Piątek 14 Sierpnia 2020r. - 226 dz. roku,  Imieniny: Alfreda, Maksymiliana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 10.09.12 - 19:51     Czytano: [2001]

Dział: Interwencje

Burmistrz Stąporkowa do premiera Tuska

JAK SKUTECZNIE DORŻNĄĆ SAMORZĄD. CZYLI SŁÓW KILKA O SYTUACJI W GMINACH.

Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów RP


Szanowny Panie Premierze,

Zwracam się z prośbą o rozpoczęcie polityki wspierania, a nie jak to ma miejsce obecnie, nakładania na samorządy kolejnych zadań, z którymi Gminy za chwilę przestaną sobie radzić.
Nie możemy ludziom kazać żyć w kraju, w którym wójt czy burmistrz myśli jak znaleźć pieniądze na bezpańskie psy i koty, w sytuacji gdy za chwilę może zacząć brakować funduszy na realną pomoc dla dzieci czy samotnych matek.

Dziś bowiem oddanie psa do schroniska kosztuje Gminę 1500 złotych. A wie Pan Premier ile pomoc społeczna przeznacza na pomoc dla 5-osobowej rodziny? I wie Pan Premier co jest problemem? To, że na psa i kota muszę znaleźć środki. Bo również psu i kotu gwarantują to jasne przepisy. Zgoda. Szkoda tylko, że później spać po nocach nie mogę, bo zastanawiam się gdzie znajdę środki na pomoc ubogim i potrzebującym mieszkańcom Gminy.

I w tej całej sytuacji wypada mi się jedynie cieszyć, że Gmina, której jestem burmistrzem ma 34% zadłużenia. Zawdzięczam to głównie pracy pracowników urzędu, na czele z panią skarbnik. Ale przecież powinien mieć pan doskonałą wiedzę, że wiele gmin znajduje się w okolicy 60 % zadłużenia. Po przekroczeniu tego progu w myśl ustawy włodarza zastępuje komisarz i rozpisywane są nowe wybory. Czy chce Pan Premier żeby w kolejnych latach Gminy przeżywały prawdziwe "dożynki" samorządowe?

Ma Pan Premier świadomość tego jak będzie wyglądała kwestia wykorzystania środków pochodzących z nowej unijnej perspektywy finansowej? Włodarze będą zastanawiali się nad tym jak spłacać kredyty, a nie nad tym gdzie i na co pozyskiwać środki unijne, na które należałoby zaciągać kolejne zobowiązania.

Obecnie żyjemy w kraju gdzie likwiduje się szkoły, sądy, zamyka posterunki. Oszczędza się na wszystkim. Na koniec wychodzi koalicyjny PSL i „donośnie krzyczy” – Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało! Tak jak to miało miejsce w przypadku reformy emerytalnej? Walczyliśmy i wywalczyliśmy. A co? Ustępstwa. A jakie? Ano chyba takie o jakich mówił premier Pawlak wypowiadając się w temacie: co sądzi na temat przyszłości „emerytur”.

Panie Premierze nie może być tak, że znajduje Pan pieniądze na kilkaset fotoradarów, a nie ma pieniędzy na drogi. Ja zarządzam gminą, w której niektóre z dróg nadają się do zamknięcia. Wyboje na niektórych drogach mogłyby się okazać dużym problemem technicznym jakby w przyszłości w ogóle ktoś chciał te fotoradary ustawić. Niektóre z tych dróg należałoby zamknąć. A tam już gdzie jest kawałek „drogi” to planowane jest wkopanie fotoradaru? A media rozpisują się na temat tego ile zarobi na tym skarb Państwa i planach w tym zakresie Pana Ministra Rostowskiego.

Z kwestią likwidacji sądów też nie do końca potrafię zrozumieć, po co? Dla jakich tych oszczędności to zamieszanie? I mój podziw dla polityki PSL-u, któremu tak jakby się na chwilę zapomniało, że jest w koalicji rządzącej i zbiera podpisy… przeciwko likwidacji sądów. Mam tylko nadzieję, że tak jak w przypadku sądów, tak i w przypadku posterunków, również i tym razem współrządzący PSL ruszy zbierać podpisy przeciwko likwidacji posterunków.

