Wtorek 14 Lipca 2020r. - 196 dz. roku,  Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 09.12.11 - 11:55     Czytano: [1624]

Dział: Nasze zdrowie

Chore przepisy o lekach
Koniec leków za złotówkę i rabatów w aptekach, pogorszenie praw pacjenta, surowe kary dla lekarzy za drobne pomyłki na receptach, w końcu bankructwa aptek – to tylko niektóre skutki sporządzonej przez Ewę Kopacz ustawy refundacyjnej, która ma wejść w życie za trzy tygodnie.

Czy pacjenci powinni się bać? – Od 1 stycznia 2012 r. znacząco może się pogorszyć ochrona praw pacjentów w Polsce – ostrzega Adam Bodnar, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Ministerstwo Zdrowia ma do 16 grudnia przedstawić propozycje zmian w przepisach, które przygotowała Ewa Kopacz.

– Minister Kopacz zostawiła gorącego kartofla, który może poparzyć wszystkich. Do wejścia w życie przepisów zostały trzy tygodnie, minister Bartosz Arłukowicz milczy, a nie ma nawet rozporządzeń do ustawy. Nie ma ogłoszonej listy leków refundowanych, a środowisko lekarskie protestuje przeciwko proponowanym zmianom – wymienia były minister zdrowia Marek Balicki (SLD).

Protesty dotyczą m.in. pomysłu, aby lekarze sami sprawdzali, czy pacjent ma prawo do leków refundowanych. Jeśli tego nie zrobią, a pacjent nie ma takiego prawa – zapłacą karę. To samo, jeśli popełnią drobny błąd na recepcie. Dlatego od stycznia zamierzają wypisywać tylko pełnopłatne leki z pieczątką „Refundacja do decyzji NFZ”. – To NFZ, nie oni, ma narzędzia pozwalające na sprawdzenie, czy pacjent jest ubezpieczony i czy wypisywany lek jest refundowany – wyjaśnia Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Jak się dowiedzieliśmy, to nie żarty. Samorząd lekarski przygotował już 10 tys. takich pieczątek.

Ponadto ustawa zakłada likwidację wszelkich promocji i rabatów. To oznacza koniec leków za kilka groszy czy złotówkę oraz tanich aptek. Od stycznia wszystkie ceny leków refundowanych będą bowiem ustalone z góry. MZ uważa, że to zakończy „grę pacjentem”, który był kuszony przez koncerny farmaceutyczne niskimi cenami leków (do których dopłacało państwo) i kupował je bez potrzeby. Jednak według raportu przygotowanego przez IMS Health – największej na świecie firmy dostarczającej informacje dla przemysłu farmaceutycznego – z tego powodu może zbankrutować nawet 1,5 tys. aptek.

Niezależna.pl

Całość artykułu w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie"

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

14 Lipca 2005 roku
Zmarł Marian Wolniewicz, polski teolog, biblista (ur. 1919).


14 Lipca 1911 roku
Urodził się Tadeusz Fijewski, aktor teatralny i filmowy (zm. 1978)


Zobacz więcej