Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.03.12 - 12:47     Czytano: [2023]

Dział: Interwencje

W obronie zespołu „Mazowsze”





Stowarzyszenie Warszawa, 27 lutego 2012 r. „Klub Inteligencji Polskiej”
ul. Nowy Świat 54/56
00 -363 Warszawa.


Bronisław Komorowski
Prezydent RP

Szanowny Panie Prezydencie!

Niedawno byliśmy świadkami manifestacji artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", ujawniającej trudną i niepokojącą sytuację materialną tej zasłużonej dla Polski i Polaków instytucji, prowadzącej wprost do jej likwidacji.

Panie Prezydencie, przyzna Pan, że nawet w poprzednim systemie, w okresie ograniczonej suwerenności naszego państwa, udało się polskim elitom, właściwie oceniającym wpływy kultury i tradycji narodowych na podtrzymywanie kondycji intelektualnej i tożsamości narodowej Polaków, doprowadzić do zorganizowania kilku wybitnych narodowych zespołów artystycznych i zapewnić im wszechstronne warunki do ich działalności i rozwoju.

W tamtych trudnych czasach Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", a także inne zespoły artystyczne stały się wizytówką naszej narodowej kultury na wszystkich kontynentach, były dumą Polaków zarówno w kraju jak i tych rozsianych po całym świecie. Swymi licznymi występami na różnych kontynentach nasi artyści odsłaniali piękno naszej kultury, tworząc w sercach milionów oglądających te występy, sympatię i życzliwość dla całego naszego narodu.

Dziś, w reprezentowanej przez Pana Prezydenta wolnej Polsce, kiedy na świecie ujawniły się wrogie nam siły, próbujące zniekształcić i przyczernić wizerunek Polski i Polaków, aktywna obecność Zespołu Pieśni i Tańca "Mazowsze", a także zespołu „Śląsk” i innych stanowi trudny do przecenienia oręż w walce o dobre imię naszego narodu, nie mówiąc już o artystycznych doznaniach dla Polaków w kraju.
Środowisko intelektualistów polskich skupione w Klubie Inteligencji Polskiej jest głęboko zatrwożone i nie rozumie wynikłej sytuacji i groźby likwidacji tych zasłużonych i ciągle potrzebnych placówek naszej kultury.

Szanowny Panie Prezydencie, jak to jest, że w czasie kiedy nasze państwo, chlubiąc się mianem „zielonej wyspy”, liderem w walce ze skutkami kryzysu, przeznaczające olbrzymie środki na budowę stadionów i towarzyszącej infrastruktury, gdy wypłaca bardzo wysokie nagrody dla urzędników i kierownictwa różnych spółek państwowych, jednocześnie to samo państwo nie potrafi zapewnić nieporównywalnie niższych środków na działalność w dziedzinie kultury, zespołom artystycznym tak prestiżowym i ważnym dla utrwalania naszej tożsamości narodowej?

Zwracamy się z uprzejmą prośbą do Pana Prezydenta, by wykorzystał Pan swój autorytet i wpłynął na właściwe instytucje państwowe, ażeby te dostrzegając wagę przedstawionej sprawy, w imię troski o polską kulturę, o jej promocję w kraju i za granicą, zapewniły odpowiednie środki umożliwiające funkcjonowanie tych zasłużonych zespołów.

Z wyrazami należnego szacunku,
Sekretarz Generalny: Marek Toczek
Przewodniczący ZG: dr Rudolf Jaworek

Otrzymują do wiadomości:
Premier Rządu RP - Donald Tusk;
Marszałek Sejmu RP - Ewa Kopacz;
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski;
Minister Spraw Zagranicznych - Radek Sikorski;
Kluby poselskie: PO, PiS, PSL, SLD, Ruch Palikota;
Marszałek Sejmiku Woj. Mazowieckiego - Adam Struzik;
Prezydent m.st. Warszawa - Hanna Gronkiewicz-Waltz;
Środki masowego przekazu: Rzeczpospolita, Nasz Dziennik, Radio „Wnet”,
„Nowy Ekran”, „Kworum”;
Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Wersja do druku

Lubomir - 08.03.12 21:49
'Mazowsze' to znakomita polska marka. a przecież tą markę bestialsko niszczy się. Nie ma już transatlantyku 'Stefan Batory'. Nie ma 'poloneza', 'nysy' i 'ursusa', nie ma polskich statków, nie ma 'irydy' i innych polskich produktów, które powinny rozsławiać imię Polski - na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Stosownie do wymogów czasu i standardów technicznych chociaż po Bałtyku powinien pływać polski czy polsko-litewski prom wycieczkowy 'Stefan Batory', 'Inflanty' albo chociażby 'Mazowsze'. Przecież Mazowsze zjednoczyło się z Polską w mniej więcej podobnym czasie, co Litwa. Trzeba dbać o nie. Bo na Litwę mamy już niewielki wpływ. Nietrudno spotkać w Polsce ulicę Gottlieba Daimlera, jako owoc najnowszych przemian...Chociaż np w tym samym czasie likwiduje się w tym samym mieście ulicę wspomnianego wcześniej Stefana Batorego. Czyżby pamięć o niemieckim technologu była ważniejsza dla terażniejszości i przyszłości Polski, niż pamięć o wielkich obrońcach, krzewicielach i mecenasach polskości?. A może komuś bardzo zależy na tym, by Polacy stawali się bezpaństwowcami, ludżmi bez określonej tożsamości narodowej?.

Jan Orawicz - 03.03.12 3:46
No cóż,myślę,że jakby tak Zespól "Mazowsze" pięknie zaśpiewał niemiecką znaną pieśń z tamtych lat:" Dojczland ! Dojczland iber ales" ,albo tę pieśń od strony wschodniej : Szeraka strana maja radnaja, to marki albo ruble poleciałyby strumieniem do kiesy "Mazowsza" i po kłopocie!! A tak , po naszym Cudnym "Mazowszu" zostaną tylko cudne wspomnienia,a to nazbyt mało,bo gdzie uroda naszych ślicznych Mazowszanek.. Przecież One na scenach Polski i świata mają identyczna, piękność jak bukiety kwiatów z mazowieckich pól i łąk. O rany!!! Aż mi się nie chce wierzyć,że nie ma pieniędzy na utrzymanie tego wspaniałego zespołu. Chyba wychodzi na to,że to,co polskie i cudne musi zniknąć!...

Lubomir - 01.03.12 17:08
Paru liberałów-faszystów chciałoby doprowadzić do zezwierzęcenia Polaków. Z kulturą jest im nie bardzo po drodze. Oni zdają sobie sprawę, że tylko zwierzęca, liberalna wolność jest w stanie zniszczyć Polskę, Polaków i polskość. Dla promocji tej zwierzęcej wolności nie jest potrzebna kultura muzyczna. Wystarczy jakiś bełkot pederasty lub satanistki szydzącej z krzyża. Tylko co osobnicy ograniczeni emocjonalnie i intelektualnie robią w polskiej przestrzeni publicznej?. Polskę trzeba kochać albo rzucić. Polska nie potrzebuje pajaców grających Polaków, Polska potrzebuje Polaków.

Wszystkich komentarzy: (3)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

19 Kwietnia 1934 roku
Urodził się Jan Kobuszewski, wybitny polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, artysta kabaretowy (zmarł w 2019r.)


19 Kwietnia 1979 roku
Dokonano próby wysadzenia pomnika Lenina w Nowej Hucie.


Zobacz więcej