Panie Premierze, widząc kierunki polityki centralnej względem samorządowej, i fakt, że rząd nie potrafi znaleźć realnych rozwiązań, a to co najlepiej mu wychodzi to zrzucanie obowiązków na nie, w poniedziałek prześlę Panu pomysły rozwiązań dotyczących problemu bezpańskich psów i kotów. Lubię zwierzęta, ale dziś muszę się zastanawiać jak ludziom pomagać. Później jak mi zostanie to zajmę się psami.
W najbliższym okresie przekażę Panu także inne sugestie dotyczące problemów w samorządach i realne sposoby na ich rozwiązanie.

Panie Premierze, z punktu widzenia burmistrza, podziwiam Pana za spokój i optymizm. W sytuacji gdy ja boję się wszystkiego co związane z przyszłością samorządów. Zastanawiam się tylko, czy żeby otrzymać pomoc to nie powinnam zmienić obywatelstwa na greckie? Zanim przekaże pan kolejnych 6 mld Euro na pomoc dla Grecji niech Pan przeznaczy 1% tej sumy na moją Gminę. Będę wdzięczna. Obiecuję przeznaczyć te fundusze m. in. na gospodarkę odpadami, którą samorząd dostaje jako kolejny prezent od rządzących.

Musi Pan Panie Premierze wiedzieć, że wiele samorządów sobie nie poradzi z budżetem Pana ministra Rostowskiego. Bo jeżeli nawet niektóre samorządy nie przekroczą 60 % zadłużenia, to „dzięki” zadaniom jakie Rząd nałożył na Gminy, w mojej opinii, czeka je, w najlepszym wypadku, stagnacja i tłumaczenie mieszkańcom, z czego to wynika. Pytanie czy ludzie będą to chcieli zrozumieć. Ja mam wątpliwości.

Panie Premierze dzisiaj nie każdy potrafi być „tak zaradny” jak bursztynowy chłopak z Gdańska. On sobie poradził. A co z pozostałymi? Możemy nie mieć takich ofiarodawców jak Grecy.

Z poważaniem
Dorota Łukomska
Burmistrz Stąporkowa

Stąporków, dn. 8 września 2012 r.

List został zamieszczony na BLOGU DOROTY ŁUKOMSKIEJWersja do druku

Jan Orawicz - 01.11.12 17:54
Szanowna Pani Doroto ciekaw jestem jak potraktował Premier Pani list?
Serdecznie pozdrawiam

Lubomir - 13.09.12 10:32
Proniemiecka polityka selektywnie dobranej ekipy, celowo kreowała m.in. budowę stadionów za gigantyczne pieniądze z niemieckich banków - w Gdańsku i we Wroclawiu. Pogrążenie budżetów tych miast w długach, oznacza oddawanie ich w ręce rodaków przyjaciółki Angeli Merkel. W tej systematycznie nakręcanej tragedii polskiej, nie ma scen i aktorów przypadkowych. Patriota żeby przeżyć musi udawać zdrajcę, a zdrajca żeby nie dać się przyłapać na zdradzie, specjalizuje się w patriotycznej retoryce.

Lubomir - 11.09.12 11:20
Przyzwoitość nakazuje by w demokracji przynajmniej dążyć do ideałów demokratycznych. Francja korzysta z tego. Były premier i m.in. były minister spraw zagranicznych Francji wywinął się prawu w aferze Clearstream, ale 'Le Monde' informuje, że Dominique De Villepin ponownie został oskarżony o korupcję i ponownie stanie przed sądem. Demokracja to nie mit dla uprawiających faszyzm albo przerabiających państwo na swój prywatny folwark. Demokracja to relny cel do realizacji.To poruszanie się w przestrzeni prawnej a nie terroryzowanie prawa.

MariaN - 11.09.12 10:35
Cwaniacka gra koalicji, bezideowego peeselu i złodziejskiej platformy daje efekty. Celowo wiele obowiązków scedowano na samorządy, żeby za nic nie odpowiadać, ale dzban nosi wodę dopóki sie ucho nie urwie.
Musi nadejść czas, kiedy to pracujący jak mrówki w pocie czoła, żeby związać koniec z końcem, burmistrzowie, wójtowie, sołtysowie, radni wypowiedzą nieposłuszeństwo "górze", bo po prostu wszystko zacznie padać, szczególnie tam, gdzie pochylą się nad losem mieszkańca i okaże się, że nie ma na nic pieniędzy ale na propagandę są.
Brawo pani burmistrz, trzeba mieć jaja, żeby taki list napisać do Donka, widocznie jest już tak zdesperowana i wie, że ma za sobą mieszkańców gminy a może i dalej.

