Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.04.12 - 16:31     Czytano: [1541]

Rosja przegrała w Strasburgu ws. Katynia


Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Rosja dopuściła się "nieludzkiego i poniżającego traktowania" krewnych ofiar zbrodni katyńskiej wobec dziesięciu z nich, a w stosunku do pięciu skarżących do takiego traktowania nie doszło.

Tym samym Trybunał uznał, że Rosja naruszyła art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. "Nastąpiło naruszenie artykułu 3 (zakaz nieludzkiego traktowania) w odniesieniu do dziesięciu skarżących, a w odniesieniu do pozostałych pięciu skarżących do naruszenia tego artykułu nie doszło" - brzmi wyrok.

O naruszenie przepisów konwencji - art. 2, art. 3. i art. 38 - oskarżyło Rosję 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 r.

W postępowaniu przed strasburskim Trybunałem skarżący powołali się na art. 3 konwencji podnosząc, że wobec braku informacji o losach ich krewnych i lekceważącego stosunku władz rosyjskich do ich wniosków o te informacje, zostali oni poddani traktowaniu nieludzkiemu i poniżającemu. Art. 3 głosi, że "nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu".

W poniedziałek Trybunał w Strasburgu orzekł ponadto, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie może ocenić zarzutu naruszenia przez Rosję art. 2 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w zakresie przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

Trybunał uznał ponadto, że Rosja naruszyła obowiązek współpracy z Trybunałem w art. 38 Konwencji.

Przed złożeniem skargi do Trybunału w Strasburgu krewni ofiar NKWD z pomocą polskich i rosyjskich prawników wielokrotnie starali się o przyznanie im statusu pokrzywdzonych w rosyjskim śledztwie katyńskim, co dałoby im możliwość składania wniosków dowodowych i dostępu do jego dokumentacji, dzięki czemu mogliby poznać okoliczności śmierci swoich bliskich. Władze Rosji konsekwentnie jednak im tego odmawiały. Rosyjskie sądy uznawały na przykład, iż nie można stwierdzić, że polscy jeńcy - najbliżsi krewni skarżących - zostali zamordowani lub poddani represjom ze strony sowieckiego państwa. Krewni, którzy przez długie powojenne lata nie mogli otwarcie mówić o prawdziwym losie swoich najbliższych, dowiadywali się zatem od rosyjskich władz, że w ogóle nie doszło do zbrodni katyńskiej.

Tego rodzaju negowanie zbrodni katyńskiej jako historycznego faktu - jak dowodzili pełnomocnicy prawni skarżących - jest analogiczne do negowania np. Holokaustu lub innych zbrodni nazistowskich.

Skarżący Rosję ws. Katynia odwołają się od decyzji Trybunału do Wielkiej Izby - poinformował pełnomocnik prawny skarżących Ireneusz Kamiński. W jego ocenie Wielka Izba Trybunału ze względu na rangę sprawy, powinna się wypowiedzieć, co do art. 2.
pap

Niezależna.pl

Wersja do druku

Lubomir - 17.04.12 8:27
Proces w Strasburgu to próba ucywilizowania Kremla, czy może zostaliśmy wykorzystani w stolicy Alzacji jako królik doświadczalny dla Niemców, którzy planują wyłudzenie od Rosji odszkodowań za m.in. zniszczenie Berlina i zajęcie Niziny Pruskiej z Królewcem?. Na obecnym etapie być może jedynie obserwują reakcje Moskwy - na żądania Polaków. Podobnie było z tzw solidarnością, testującą Moskwę. Potem było odważne burzenie muru berlińskiego i huczne zjednoczenie 'Westi' i 'Osti'. Obecne niszczenie potencjału obronnego i gospodarczego Polski, to przede wszystkim 'zasługa' Niemców. To Niemcy przekształcają Polskę w swój korytarz transportowy i w tani rezerwuar niewykwalifikowanej siły roboczej. Przecież nad Polską wisi grożba likwidacji 'Huty Katowice' i 'Fiata'. Co wtedy pozostanie na gospodarczej mapie Polski?. Temat zastępczy Katyń?. W Katyniu czy może w Smoleńsku podejmą pracę młodzi Polacy?. Oby ubywało fantastów w polskiej przestrzeni publicznej, a nie przybywało ich każdego dnia. Relacje Polska-Rosja muszą przybrać kształty podobne do relacji pomiędzy Japonią a Chinami. Każde z tych państw ma inną osobowość i każde podąża swoją własną drogą. Królewiec może stać się nową Republiką Genueńską czy nową Republiką Wenecką Europy. Na tym powinien skorzystać a nie stracić polski Elbląg. Prawdę o Katyniu znają wszyscy Polacy. Wszyscy Polacy chcieliby również widzieć efekty pracy polskiej dyplomacji - w odblokowywaniu Cieśniny Pilawskiej i ożywieniu portu w Elblągu. Ten port mogliby polubić śródlądowi Czesi, Słowacy, Węgrzy, podobnie jak polubili Szczecin. Również Białoruś powinna być zainteresowana gospodarczym, morskim ożywieniem portu w Elblągu. To mogą być wymierne społecznie i finansowo korzyści dla Polski.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


29 Marca 1848 roku
We Włoszech z inicjatywy Adama Mickiewicza został podpisany akt zawiązania legionu polskiego.


Zobacz więcej