Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.05.12 - 22:59     Czytano: [2274]

Dział: Nasze zdrowie

Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo

zamiast GMO



Prestiżowa nagroda Energy Globe National Award 2012 za projekt "TRADYCYJNE NASIONA - NASZE DZIEDZICTWO I SKARB NARODOWY. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO.''

CO?: Uroczyste uhonorowanie polskiego zwycięzcy konkursu Energy Globe
GDZIE?: Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, ul. Krupnicza 42
KIEDY?: 15.5.2012 (wtorek) o godz. 11:30

W chwili gdy rząd PO+PSL przepycha ustawę o nasiennictwie otwierającą Polskę na uprawy GMO(*) i ograniczającą dostęp do tradycyjnych nasion, ogólnoświatowa grupa ekspertów uhonorowała Międzynarodową Koalicję dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC nagrodą Energy Globe National Award 2012. ICPPC jest zwycięzcą konkursu Energy Globe w kategorii "Ziemia" za realizację projektu "TRADYCYJNE NASIONA - NASZE DZIEDZICTWO I SKARB NARODOWY. Tradycyjne i ekologiczne rolnictwo zamiast GMO – projekt pilotażowy regionu Małopolska."

Uroczystość wręczenia nagrody Energy Glob zostanie zorganizowana przez Austriackie Biuro Współpracy Gospodarczej Advantageaustria w Krakowie w dniu 15.5.2012. W imieniu organizatorów certyfikat Energy Globe National Award 2012 przekaże laureatom, Jadwidze Łopacie i Julianowi Rose - dyrektorom ICPPC, Christina Schösser, Attache Handlowy Ambasady Austrii w Polsce.

Energy Globe Award jest dziś najważniejszą światową nagrodą w obszarze ochrony środowiska i stanowi największą platformę do prezentowania najlepszych praktyk w zakresie długofalowych projektów chroniących środowisko naturalne. Do konkursu zgłoszono ponad 1000 (!) projektów i inicjatyw z całego świata, które rywalizowały o nagrody w kategoriach Ziemia, Ogień, Woda, Powietrze i Młodzież.

Projekt z Polski – wraz z innymi zwycięskimi projektami Energy Globe ze 150 krajów świata – będzie również prezentowany w dniu 5 czerwca 2012 na stronie internetowej www.energyglobe.info z okazji Międzynarodowego Dnia Środowiska pod patronatem mi: UNIDO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju Przemysłowego), UNEP (Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych) i UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury).

''...Zdrowie ludzi zależy od jakości żywności jaką spożywają a produkcja zdrowej żywności jest możliwa tylko na bazie dobrych, tradycyjnych, lokalnych nasion. Małe i średnie rodzinne, proekologiczne gospodarstwa są strażnikami naszych tradycyjnych nasion. Polska powinna naśladować Austrię chroniąc swoje tradycyjne i ekologiczne gospodarstwa i natychmiast wprowadzić zakaz na uprawy GMO aby zabezpieczyć nasiona przed skażeniem. Wpływ ponadnarodowych korporacji zajmujących się nasiennictwem i chemią stosowaną w rolnictwie wzrósł gwałtownie wciągu ostatnich 30 lat. Obecnie 10 największych firm produkujących nasiona opanowało 67% rynku światowego. Z utratą różnorodności gatunków zwierząt i roślin wiąże się nierozerwalnie utrata wielowiekowego doświadczenia i związanej z nim wiedzy. '' - mówi Sir Julian Rose, rolnik, aktywista, prezes Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi – ICPPC.