Lubomir - 11.09.12 10:08
Chciałoby się powiedzieć, co w Polsce jeszcze robi komando prywatnych agentów 'Hitlera w spódnicy'?. Ale czy lemingi albo potomkowie fornali z czworaków będą wiedzieć o czym mowa, czy może dostojnie stwierdzą: 'kur.., co on pier....' i pójdą wypić kolejną flachę albo kolejne piwo. Może kiedy w dziwnych okolicznościach zginie w Polsce kolejnych kilku generałów i wybitnych profesorów, wszystko stanie się bardziej czytelne albo powstanie jakaś Liga Obrony Polski, Polaków i polskości, chroniąca Polaków przed tego typu komandami.

Robert - 11.09.12 8:46
Pani Burmistrz Stąporkowa, Danuta Łukomska.
Gratuluję przedstawienia prawdy o losie jej samorzadowego terytorium, likwidacji ważnych instytucji społecznych do poprawnego funkcjonowania. A przedewszystkim ODWAGI, co nie jest popularne w stosunku do "wadzy", wywodzącej się z kosza mętalnie przykutymi do minionej epoki. Metody ich to zwalanie wszystkiego na innych a nawet na partie polityczne, które przeciez nie ponoszą zadnej odpowiedzielnosci za rządzenie Państwem. Pani akcja, jest jak najbardziej prawidłowa i skierowana pod własciwy adres. W przeciwnym wypadku, to oni Panią posądzą o "nieudaczność" która jest atrybutem ich rządzenia przez ostanie 5 lat.
Nie mogę wyjść z podziwu metodyki użytej w planowaniu, tzn wszystkie gminy i samorzady w polsce są zadłuzone i to z poważnym minusem. To jak się ma w tych okolicznosciach "parada kalkulatorów" Pawlaka, Tuska i Rostowskiego, z proklamowaniem "raju gospodarczego" i stworzenia państwa jako "zielona wyspa" - coś mi sie wydaje, że to oni już się wysypali na czerwono, i czas aby spojrzeli na mapę Polski - aktualną? Ciekawe co bedzie ofertą płynacą z tych kalkulatorów, ponownie kit i ciemnota PO PSL wciskana "słupkami" do wyborców? szkoda, że te "słupki" CBOS-u nie osiągają wartości poniżej linii zerowej.
Celnie trafił i określił tą sytuacje Pan Jan Orawicz - jako niszczycielski proces rozkładu Polski przez Tuskologie i jej Lizandrom. 6 miliardów euro, przekazać na greckie zadłużenia - to rzeczywiscie kapuścianne łby. ile by można było uratować szkół, szpitali, posterunków, sądów....jak chcą pomagać nierozważnym greckim biedakom, to nic nie stoi na przeszkodzie aby dotacje takie były z własnych kieszeni a nie podatników w potrzebie. Po to tylko aby zbijać punkty w EU, na urzadzenie sobie tam ciepłych posad, a "zielona wyspa" może bedzie realna w Grecji?
Pozdrowienia dla Pani Burmistrz, Robert.

Jan Orawicz - 10.09.12 23:03
Szanowna Pani Doroto, ta Pani sprawa za chwile będzie g r o c h e m
o d b i t y m o ś c i a n ę ! Na to już nie ma mocnych,bo tak Tuskologia
urządziła Polskę i ten proces rozkładu trwa!! Dzisiaj już tylko ślepcy tego
nie widzą,a wszelkiej maści lizandrom to nie mieści się w ich kapuścianych
łbach,że ich lizanie też może się urwać!
I tak leci się naszej Ojczyżnie w przysłowiowy koński dół!! I wyrażnie o to
idzie Tuskologii... Pozdrawiam

Wszystkich komentarzy: (7)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14 Sierpnia 1938 roku
Urodziła się Beata Tyszkiewicz, polska aktorka filmowa ("Lalka", "Marysia i Napoleon").


14 Sierpnia 1919 roku
Wybuchł strajk 140 tys. polskich robotników na Górnym Śląsku, poprzedzający wybuch zbrojnego powstania


Zobacz więcej