Poniedziałek 9 Grudnia 2019r. - 343 dz. roku,  Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.09.12 - 11:04     Czytano: [1485]

Dział: Interwencje

LEX NOSTRA do premiera Tuska

Szanowny Pan Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów


List otwarty w sprawie Ministra Jarosława Gowina.

Szanowny Panie Premierze,

W związku z reakcją tzw. "środowiska prawniczego" na rzekome naruszenie przez p. Ministra Jarosława Gowina ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), a też na użycie słowa "sitwa", w imieniu ofiar tysięcy przypadków naruszeń prawa przez urzędników "służących" w wymiarze sprawiedliwości zgłoszonych Fundacji LEX NOSTRA, uprzejmie oświadczam, że trudno znaleźć inne słowo, właściwiej określające sytuację.


Konkretny przykład - Sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia Piotr Maksymowicz, mając zaledwie kilkumiesięczny staż sędziowski, łamie prawo poprzez rażące naruszenie art. 90 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, który brzmi:

"Sędzia sądu rejonowego i sędzia sądu okręgowego jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić prezesa sądu okręgowego, sędzia sądu apelacyjnego i prezes sądu okręgowego - prezesa sądu apelacyjnego, a prezes sądu apelacyjnego - Ministra Sprawiedliwości o toczącej się sprawie sądowej, w której występuje jako strona lub uczestnik postępowania.

Otóż notatką z dnia 22.03.2010 r. sędzia Piotr Maksymowicz zawiadomił o rozprawie, w której jest stroną, zamiast Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie SSR Annę Wierciszewską-Chojnowską - Przewodniczącą Wydziału V Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia.

Dowód: Notatka służbowa sporządzona przez sędziego Piotra Maksymowicza w dniu 22.03.2010 r.


Dwa dni później, kolega Maksymowicza z V Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście SSR Adam Grzejszczak wydał postanowienie o nie wyłączeniu SSR Piotra Maksymowicza z prowadzenia postępowania wobec osoby, która w innym procesie jest adwersarzem sędziego Piotra Maksymowicza.

Dowód: Postanowienie z dnia 24.03.2010 r. wydane przez SSR dla Warszawy Śródmieścia Adama Grzejszczaka.


Opisane działania sędziów Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia rażąco naruszają art. 90 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), albowiem wymaga on zachowania formy pisemnej i drogi służbowej zgodnie z art. 89 § 1 Prawa o ustroju sądów powszechnych. Niedochowanie wymogów przewidzianych w art. 90 Prawa ustroju sądów powszechnych stanowi przewinienie służbowe, o którym mowa w art. 107 § 1 Prawa ustroju sądów powszechnych -Wyrok Sądu Najwyższego - Sądu Dyscyplinarnego z dnia 22 marca 2012 r. sygn. SNO 11/12.

Kolejne organy powołane m.in. do kontroli funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości: Krajowa Rada Sądownictwa, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Prezes Sądu Okręgowego w Warszawie - udały, że "nic się nie stało", przemilczając rażące naruszenie prawa przez sędziów.

Jedynie Sędzia Wojciech Małek - rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie stwierdził w mediach, iż w takiej sytuacji sędzia (Piotr Maksymowicz) powinien się sam wyłączyć od sprawy ze względu na podejrzenie braku obiektywizmu .

Dowód: wydruk wypowiedzi Sędziego Wojciecha Małek opublikowanej w dniu 23.08.2010 r. w onet.wiadomości.


O treści swoich wypowiedzi udzielonych dziennikarzom Sędzia Wojciech Małek jednak szybko zapomniał, nie czyniąc jakichkolwiek działań.

Mając na uwadze powyższe, tym bardziej cyniczne wydają się "ataki" na Ministra Jarosława Gowina, któremu zarzuca się złamanie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, skoro nawet sędzia sądu rejonowego z kilkumiesięcznym stażem lekceważy ustawę Prawo o ustroju sądów powszechnych bez żadnych skrupułów, a co gorsza - bez żadnych konsekwencji.

Jak zatem można inaczej nazwać działania WSZYSTKICH poinformowanych o tym fakcie instytucji, niż działania "sitwy" ?


Szanowny Panie Premierze,

W imieniu tysięcy osób pokrzywdzonych przez cyniczne działania "sitwy", w pełni popieramy starania Ministra Jarosława Gowina, by wreszcie przynajmniej zacząć oczyszczać stajnie i obory Augiasza.

Z poważaniem:
Maciej Lisowski
Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA
www.fundacja.lexnostra.pl


Treść listu otwartego do Premiera w sprawie Ministra Jarosława Gowina wraz ze skanami dokumentów dostępna jest na stronie internetowej Fundacji LEX NOSTRA

Warszawa dn. 22.09.2012 r.
Wersja do druku

gilotyna - 24.09.12 14:18
No tak ale premier Tusk niema pojęcia o prawie i po co zostało takie ustanowione - pewnikiem zaristopuje jak zwykle bo tylko tyle potrafi, że winę za ten stan ponosi PiS. Natomiast sejm gremialnie się zachwyci wodzem i jego rzeczową wnikliwoscią?!
A głowy? oj polecą polecą, na posady do UE. A narazie poczekam sobie na lepsze czasy dla mnie - gilotyna.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

09 Grudnia 1592 roku
Urodził się Krzysztof Arciszewski, generał artylerii Holandii, Brazylii i Polski oraz admirał floty Brazylii (zm. 1656)


09 Grudnia 2007 roku
W wieku 84 lat zmarł Ryszard Reiff, żołnierz AK, więzień sowieckich łagrów, były prezes PAX, senator III RP, przew. Zw. Sybiraków


Zobacz więcej