Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.11.12 - 10:37     Czytano: [1355]

Czekamy na ten film

Ukrywana prawda o 10 kwietnia 2010
poszukiwana prawda o Polsce.


Czekamy na ten film. Czekają przede wszystkim ci, dla których opowieść o tym, co naprawdę wydarzyło się w smoleńskim lesie 10 kwietnia 2010 roku, jest ważna dla kształtu polskiej tożsamości, losów indywidualnych i przyszłości wspólnoty narodowej. Kultura polska bez tego filmu byłaby kulturą kaleką, uciekającą od podstawowych powinności, pozbawiona więzi z emocjami i życiem duchowym Polaków.

Film fabularny pod roboczym tytułem Smoleńsk jest przygotowywany do realizacji przez Antoniego Krauze, autora m.in. wstrząsającej w swojej oszczędności i skromności relacji z masakry robotników w grudniu 1970 roku, pt. „Czarny czwartek, Janek Wiśniewski padł.”

Smoleńsk to opowieść o poszukiwaniu prawdy co stało się z prezydentem Rzeczypospolitej Lechem Kaczyńskim i polską elitą państwową udającą się na rocznicę obchodów mordu dokonanego przez Sowietów na oficerach polskich w Katyniu w roku 1940. To także opowieść o tym co dzieje się z nami, którzy żyjemy dalej. Jaki jest nasz stosunek do tradycji narodowej, co rozumiemy przez fakt bycia Polakiem i jaką Polskę chcemy zanieść przyszłym pokoleniom.

Bohaterką filmu będzie młoda dziennikarka Ewa, która widząc lawinę kłamstw, jaka od pierwszych chwil zasypuje wszystkie okoliczności tragicznej śmierci prezydenta i 95 osobowej polskiej delegacji, mając świadomość przełomowych chwili w historii swego narodu i państwa, postanawia szukać prawdy sama i za wszelką cenę. By ją zrozumieć, musi sięgnąć do wydarzeń poprzedzających tragedię, przeanalizować przebieg prezydentury Lecha Kaczyńskiego, łącznie z jego wyprawą do Gruzji, podczas której powstrzymał rosyjską inwazję na ten wolny kraj i ocalił honor Europy. Próbuje także prześledzić przygotowania do smoleńskiego lotu prezydenta rządowym samolotem, przebieg samego lotu oraz zrekonstruować jego tragiczny koniec. Podstawą opowieści będą fakty ustalone przez Zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154.

Smoleńsk będzie także opowieścią o tym jak największa narodowa tragedia po II wojnie światowej dramatycznie dotknęła Polaków, o bólu, solidarności oraz o tym jak szybko i precyzyjnie tę jedność niszczono. Będzie opowieścią o „katastrofie posmoleńskiej”, czyli tym, co wydarzyło się na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim i jak te wydarzenia znalazły odbicie w polskich mediach i debacie publicznej, w polskich elitach i instytucjach, w relacjach z Rosją, Europą oraz międzynarodową opinią publiczną. Opowie także o tym co działo się w tym czasie, w głowach i sercach wielu Polaków, skołatanych, zagubionych, poddanych manipulacji.

Scenariusz filmu będzie uwzględniał wszystkie nowe ustalenia i fakty wydobywane na światło dzienne przez naukowców, ekspertów, świadków – w miarę możliwości także podczas realizacji filmu, w roku 2013. Będzie także – taką mamy nadzieję – ośmielał wystraszonych i zachęcał do rzeczywistej, narodowej debaty, której głównym celem jest zachowanie dumy i honoru każdego z nas z osobna oraz, rozumianego jak najszerzej, majestatu Rzeczpospolitej.

Smoleńsk nie będzie więc opowieścią o wydarzeniach znanych, zrozumiałych i zamkniętych. Wręcz przeciwnie – będzie jednym z pytań o sens i cel trwania narodu i państwa, na które każdy z nas musi sobie, swoim dzieciom i rodakom jasno odpowiedzieć.

Jeśli pozyskane środki na realizację pozwolą – zdjęcia do filmu Smoleńsk rozpoczną się w marcu 2013. Premiera planowana jest na 10 kwietnia 2014.

Autorem scenariusza filmu jest Marcin Wolski.

Środki na realizację filmu zbiera Fundacja Smoleńsk 2010.

fundacjasmolensk2010.pl

Wersja do druku

Bogdan Dziuma - 09.04.13 8:45
Należy wierzyć że film Smoleńsk będzie aktem odwagi cywilnej !Jest to rzeczywistość tak nieodległa że ucieczka od niej w obszar wajdowski byłaby klęską !
W świecie zdominowanym przez "wybrańców Boga",Kali być prawda !

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Lipca 1789 roku
Zdobycie Bastylii. Początek Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Święto narodowe Francuzów.


14 Lipca 1933 roku
W Niemczech wszystkie partie polityczne oprócz Partii Nazistowskiej zostały zdelegalizowane.


Zobacz więcej