Sobota 14 Grudnia 2019r. - 348 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.12.12 - 12:59     Czytano: [1170]

Autorytety


Niekiedy kogoś takiego można spotkać zwyczajnie na ulicy. Jako jednego z tysięcy przechodniów. I wówczas człowiek czuje się jak gdyby doświadczył obecności Boga. Jak gdyby stał się w jego obecności cud. Ktoś wielki, a idzie i załatwia codzienne sprawy, jak każdy z nas. Idzie na lotnisko. Wchodzi do restauracji lub sklepu. Świat cierpi na deficyt autorytetów. Świat wyspecjalizował się w deprecjonowaniu wszystkiego i wszystkich. Autorytet to z pewnością ktoś taki jak Ignacy Paderewski. Ktoś bardzo wielki i to nie wyłącznie w fizycznym sensie. Ktoś równy królom i mający królów za swoich słuchaczy i osobistych przyjaciół. Czy dzisiaj są tacy?. Nic nie słychać o przyjaźni Krzysztofa Pendereckiego z królem Hiszpanii czy królową Anglii, ale chyba można bezsprzecznie mówić o bardzo wielkim autorytecie, w przypadku tego wybitnego kompozytora. Autorytet nie pcha się na pierwsze strony gazet, ani nie uczestniczy w telewizyjnych hucpach. On tworzy dla przyszłości. Jego miarą będzie pozostanie w historii.


Więźniowie mają spacerak a ludzie wolni co?

W Polsce ostatnich lat nastąpiła niemalże masowa likwidacja ogrodów działkowych. Kiedy można było przeprowadzić częściowe lub całkowite uwłaszczenie ogrodów polskich rodzin, w wielu przypadkach wydano na nie wyroki śmierci. A przecież mieszkańcy Warszawy czy Wrocławia potrzebują ruchu na świeżym powietrzu, podobnie jak w poprzednich pokoleniach. Alternatywą dla ogrodów, parków czy lasów nie mogą być tancbudy, agencje towarzyskie, kluby gejów czy gejparady, gdzie młodzi ludzie będą spędzać swój wolny czas, czy zużywać nadwyżki swojej energii. Turystyka jest znakomitą formą rekreacji, ale to rekreacja odświętna a nie systematyczna. Działka to hobby na każdy dzień. To bezcenny kontakt z przyrodą, to cisza i uspakajający zapach kwiatów, to wypoczynek w cieniu sosny i świerku. To wreszcie zrywanie owoców z własnych drzew. W dobie hałasu motoryzacyjnego i informacyjnego potopu, to autentyczna strefa ciszy i skrawek wolnego od w/w potopu lądu. Psyche domaga się świeżego powietrza i aktywnego wypoczynku. Fizys również.


Polacy to nędzarze?

Dzisiaj 21 grudnia 2012 roku we włoskim dzienniku 'La Stampa' zamieszczono fotografię z Polski i komentarz do tej fotografii. Można byłoby się cieszyć, że wreszcie jakieś informacje na temat Polski drukowane są we włoskiej prasie. I to w dodatku prasie nie byle jakiej, bo w jednym z największych dzienników, którego egzemplarze można spotkać na całym globie. W dodatku ten dziennik jest wydawany przez 'prawie naszych' w Turynie i jest własnością 'prawie naszego' Fiata. Jednak można odnieść wrażenie, że bardziej chodzi o ośmieszenie Polski, niż o pozytywną reklamę. Fotografia przedstawia bezdomnego mieszkańca Szczecina, który chowie się przed mrozem do kanału ciepłowniczego. Dziennik dodaje, że kiedy robi się w Polsce zimno, kanały ciepłownicze przekształcają się w domy. Marzenie Hitlera wydaje się spełniać. Za sprawą restrukturyzatorów-sabotażystów ci Polacy autentycznie przypominają hitlerowskich podludzi. Wszyscy oni powinni znaleźć się w domach opieki socjalnej. Tak powinno być w cywilizowanym państwie. Ukryty i cyniczny wróg spycha Polaków na pozycje wcześniej projektowane przez największych ludobójców w dziejach ludzkości. Czy Włosi po obejrzeniu fotografii i przeczytaniu komentarza do niej, zechcą jeszcze snuć dalsze plany inwestycyjne w Polsce?. Wątpliwe. Kto traktuje poważnie nędzarzy...


Trwają ataki na polską spółdzielczość mieszkaniową

Polską spółdzielczość mieszkaniową niszczono od dłuższego czasu. Odbierano jej zdolność inwestycyjną, ba nawet zdolność prowadzenia bieżących remontów i modernizacji, poprzez niekończące się zwolnienia personelu pracowniczego. Obecnie spółdzielczość polska nie usiłuje się nawet bronić. Praktycznie nie posiada swojej prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Zdjęto również z lokalnych spółdzielni zależność od centralnych instytucji kontrolnych. Prasę spółdzielczość zlikwidowała albo z chytrości, albo nie dostrzegała potrzeby jej istnienia. Dzisiaj nawet trudno o solidne strony internetowe, walczące słowem o przyszłość spółdzielczości, szczególnie tej mieszkaniowej. Zatem spółdzielczość zaczyna przegrywać z różnymi domorosłymi rewolucjonistami od 'wspólnot', a nie wiadomo czy w przyszłości nie specjalistów od 'posesji', 'ojcowizn', 'patrycjatów' czy 'kondominiów'. Wszak nośna nazwa potrafi zamieszać w umysłach i stworzyć utopijną nadzieję na rzeczywistość idealną. Do spółdzielczości zaczął przemycać się element kryminalny, łasy na szybkie wzbogacenie się. Nie zabrakło przedstawicieli lokalnego półświatka i skorumpowanej z nim atrapy lokalnej władzy. Ci przecież nie nauczeni są przegrywać, ani żyć na własny rachunek. Muszą szukać elektoratu i protekcji, chociażby pośród miejscowych kryminalistów, udających inwalidów i wyłudzających od państwa renty.


Ordery, ordery...

Oswoiliśmy się, że wątpliwej jakości osoba publiczna nie stąd, ni zowąd obwieszana jest wielce dyskusyjnym orderem przez Niemców, Rosjan czy Izraelczyków...Cóż, protektor chce widać dowartościować osoby dyspozycyjne wobec siebie. Ale czy ordery nie mogłyby oddziaływać pozytywnie na dzieci i młodzież?. Jakieś np ordery radości?. Np order 'Młody Ekolog', za aktywną działalność w Szkolnym Kółku Ekologicznym, za aktywność na polu rodziców, czy w ogródku działkowym dziadków. 'Order 'Młody Misjonarz' - za aktywność w Szkolnym Kółku Charytatywnym, czy order 'Młody Rycerz' - za działalność w harcerstwie?. Warto kreować przyszłość, by zapewnić sobie w niej miejsce.

Lubomir

Wersja do druku

mundek - 30.12.12 23:18
Panie co pan chce od Wlochow ? On napisali prawde i tyle ! To nie ich wina ze Polacy spia w kanalach Moze to spowoduje, ze bandziory sprawujace wladze W Polsce, nie beda mogli za granica ,uprawiac iscie hitlerowskiej propagandy o zielonej wyspiej jak czynili to w Polsce ! Moze bandziory beda mieli na zachodzie ,,pod gorke ?

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Grudnia 1901 roku
Urodził się Feliks Stamm, polski trener bokserski (zm. 1976)


14 Grudnia 1989 roku
Zmarł Andriej Sacharow, rosyjski fizyk, dysydent (ur. 1921)


Zobacz więcej