Sobota 23 Lutego 2019r. - 54 dz. roku,  Imieniny: Damiana, Romana, Romany

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.01.07 - 23:08     Czytano: [1432]

Dział: Godne uwagi

Zmarł Zdzisław Rurarz

W Fairfax, w stanie Wirginia zmarł Zdzisław Rurarz, były ambasador PRL w Japonii, który, po wypowiedzeniu wojny własnemu narodowi, przez tow. Jaruzelskiego, uzyskał azyl polityczny w USA. Był to jego protest przeciwko władzom komunistycznej Polski, wprowadzającym stan wojenny w kraju i wyraz poparcia dla Solidarności.
W swych wystąpieniach publicznych, między innymi, i przed komisją Kongresu USA, potępiał reżim generała Jaruzelskiego, a stan wojenny nazwał „wypowiedzeniem wojny narodowi przez rząd”. Ekipę Jaruzelskiego nazywał „marionetkową juntą sterowaną przez Moskwę”.
Wzywał także rząd amerykański do nałożenia sankcji na PRL.

Od dłuższego czasu był chory na raka, mieszkał w Reston, w Wirginii, na zachodnich przedmieściach Waszyngtonu. Zmarł 21 stycznia, a o śmierci, powiadomiła rodzina parę dni później. Przeżył 76 lat.

Władze polskie odebrały mu polskie obywatelstwo, skonfiskowały cały majątek i zaocznie skazały na śmierć. Decyzje te nie zostały nigdy odwołane.

Trzeba było dużo odwagi i determinacji, by, będąc ambasadorem PRL-u, podjąć decyzję potępiającą reżim i odciąć się od całej komunistycznej przeszłości. I potem nie bać się ją potępiać.

Po 1989 roku, wycofał się z życia publicznego i nie zabierał głosu w sprawach transformacji ustrojowej w Polsce.

Niech odpoczywa w pokoju.

CARL

Wersja do druku

Marian - 28.01.07 12:14
To już tak jest, że ci, którzy rzeczywiście wykazywali się odwagą nie bacząc na utratę dóbr i przywilejów, są zapomniani przez tych, którzy żrą dziś ich owoce, mlaskając przy tym zawzięcie a co niektórzy jeszcze mają czelność grymasić, głosząc że są zbyt cierpkie...

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

23 Lutego 1999 roku
Premier Jerzy Buzek podpisał akt ratyfikacyjny o wejściu Polski do NATO


23 Lutego 2009 roku
W wieku 79 lat zmarł Franciszek Starowieyski - grafik, malarz i scenograf


Zobacz więcej