"Nasiona są naszym wspólnym dziedzictwem. Zachowanie i stosowanie tradycyjnych nasion ma kluczowe znaczenie dla utrzymania naszej niezależności żywieniowej, naszego zdrowia i stanu naturalnego środowiska. Dlatego nie powinny one podlegać prywatyzacji i patentowaniu, lecz być dostępne dla każdego bez opłat za ich stosowanie. Tymczasem prawo do swobodnej reprodukcji nasion, wymiany i zachowywania ich jest coraz bardziej zagrożone.
Rolnikom odbiera się ich podstawowe prawa jak: prawo do korzystania z własnych nasion, prawo do wymiany nasion z innymi rolnikami. Nasiona stają się własnością ponadnarodowych korporacji, które w niebezpieczny sposób podporządkują sobie bogactwo genetyczne naszej planety. Dlatego w pełni popieramy zachowanie różnorodności materiału siewnego w rękach tradycyjnych i ekologicznych rolników i ogrodników'' - mówi Jadwiga Łopata, założycielka i wiceprezeska Międzynarodowej Koalicji dla Ochrony Polskiej Wsi (ICPPC), laureatka Nagrody Goldmana (ekologiczny Nobel).

Inicjator nagrody Wolfgang Neumann z Austrii rozpoczynając w 1999 roku Światową Galę Nagrody Energy Globe powiedział: ''„Jest naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością, aby zapewnić młodym ludziom nienaruszone środowisko jutro."
Rozglądając się po okolicy, po naszym województwie, po Polsce widać jak dużo jest do zrobienia, aby zapewnić naszym dzieciom i wnukom nienaruszone środowisko.

WIĘCEJ w broszurze pt. ''Tradycyjne nasiona - nasze dziedzictwo i skarb narodowy''
http://icppc.pl/sciagnij/publikacje/nasiona-zawartosc.pdf
lub
http://siejemyprzyszlosc.info/index.php/zobacz/13-tradycyjne-nasiona...

KONTAKT:
Jadwiga Łopata, Międzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC - International Coalition to Protect the Polish Countryside,
tel./fax +48 33 8797114, biuro@icppc.pl


O NAGRODZIE Energy Globe

"Jest naszym obowiązkiem i odpowiedzialnością, aby zapewnić młodym ludziom nienaruszone środowisko jutro." Tymi słowami Wolfgang Neumann z Austrii, inicjator nagrody, rozpoczął Światową Galę Nagrody Energy Globe - Światowej Nagrody dla Zrównoważonego Rozwoju w 1999 roku. Nagroda ta jest obecnie jedną z najbardziej znanych i prestiżowych ekologicznych nagród.

Do nagrody zgłaszane są projekty z całego świata, służące zachowaniu i ochronie naszych zasobów lub wykorzystujące energię odnawialną. Celem nagrody jest zaprezentowanie projektów pokazujących szerokiej publiczności, że dla wielu naszych problemów środowiskowych istnieją już dobre rozwiązania, możliwe do powielenia w innych częściach świata. W roku 2012 zgłoszono ponad 1000 projektów i inicjatyw z całego świata, które rywalizowały o nagrody w kategoriach Ziemia, Ogień, Woda, Powietrze i Młodzież.

Projekty oceniane są przez grupę ekspertów, w skład, której wchodzą m. in. przedstawiciele ONZ, UNIDO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju Przemysłowego), Banku Światowego, EREC (Europejskiej Rady Energii Odnawialnej), instytutu badawczego Seibersdorf. Finalistów wybiera międzynarodowe jury Energy Globe, w którym swoich przedstawicieli mają wszystkie kontynenty, pod przewodnictwem pani Maneka Gandhi.

Energy Globe jest przyznawana corocznie w trakcie wielkiej gali telewizyjnej. Wcześniej gala odbywała się w Japonii, Kanadzie i (jako wyrazy uznania dla rangi nagrody) w Sali Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Więcej informacji o Nagrodzie Energy Globe można znaleźć na stronie www.energyglobe.com .

(*)GMO - Genetycznie Modyfikowane Organizmy

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 1632 roku
Zmarł Zygmunt III Waza, król Polski i Szwecji (ur. 1566)


19 Kwietnia 1934 roku
Urodził się Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, artysta kabaretowy (zmarł w 2019r.)


Zobacz więcej