ktora weszla w mode?

Tow. "myslący inacze - 18.02.07 15:32
Oświadczam że nasz drogi Tow. Niesyto wywiązuje się świetnie ze swoich obowiązków ambasadora w Szwajcarii.
Tow. komsomolec Niesyto osobiście wybrany na ambasadora przez tow. Siergieja Ławrowa przyczynił się do rozkwitu naszej "GRU" i "FSB" (dawna KGB)
w Szwajcarii, za co tow. Niesyto i pani minister
Fotydze bardzo jesteśmy wdzięczni.
Jednocześnie chcę podziękować naszej wiernej
towarzyszce "Irenie" i tow. "myslącym innaczej"
za ich wierną służbę naszej wielkiej ojczyźnie Rosji.

Tow. I Sekretarz Wołodia Putin

mienszewik - 17.02.07 14:46
Z tymi"myslacymi inaczej" to zawsze jest ambaras bo zazwyczaj okazuje sie, ze nie tyle "mysla inaczej", co w ogole nie mysla. Bo skoro pan Niesyto legitymuje sie watpliwej wartosci kariera dyplomatyczna a jego poprzednik, pan Jedrys, wlasnie od paru dni chwalebnie okupuje liste agentow WSI, to o jakiej normalizacji stosunkow na linii Polonia-Ambasada/Konsulat moze byc mowa? Ciekawy jestem, czy gdyby w Polsce panowal nie komunizm a nazizm a ambasady i konsulaty obsadzone bylyby starymi nazistowskimi urzednikami lub ich dziecmi, dumnymi z przynaleznosci do NPD (nazistowskiej odpowiedniczki SLD czy innych podoczepianych do niej "Demokratow"), to czy rowniez ci "inaczej myslacy" zachecaliby do wspolnego swietowania, biesiadowania, usciskow, usmiechow oraz gardlowali o tolerancji, wybaczeniu, jednosci itd. itp? Czy pani "Irence" rzeczywiscie nie byloby wtedy wstyd? Kto tu wiec komu wciaz probuje robic wode z mozgu?

Szwajcar - 17.02.07 1:11
Przy tej okazji poprosimy pana ambasadora Niesyto o szczegółowy życiorys-może to osoba krystaliczna ? Jednak wiemy, że za czasów Polski Ludoweł znadowało się na terenie naszego państwa co najmniej 300 współpracowników UB,a więć szpionów. Ci zawsze chętnie odwiedzali i odwiedzają Polską Ambasadę i kochają swojego
ambasadora. Lustracja jest konieczna również w Szwajcarii, nie wystarczy już lista Wildsteina.

Irena - 15.02.07 20:49
Jak mozna cos takiego napisac i jeszcze do tego sie podpisac
Wstyd!!!

miezkaniec szwajcarii - 15.02.07 20:17
niech pan Pyszko pyszczy gdzie indziej (jak ma gdzie).
U NAS w Szwajcarii jest od przyjazdu pana Ambasadora
Niesyto wszystko w porzadku. Kto tutaj sieje zamieszanie ?
Ja i inni wiedza - samozwany Prezes Calej???? Polonii w Szwajcarii

myslacy inaczej - 14.02.07 12:52
Co za bzdury, ambasada polska rozbija jednosc wsrod polskich organizacji... Wprost przeciwnie, po 26 latach pobytu w Szwajcarii mam prawo twierdzic, ze wlasnie teraz, pod "rzadami" obecnej ekipy ambasady jest duzo wiecej okazju by sie "jednoczyc", by wspolnie obchodzic rocznice, wspolnie swietowac czy bawic sie...
Powyzszy elaborat utrzymany w zimnowojennym tonie i obrazajacy takze wszystkich tych, ktorzy mysla inaczej, dyskwalifikuje sie sam.
A tak na marginesie, kto dal prawo ZOP-owi reprezentowania niby to wszystkich polskich organizacji w Szwajcarii ?

Cicero - 12.02.07 18:22
Z wielkim zainteresowaniem śledzimy bezprecedensowe stanowisko organizacji polonijnej. Przed wyborami bracia Kaczyńscy przekonywali wyborców, że jeden z głównych priorytetów ich polityki, tak zwanej IV Rzeczypospolitej, będzie " oczyszczenie " dyplomacji. Dotychczas nic na to nie wskazuje. Teraz muszą podjąć decyzję : odwołać, czy nie odwołać ambasadora z Szwajcarii. Gra jest wysoka. Chodzi o polityczną i osobistą wiarygodność pana Prezydenta i pana Premiera oraz o wiarygodność całego PiS-u.

Luter - 09.02.07 17:12
Zyciorys pana Niesyto to przyklad kariery zaangazowanego i przekonanego komunisty oraz wiernego giermka Moskwy. Od I sekretarza PZPR po zaszczytne studia na MGiMO oraz Akademii Dyplomatycznej w Moskwie. Na moskiewskiej uczelni byl jedynym zagranicznym czlonkiem Egzekutywy Komsomolu. To z pewnoscia nie przypadek dla kazdego kto ma choc troche pojecia o mechanizmach funkcjonowania komunistycznego systemu. W 1978 na zebraniu partyjnym ubolewal nad wyborem Karola Wojtyly na Tron Piotrowy. W stanie wojennym dal sie poznac jako jego szczery entuzjasta czego na wlasnej skorze doswiadczyli jego niektorzy zbyt prosolidarnosciowo nastawieni koledzy. Zaufany Moskwy, dzieki ktorej uniknal usuniecia z MSZ po ucieczce brata na Zachod. Pupilek i prawa reka Kwasniewskiego w charakterze dyrektora protokolu dyplomatycznego. Wystarczy? Czy osobnicy z taka przeszloscia, przez cale swoje "partyjne" zycie ziejacy nienawiscia do tzw. imperializmu, i w ogole do "zgnilego Zachodu", maja dzisiaj, w dobie przemian i otwarcia na "wczorajszych wrogow" - do wrogow zaliczana byla i Szwajcaria - kreowac i prowadzic polityke wedlug polskiej racji stanu? Przeciez to jest haniebne i niepotrzebnie stwarza wsrod wladz szwajcarsklich wrazenie, ze albo jestesmy nieudolni albo nie mamy wobec nich szczerych zamiarow skoro podsylamy im do stolicy czlowieka, nie tyle Warszawy, co Moskwy.

niedoinformowany - 06.02.07 10:53
A może warto podać więcej szczegółów z życia i działalności dyplomatycznej pana ambasadora, które by potwierdziły zasadność odwołania go ze stanowiska.

Ryziel - 04.02.07 12:43
Bardzo ładne pismo,tylko jeszcze bardziej ładna Wasza naiwność.Ambasadorów i otoczenie skrupulatnie wyczyścił człowiek narodu wybranego Pan Geremek, a kto rządzi Polską ? może my Polacy?.Nie ! - Naród wybrany...muszę zapalić Edelman

Wszystkich komentarzy: (24)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

18 Grudnia 1865 roku
Została uchwalona 13 poprawka do konstytucji Stanów Zjednoczonych, która znosiła niewolnictwo.


18 Grudnia 1952 roku
Urodziła się Krystyna Janda, polska aktorka i reżyser filmowy.


Zobacz więcej